Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły sezon w Teatrze imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Przeprowadzka, premiery, projekty

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Podczas konferencji prasowej w kieleckim teatrze.
Podczas konferencji prasowej w kieleckim teatrze.
Rozpoczynający się sezon teatralny 2023/24 będzie niezwykły, to w nim Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach ma wrócić do wyremontowanej siedziby przy ulicy Sienkiewicza. Ale to nie jedyny powód, by mówić o wyjątkowości tego, co nadchodzi.

Nowy sezon w Teatrze imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach

Inspirując się niedawno wystawioną sztuką Żeromskiego „Uciekła mi przepióreczka” i wzmiankowanym w nim uniwersytetem ludowym w Porębianach teatr program na sezon 2023/2024 zatytułował Nowe Porębiany. - Analogią może być wspólna misja teatru i uniwersytetu, chcemy edukować, nawiązać współpracę ze szkołami i uczelniami – wyjaśnia Paulina Drozdowska, rzeczniczka prasowa teatru. - Ogłaszamy nabór: rekrutując wszystkich widzów, każdy otrzyma Kartę Lojalnościową: indeks by zbierać nie oceny lecz pieczątki za obejrzane spektakle. Nagroda będą gadżety teatralne. Zniżka na bilety oraz niespodzianki.

Siedem premier w kieleckim teatrze

Teatr zaprosi w tym sezonie na 7 premier. Już w sobotę, 23 września publiczność pozna debiutancką powieść Olgi Górskiej w reżyserii i adaptacji Karoliny Szczypek Nie wszyscy pójdziemy do raju! To opowieść o pożądaniu, lesbijskiej miłości, odzyskiwaniu wolności. To powrót do lat 90., które wspominają trzy dziewczyny, bohaterki sztuki.

28 października (premiera) ze Stowarzyszeniem Sztuka Łączenia i kieleckim oddziałem Krajowego Towarzystwa Autyzmu teatr wystawi „Niko” Joanny Mueller w reżyserii Zofii Gustowskiej. Tytułowy Niko przedstawi nam swojego brata Maksa i nową sąsiadkę - Ninę. Prosta historia o sprawach najwyższej wagi - kłopotach i perypetiach nawiązywania przyjaźni. Scena teatru stanie się Niebieską Strefą, na której zobaczymy happy end opowiedziany w sposób przystosowany do osób w spektrum autyzmu.

Jubileuszowy powrót do siedziby z Islandią

Z początkiem roku teatr zaprosi do wyremontowanej siedziby. Najpierw na Małą Scenę - 6 stycznia 2024 roku znana kielczanom Una Thorleifsdottir zaprezentuje „Kilka opowieści z Islandii” autorstwa Weroniki Murek. Powrót będzie miał symboliczny wymiar bowiem będzie to 145-lecia Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Za niespełna miesiąc, 3 lutego 2024 roku również na Małej Scenie poznamy spektakl wyłoniony z Otwartego Naboru NÝTT LEIKHÚS/NOWY TEATR. - Specjalnie dla nas przełożono współczesną islandzką sztukę Tyrfingura Tyrfingssona „Helgi pęka” - wyjaśnia Paweł Sablik, dramaturg kieleckiego teatru. - Jej akcja rozgrywa się w prosektorium i jest to najprawdziwszy, świetnie napisany thriller.

Teatr ogłosił konkurs na propozycję realizacji tego spektaklu. Dzięki Funduszom Norweskim dysponuje niebagatelną kwotą 250 tysięcy złotych. - Regulamin konkursu i tekst dramatu znajdują się na stronie teatru. Zainteresowanie konkursem jest duże – dodaje Sablik wyjaśniając, że takiego otwartego naboru jeszcze nie było.

Współpraca z Islandią będzie kontynuowana, kielecka scena będzie gościć któryś ze spektakli teatru w Rejkiawiku a kielczanie ponownie odwiedzą wyspę z Widnokręgiem Wiesława Myśliwskiego.

Święto na dużej scenie

W marcu zostanie otwarta duża scena przy ul. Sienkiewicza. 23 marca 2024 roku Marcin Liber zainscenizuje „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radka Raka w adaptacji Michała Kmiecika. W baśniowej opowieści weźmie udział cały zespół aktorski. Będzie to pierwszy spektakl na oddanej po remoncie najnowocześniejszej w Polsce scenie teatralnej i wielkie święto teatru.

18 maja na Małej Scenie odbędą się „Krwawe gody” Federico Garcíi w reżyserii Kuby Kowalskiego a 22 czerwca zobaczymy Profesora Grzegorza Walczaka. Michał Kotański wyreżyseruje spektakl, z którego dowiemy się, dlaczego kielecki chemik postanowił przekuć swój geniusz w narkobiznes i jaka historia się za tym kryje.

Już teraz teatr zaprasza na jubileuszowy 5. Międzynarodowy Kielecki Festiwal Teatralny z 10 spektaklami, 2 czytaniami, dyskusjami, który rozpocznie się 25 września i potrwa do 11 października.

Sezon zakończy się wraz z zakwitnięciem Dzikiej Róży, pokazem wszystkich premier 2023/2024, zwieńczy go koncert finałowy i rozdanie nagród (również dla publiczności).

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie