Niezwykły Park Rozrywki powstaje w pobliżu Kielc (zdjęcia)

  Niezwykły Park Rozrywki powstaje w pobliżu Kielc (zdjęcia)

  Agnieszka BIAŁEK-MADETKO

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Nie trzeba jechać do Paryża, by zobaczyć z bliska niezwykle ciekawy zabytek, jakim jest Łuk Triumfalny – mówi właściciel Zenon Dańda.

  Nie trzeba jechać do Paryża, by zobaczyć z bliska niezwykle ciekawy zabytek, jakim jest Łuk Triumfalny – mówi właściciel Zenon Dańda. ©Dawid Łukasik

  W Krajnie będzie Park Miniatur, w którym staną jedyne w Europie miniatury słynnych budów; największy w Polsce park linowy; pola do gry w paintball, tor dla quadów i pierwszy w regionie lunapark.
  Nie trzeba jechać do Paryża, by zobaczyć z bliska niezwykle ciekawy zabytek, jakim jest Łuk Triumfalny – mówi właściciel Zenon Dańda.

  Nie trzeba jechać do Paryża, by zobaczyć z bliska niezwykle ciekawy zabytek, jakim jest Łuk Triumfalny – mówi właściciel Zenon Dańda. ©Dawid Łukasik

  [galeria_glowna]

  Zakochany w Górach Świętokrzyskich - kim jest inwestor Zenon Dańda?  Zenon Dańda przy Coloseum. Dawid Łukasik  Zenon Dańda przy Coloseum.
  (fot. Dawid Łukasik)

  Zakochany w Górach Świętokrzyskich - kim jest inwestor Zenon Dańda?


  Ma 55 lat, mieszka w Krakowie i tam też prowadzi kilka firm, w tym "Złota Różę" - sklep jubilerski przy ulicy Floriańskiej, oraz kantor wymiany walut. Jego syn ma zamiar wybudować dom w Świętej Katarzynie. Z naszym regionem związany jest od 1999 roku, gdzie w Krajnie wybudował wyciąg narciarski "Sabat". Obecnie 90 procent swojego czasu spędza w Górach Świętokrzyskich i nie ukrywa, że zakochał się w naszej przyrodzie i tu zamierza inwestować dalej. Choć na Park Rozrywki pozyskał dotacje unijne, to teraz większość pieniędzy zarobionych w Krakowie inwestuje w Krajno.  Dwadzieścia sześć najpiękniejszych miejsc świata, wielki park linowy, wspaniałe tereny do gry w paintball i tor dla quadów - to wszystko wkrótce w parku rozrywki w Krajnie w podkieleckiej gminie Górno, który zaprosi gości już pod koniec maja.
  - To będzie jedno z najatrakcyjniejszych miejsc w naszym regionie, które konkurować będzie choćby z dinozaurami z Bałtowa - zapowiada Zenon Dańda, właściciel Ośrodka Narciarskiego Sabat Krajno, obok którego powstaje niezwykły Park Rozrywki.

  Na ogromnym, czterohektarowym placu, zarówno najmłodsi, jak i dorośli będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Niewątpliwie największą będzie Park Miniatur, w którym staną miniatury słynnych budowli i miejsc z całego świata.
  - Spacerując alejkami, będziemy się przenosić w różne epoki, kraje i ich najcenniejsze zabytki. To niesamowite, że w jednym miejscu, można zobaczyć wierne kopie najbardziej charakterystycznych obiektów z całego świata - mówi właściciel, pomysłodawca parku rozrywki.

  W Parku Miniatur znajdzie się 26 modeli słynnych budowli. Prawie wszystkie miniatury zostały zbudowane w skali 1:25. Zastosowanie jednej skali pozwala na porównanie wielkości poszczególnych obiektów. Wyjątkiem jest rzymska Bazylika świętego Piotra, która jako jedyna w całej Europie została wykonana w skali 1:13. Sercem całego kompleksu będzie jeden z najpiękniejszych placów świata - plac świętego Piotra z posągiem naszego Papieża Jana Pawła II.

  JEDYNE W EUROPIE

  Ale to nie koniec atrakcji, bo w Krajnie staną dwie wieże World Trade Center (WTC) identycznie odtworzone jak te z Nowego Jorku, które 11 września 2001 zostały zniszczone w wyniku zamachu terrorystycznego dokonanego przez Al-Kaidę. - Miały być pierwsze w świecie, ale Japonia mnie wyprzedziła, dlatego te z Krajna będą pierwsze w Europie - zapowiada Zenon Dańda.

  Przemysław Łysak, wójt Górna:


  Park linowy z czterema trasami, to dobra zabawa dla każdego.
  Dawid Łukasik


  Park linowy z czterema trasami, to dobra zabawa dla każdego.

  (fot. Dawid Łukasik)

  Przemysław Łysak, wójt Górna:


  - To jest szansa dla gminy i dużo miejsc pracy
  Z Parku Miniatur i Rozrywki w Krajnie bardzo zadowolony jest wójt gminy Górno na terenie której leży Krajno - Przemysław Łysak, który twierdzi, że dzięki tej inwestycji, wielu mieszkańców będzie miało pracę. - Ale też zyskają okoliczne gospodarstwa agroturystyczne, których mamy w Krajnie bardzo dużo - mówi wójt - Dodatkowo zakończyliśmy dużą inwestycję w Krajnie, jaką jest kanalizacja tej miejscowości. W tym roku dzięki współpracy ze starostą kieleckim, otrzymamy pól miliona na remont drogi w Krajnie. Pieniądze mają pochodzić z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z rezerwy celowej budżetu państwa na odbudowę dróg po powodziach. I chcemy też oświetlić punkt widokowy, gdzie jest najpiękniejszy krajobraz na Dolinę Wilkowiską.  Nieopodal będzie szumiał wodospad Niagara z rwącymi kaskadami, równie wiernie zrekonstruowany jak ten, który znajduje się w Stanach Zjednoczonych, a do którego jeżdżą tłumy z całego świata. Będzie też miniatura wulkanu Etna, czynnego wulkanu we Włoszech, który znajduje się na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Specjaliści, którzy montują urządzenia, zapewniają, że z krateru będą wydobywać się pary i gazy, a w czasie erupcji - bomby wulkaniczne i popioły. Chcą zainscenizować trzęsienie ziemi, by pokazać, że Etna w Krajnie jest tak samo czynnym wulkanem jak ten z Sycylii. Jak to zrobią? Na razie owiane jest wielką tajemnicą producenta.

  Na samym końcu alejki, w najwyższym punkcie Parku Rozrywki już jest zainstalowana Piramida Cheopsa, piramida egipska, która w oryginale znajduje się w Gizie nieopodal Kairu. Wzniesiona około 2560 roku przed naszą erą. - Największa z piramid, uznana została przez starożytnych Greków za jeden z Siedmiu Cudów Świata. My ten cud mamy u siebie - nie kryje zadowolenia właściciel. - Piramida zorientowana jest zgodnie z kierunkami świata. Boki jej są zwrócone dokładnie na północ, południe, wschód i zachód. Wielkie bloki kamienne są identycznie odwzorowane. Została ustawiona z wielką precyzją. Technologia budowania piramidy była bardzo dokładna, choć w skali 1:25, to robiąc sobie zdjęcie na jej tle, osoby oglądający je nie są w stanie stwierdzić, czy faktycznie byliśmy w Kairze. Do piramidy będzie można wejść, usiąść na specjalnym stanowisku i pozyskać pozytywną energię.

  W przyszłym roku właściciel zamierza sprowadzić do Krajna figurę zabytkowego zespołu budowli z Krakowa, czyli wzgórza Wawelskiego w całości: bazylikę archikatedralną, Zamek Królewski ,odtworzone będą też wiernie fortyfikacje Wawelu.
  Niebawem też na placu kompleksu Parku Rozrywki zawiśnie most zwodzony Tower Bridge - Most Wieżowy - kopia z Londynu. Most zwodzony, będzie się ruszał. - To jeden z najbardziej znanych obiektów w Londynie, zbudowany w stylu wiktoriańskim - opisuje właściciel.

  Budowle miniaturowych najpiękniejszych miejsc świata w skali 1/25 w większości wykonane są z PCV lub materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Spacer po takim parku miniatur będzie doskonałą formą edukacji dla młodzieży. Przy każdym eksponacie stanie tablica informacyjna. Prace nad niektórymi modelami trwały nawet kilka miesięcy. Ale jak zapowiada pomysłodawca świętokrzyskiego Parku Miniatur, ten w Krajnie będzie miejscem unikatowym, bo każda z miniatur została odtworzona z wyjątkową dbałością o wierność oryginałowi i wyeksponowane wszystkie elementy architektury. - To są rzeźby a nie odlewy, zapewniam, że w każdym roku pojawią się nowe eksponaty - mówi Zenon Dańda.

  PARK LINOWY NA PALACH

  Ogromną atrakcją parku rozrywki będzie też park linowy. - To będzie jeden z największych w Polsce parków na palach z trzema trasami dla profesjonalistów i jednym dla najmłodszych - mówi właściciel. - W lesie, żeby powstał dobry park linowy, to musi być odpowiedni układ drzew, tutaj zaprojektowany jest tak, aby wykorzystać wszystkie nowości na trasach linowych.

  Park już teraz jest bardzo efektowny. Jest dużo przeszkód, co na pewno docenią nieco mniej wymagający alpiniści. Powstała też trasa dla bardzo wymagających, którzy w przyszłości będą mogli zmierzyć się w różnego rodzaju zawodach. Budową parku zajęła się firma z Jordanowa, specjalizująca się w nowoczesnych parkach linowych. A ten park w Krajnie ma być wiodący w Polsce. Nie zapomniano o dzieciach, dla nich będą dostępni instruktorzy, którzy przeszkolą najmłodszych w wspinaczce. Dla nich też dostosowano najłatwiejszą trasę.

  Takie miniatury wielkich budowli powstaną w Krajnie

  Takie miniatury wielkich budowli powstaną w Krajnie


  Watykan - plac świętego Piotra wraz z Bazyliką, Krzywa wieża w Pizie, Most Rialto z Wenecji, Koloseum i Fontanna Di Trevi z Rzymu, Opera Sydney, Biały Dom z Waszyngtonu, Łuk Triumfalny z Paryża, Wieza Eiffla z Paryża, Brama Brandenburska z Berlina, Big Ben z Londynu, Wzgórze Wawelskie z Krakowa, Fragment Muru Chińskiego, Statua Wolności z Nowego Jorku, Wieże WTC z Nowego Jorku, Hotel Żagiel z Dubaju, ściana Płaczu z Jerozolimy, Złoty Meczet z Jerozolimy, Chrystus z Rio de Janeiro z Brazylii, Taj Mahal z Indii, Wodospad Niagara, Piramida Cheopsa-Giza Egipt, Piramida Słońca z Meksyku, Abu Simbel z Egiptu, Wulkan Etna z Sycylii, Acropol z Grecji, Sfinks z Egiptu.  TOR QUADOWY DLA PASJONATÓW

  Na miłośników ekstremalnej jazdy będzie czekało 30 quadów, które będzie można wypożyczyć. Trasy będą zróżnicowane, piach, błoto - same atrakcje. A sam tor będzie miał 1,5 kilometra. Nieopodal będzie pole walki do paintballa. - Zamierzam organizować ligę leśną - mówi Zenon Dańda - To takie zawody, rodzaj gry zespołowej, polegającej na prowadzeniu pozorowanej walki przy użyciu markerów, urządzeń zbliżonych kształtem i zasadą działania do broni pneumatycznej, które za pomocą sprężonego powietrza lub dwutlenku węgla wyrzucają kulki wypełnione farbą na bazie żelatyny spożywczej. Trafienie przeciwnika od razu jest widoczne, bo rozbita na jego ciele kulka rozbija się i pozostawia kolorowy ślad.

  Właściciel Parku Rozrywki zapewnia, że przyjeżdżając do Krajna, będziemy mieć cały dzień zagospodarowany. Będzie wiele atrakcji dla dzieci z placem zabaw, z wielopiętrowym zamkiem. A jak zgłodniejemy, to w nowej restauracji czekać na nas będą specjały z całego świata. Nawet pizza z prawdziwego pieca, nie elektrycznego, ale opalanego drewnem. Zaś sam wystrój restauracji - to rękodzieło polskich rzemieślników.

  PIERWSZY W REGIONIE LUNAPARK

  To nie koniec atrakcji. Właściciel do 2013 roku planuje wy-budować pierwszy w województwie świętokrzyskim Lunapark. A w nim, Fan City, miasteczko dla dzieciaków.


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (22)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (22) forum.echodnia.eu

  Podniebna gmina Łopuszno [WIDEO, ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA]

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]