Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niż demograficzny daje się we znaki. W szkołach ponadgimnazjalnych powiatu opatowskiego uczy się coraz mniej uczniów

Karolina Wiatrowska [email protected]
Do szkół ponadgimnazjalnych w powiecie opatowskim trafia coraz mniej uczniów. Od kilku lat główną przyczyną spadku liczby młodzieży jest niż demograficzny oraz wyższy poziom nauczania, a może prestiż, a nawet lepsza oferta edukacyjna szkół poza powiatem.

Najwięcej młodzieży chce uczyć się w liceach?

Wydaje się jednak, że ta tendencja w bieżącym roku szkolnym została zahamowana. Ten rok w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu opatowskiego rozpoczęło prawie pięćset uczniów klas pierwszych. Spadła liczba uczniów rozpoczynających edukację, ale jest porównywalna do lat ubiegłych.

Jak co roku, największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszą się licea ogólnokształcące, ale powodzenie mają także niektóre kierunki w technikach i zasadniczych szkołach zawodowych. Wszystkie szkoły średnie, oprócz tradycyjnych kierunków proponują rozszerzone programy nauczania, odpowiadające trendom i oczekiwaniom młodzieży, a nawet modzie.

U "Szylki" w Ożarowie pierwsza klasa liceum liczniejsza

Ze wzrostu chętnych uczniów bardzo zadowolona jest dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących imienia Edwarda Szylki w Ożarowie, Alicja Różańska-Cembrowska.

- W poprzednich latach kandydatów do liceum było znacznie mniej. Tegoroczna rekrutacja pokazała, że zainteresowanie naszym liceum wzrasta. Naukę rozpoczęło 34 uczniów - powiedziała pani dyrektor.

Podobnie sytuacja przedstawia się w Zespole Szkół imienia Marii Skłodowskiej-Curie w Ożarowie.

- Klasa pierwsza liceum liczy 25 osób, to wyraźna poprawa w stosunku do lat ubiegłych - podkreśla dyrektor szkoły, Marcin Stańczyk. - Dużym zainteresowaniem cieszy się nadal profil: ratownictwo medyczne, ale w tym roku, dzięki innowacjom pedagogicznym, uczniowie kształcą się także na kierunkach: kosmetologia i wizaż oraz asystent biurowy - wylicza dyrektor Stańczyk. Nieprzerwanie duże powodzenie w szkole ma technikum, 29 uczniów oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa, do której uczęszcza 40 osób.

Technikum Hotelarstwa przyciągnęło absolwentów gimnazjów

Zróżnicowana oferta edukacyjna w Zespole Szkół numer 1 w Opatowie powoduje, że szkoła nadal cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.

- Tegoroczny nabór utrzymał się na tym samym poziomie, co w roku ubiegłym. Do liceum ogólnokształcącego uczęszcza ponad 30 osób. Podobną popularnością cieszą się wszystkie kierunki kształcenia technicznego, a nawet udało się uruchomić nabór do technikum o nowym kierunku, technik hotelarstwa. Na naukę w Zasadniczej Szkole Zawodowej zdecydowało się ponad sześćdziesięciu uczniów - mówi Tomasz Świątek, kierownik organizacyjny szkoły. - W sumie w klasach pierwszych mamy tylko 15 osób mniej niż rok temu. I to jeszcze nie jest sytuacja dramatyczna.

Opatowski "Bartosz" zbiera prawie połowę młodzieży z gimnazjów powiatu

Naukę w Liceum Ogólnokształcącym imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie rozpoczęło 155 uczniów. Zdaniem Barbary Kasińskiej, dyrektor szkoły, w porównaniu do lat ubiegłych nastąpił spadek liczby uczniów w klasach pierwszych, który jest zauważalny od roku szkolnego 2011/2012.

- Odnotowaliśmy spadek liczby młodzieży o około 35 procent. Zawsze jednak do naszej szkoły przychodzi około 45 procent absolwentów gimnazjów powiatu opatowskiego. Jeżeli chodzi o klasy, to od lat największym zainteresowaniem cieszą się niezmiennie trzy kierunki: medyczny, matematyczno-fizyczno-informatyczny oraz matematyczno-geograficzno-informatyczny i dziennikarsko-prawniczy - wylicza.

Wybór dobrej szkoły to inwestycja w siebie

Przed ponad tygodniem uczniowie rozpoczęli rok szkolny. W Zespole Szkół numer jeden łącznie sześciuset uczniów, w tym 160 uczniów klas pierwszych uczestniczyło w uroczystej inauguracji roku szkolnego.

Magdalena Gdowska, dyrektor szkoły, szczególnie serdecznie powitała właśnie pierwszoklasistów.

- Dziękuję wam za zaufanie, jakim obdarzyli opatowską jedynkę wybierając właśnie tę szkołę do dalszej nauki. - Życzę wam uśmiechu, satysfakcji w nauce i pracy nad sobą. Jesteśmy szkołą przyjazną uczniowi, mamy wspaniałą kadrę nauczycielską, która profesjonalnie przygotowuje was do matury i egzaminów zawodowych - mówiła Magdalena Gdowska podczas rozpoczęcia roku. - W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest zdobycie konkretnego zawodu. Każda młoda osoba, jeśli tylko chce, ma szansę stać się znakomitym fachowcem w danej dziedzinie. W ubiegłym roku szkolnym udowodnili to nasi uczniowie zdając bardzo dobrze egzaminy zawodowe.

W Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych zdawalność osiągnęła sto procent.
W imieniu starosty opatowskiego, Bogusława Włodarczyka na inauguracji roku w opatowskiej "Górce" głos zabrał Tomasz Świątek, radny powiatu opatowskiego, który podkreślił, jak ważną kwestią dla samorządu jest szkolnictwo zawodowe.

- Władze samorządu powiatowego nie szczędzą pieniędzy, aby szkoły w naszym powiecie były jak najbardziej nowoczesne. Znakomitym przykładem jest ta szkoła, która posiada wspaniałe i nowoczesne pracownie.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu OPATOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie