MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły sukces ucznia Liceum Szylki w Ożarowie w Świętokrzyskim Maratonie Matematycznym

Paulina Baran
 Uczniowie liceów, którzy napisali finałowy test bezbłędnie:( od lewej)Tomasz Karkocha - IV Liceum  w Kielcach,  Tomasz Michalski - Liceum w  Połańcu, Kamil Ćwintal -  Liceum w Ożarowie,  Łukasz Wolski -  II Liceum w Końskich, Piotr Boszczyk -  VI Liceum w  Kielcach.
Uczniowie liceów, którzy napisali finałowy test bezbłędnie:( od lewej)Tomasz Karkocha - IV Liceum w Kielcach, Tomasz Michalski - Liceum w Połańcu, Kamil Ćwintal - Liceum w Ożarowie, Łukasz Wolski - II Liceum w Końskich, Piotr Boszczyk - VI Liceum w Kielcach.
Źródła Maratonu, w którym udział biorą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych sięgają roku 2003, gdy w Politechnice Świętokrzyskiej rozpoczęły się spotkania nauczycieli w ramach Seminarium Jakości Kształcenia Matematycznego, zainicjowane przez Danutę Pyrek, doradcę metodycznego matematyki Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Andrzeja Lenarcika pracownika naukowego Politechniki Świętokrzyskiej.

Działania te z dużym zaangażowaniem wspierały Władze Uczelni. Owocami tych spotkań były między innymi dwa konkursy w powiatach ostrowieckim i włoszczowskim, oraz dwa konkursy o zasięgu wojewódzkim „Matematyczna Piłka Nożna” i „Gimnazjalny Mistrz Rachunków”.

Zasięg wojewódzki uzyskał Maraton w roku 2010. Rektor Politechniki Świętokrzyskiej Profesor Stanisław Adamczak wspierał Maraton do tego stopnia, że podpisywał dyplomy o trzeciej w nocy. Wtedy też po raz pierwszy pojawiła się nazwa „Świętokrzyski Matematyczny Maraton Maturalny”. Od dwóch lat współorganizatorem Maratonu, którego celem jest wspieranie młodzieży w przygotowaniu się do matury jest Fundacja imienia Agi Skrobackiej „Wiatr w Żagle”.

Uczniowie każdej szkoły mają szansę się wykazać

Tegoroczny finał odbył się w Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Wzięło w nim udział 200 uczniów z 35 szkół z terenu całego województwa. Rywalizacja odbywała się w kategoriach „A,B,C”, oddzielnie w technikach i w liceach .

- Przyporządkowanie uczniów do tych kategorii uwzględnia ich wyniki z egzaminu gimnazjalnego - mówi Danuta Pyrek. Wyjaśnia, że dzięki temu „Maraton” mierzy postępy uczniów. - Szkoły są różne, jedne mają raczej słabych uczniów, inne bardzo zdolnych. Gdybyśmy nie podzielili młodzieży na poszczególne kategorie, to w Maratonie pojawiłoby się tylko kilka szkół. Nam chodzi jednak o to, żeby wszyscy uczniowie mięli szansę się wykazać - wyjaśnia Danuta Pyrek. Warto dodać, że rywalizacja najbardziej zacięta była w kategorii Liceum „A” (95 uczniów).

Kamil był najlepszy!
Właśnie ze względu na niesamowitą konkurencję warto zaznaczyć sukces 19 - letniego Kamila Ćwintala z Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ogólnokształcących imienia Edwarda Szylki w Ożarowie, który jako jedna z pięciu osób w województwie napisał test bezbłędnie.

Kamil przyznaje, że aby osiągnąć taki wynik naprawdę trzeba ciężko pracować, rozwiązywać mnóstwo zadań, ale nie bez znaczenia jest też miłość do matematyki z którą po prostu człowiek musi się urodzić.
Zamiłowanie do tego przedmiotu Kamilowi przekazała na pewno jego mama, Jolanta Ćwintal, która jest także jego nauczycielem matematyki. - Jak miałem pięć czy sześć lat to już wtedy ciekawiły mnie zabawy logiczne i gry związane z liczbami i logicznym myśleniem - mówi Kamil. Co tak inteligentny chłopak zamierza robić w przyszłości? -_Chciałbym studiować informatykę na Uniwersytecie Warszawskim - wyjaśnia.

Cały rok rozwiązują zadania
Co ciekawe, może zdarzyć się tak, że uczniowie biorą udział w pierwszej części Matematycznego Maratonu nawet o tym nie wiedząc. Nauczyciele przygotowujący młodzież do konkursu spotykają się bowiem cyklicznie w ramach Seminarium Jakości Kształcenia Matematycznego i to oni zgłaszają swoją młodzież do udziału w konkursie. Równolegle ze zgłoszeniem szkoły otrzymują pakiet zadań, uczniowie rozwiązując je na zajęciach uczestniczą w szkolnym Maratonie. W klasie maturalnej przeprowadzane są szkolne eliminacje i najlepsi matematycy są zgłaszani przez nauczyciela do finału wojewódzkiego.

Dostali brawa i owacje na stojąco
Finał Maratonu na poziomie rozszerzonym oraz wręczenie nagród odbyły się 6 stycznia w Pałacu Tomasza Zielińskiego w Kielcach, w ramach uroczystego zakończenia roku pracy Fundacji imienia Agi Skrobackiej „Wiatr w Żagle”. Był to niewątpliwie najbardziej spektakularny „etap” Maratonu”. Właśnie tutaj nagrodzono zwycięzców, a największe brawa zebrało pięciu uczniów z województwa świętokrzyskiego, którzy napisali test bezbłędnie. Jednym z nich był właśnie Kamil Ćwintal z Ożarowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie