Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły przewodnik po gotyckiej kolegiacie w Skalbmierzu. Zawiera wiele ciekawostek i smaczków związanych z piękną świątynią

Iwona Rojek
Iwona Rojek
Gotycka kolegiata ze Skalbmierza doczekała się książki autorstwa Wojciecha Sowały.
Gotycka kolegiata ze Skalbmierza doczekała się książki autorstwa Wojciecha Sowały.
W związku z 680. rocznicą lokacji Skalbmierza - oprócz wielu wydarzeń i uroczystości - została wydana także niezwykle interesująca książka, opisująca dzieje gotyckiej kolegiaty pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela w Skalbmierzu, której autorem jest Wojciech Sowała z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Niezwykłe dzieje kościoła pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela w Skalbmierzu

- „Artystyczne dzieje kolegiaty świętego Jana Chrzciciela w Skalbmierzu" to pokłosie mojej 6-letniej pracy badawczej. Książkę, bogato ilustrowaną fotografiami napisałem przystępnym językiem, tak aby mogli się z nią zapoznać zwykli ludzie, również turyści i pielgrzymi. Nie każdy dobrze zna historię, a ta pozycja ma układ chronologiczny, który pomaga czytelnikowi odtworzyć wygląd kościoła w różnych okresach. W słynnej kolegiacie znajduje się między innymi unikatowy w Polsce obraz „Pokłon Trzech Króli” Jakuba Jordaensa - mówi autor.

Prawdziwe skarby kolegiaty w Skalbmierzu

Marian Fatyga, ksiądz proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela w Skalbmierzu podkreśla, że książka wydana w wydawnictwie Jedność i jest formą uczczenia 680. rocznicy lokacji miasta, której obchody zainaugurowane zostały 20 lutego.

- Do najcenniejszych elementów kolegiaty należy między innymi kielich ufundowany przez Bractwo Krwi Chrystusa w 1630 roku, obraz „Pokłon Trzech Króli” Jakuba Jordaensa, ornaty z XVII wieku, odrestaurowane stalle, barokowe ołtarze, oryginalna chrzcielnica z wizerunkiem głowy patrona, świętego Jana Chrzciciela. Przypomnijmy, że tutaj urodził się i mieszkał Stanisław ze Skalbmierza, pierwszy rektor Akademii Krakowskiej, spowiednik świętej królowej Jadwigi, który również jest upamiętniony w kościele - mówi ksiądz Marian Fatyga

Bardzo bogata historia Skalbmierza

Kamil Włosowicz, zastępca burmistrza dodaje, że najstarszy źródłowy przekaz o Skalbmierzu pochodzi z 1217 roku.
- W tym okresie w miejscu obecnego Skalbmierza istniała osada, przez którą przebiegał prastary szlak handlowy. Prowadził on z ziem niemieckich przez Wrocław do Krakowa, Sandomierza i dalej aż na Ruś. Ważną datą w dziejach Skalbmierza był 20 lutego 1342 roku, gdy na Zamku Królewskim w Krakowie król Kazimierz Wielki wydał dokument lokacyjny miasta Skalbmierza na prawie średzkim. Był to przełomowy moment w historii miasta - przypomina wiceburmistrz

W opinii burmistrza Marka Juszczyka najświetniejszy okres przeżywał Skalbmierz w XV i XVI wieku. – Była zaliczany do tak zwanych miast drugiej kategorii. Prawa miejskie utracił po upadku powstania styczniowego. Pierwszy kościół w Skalbmierzu wzniesiono w XII wieku, obecny zbudowano w XV wieku, zachowując z dawnego prezbiterium dwie wieże. Kościół jest gotycki, w typie bazylikowym. Był przebudowywany w XVII wieku, sukcesywnie odnawiany w XIX i XX wieku - mówi burmistrz Skalbmierza.

Powstał interesujący przewodnik po kolegiacie w Skalbmierzu

Autor Wojciech Sowała, doktorant w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego zdradził, że dał się namówić wielu osobom ze Skalbmierza, żeby dokładnie opisać historię kolegiaty, tym bardziej, że leżało to w sferze jego zainteresowań. – Od pewnego czasu zajmowałem się tym kościołem – mówi. – Starałem się o to, aby była to książka przystępna i ciekawa, nie napisana naukowym, hermetycznym językiem. Znajduje się w niej wiele smaczków, intrygujących zdarzeń i ciekawostek, a także ponad trzydzieści zdjęć – tłumaczy. - To artystyczny przewodnik po kolegiacie. Myślę, że osoby, które nie są specjalistami, będą miały możliwość poznania historii świątyni i dowiedzenia się na co patrzą, kiedy dane rzeczy znalazły się w kolegiacie i jak zostały osadzone w dziejach. Po przeczytaniu książki, czytelnik, który spojrzy na kościół będzie mógł sobie wyobrazić jak wyglądała ta gotycka kolegiata w poszczególnych epokach. Zachęcam do jej przeczytania.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie