MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Noc Biologów" w Kielcach [WIDEO]

Bartłomiej BITNER [email protected]
Jedna z ciekawszych wystaw podczas "Nocy Biologów” dotyczyła kolekcji owadożernych heliamfor.
Jedna z ciekawszych wystaw podczas "Nocy Biologów” dotyczyła kolekcji owadożernych heliamfor. Aleksander Piekarski
Można było uczestniczyć w ciekawych wykładach, debatach, warsztatach, pokazach i wystawach

Jak wyglądają rośliny mięsożerne, jakie tajemnice skrywają gady i... mózg Alberta Einsteina. Tego, a także wiele innych ciekawych rzeczy, można było dowiedzieć się w piątkowy wieczór w Instytucie Biologii na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym podczas "Nocy Biologów".

Impreza w Kielcach zagościła w Kielcach po raz pierwszy. Wcześniej omijała stolicę województwa świętokrzyskiego. - Z jej inicjatywą trzy lata temu wyszedł Wydział Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zainteresowanie było tym ogromne, szybko zyskała status ogólnopolski, więc postanowiliśmy w tym roku zorganizować ją również u siebie i udało się - cieszy się doktor Joanna Czerwik-Marcinkowska, koordynator akcji "Noc Biologii" na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Akcja ściągnęła w piątkowe późne popołudnie i wieczór wiele osób. Byli i starsi, i młodsi.

- Super inicjatywa. Jestem przewodniczką po regionie świętokrzyskim i bardzo interesuję się biologią. Dlatego nie mogłam sobie odmówić przyjścia na "Noc Biologów", w dodatku zaprosiłam na nią mamę. Szkoda jednak, że akcja nie trwa do rana, a mogłaby, bo spotkałyśmy w Instytucie Biologii wiele interesujących nas rzeczy - przyznała Monika Łesyszak z Kielc.

Podobnego zdania byli także inni goście, którzy zwiedzali przygotowane wystawy i kolekcje. Z tych ostatnich sporym zainteresowaniem cieszyła kolekcja heliamfor, czyli roślin owadożernych rosnących w Wenezueli, Gujanie i Brazylii.

Ci natomiast, którzy woleli posłuchać ciekawostek i cennych wiadomości od naukowców, mogli zamiast na zwiedzanie udać się na wykłady lub debatę profesorską. Tematy, jakie podczas nich były poruszane, z pewnością zaciekawiły każdego. Mówiono między innymi o żywności modyfikowanej, efekcie cieplarnianym i ochronie przyrody w Unii Europejskiej. Z kolei w ramach pokazów pracownicy Instytutu Biologii przygotowali między innymi ten dotyczący tajemnicy mózgu Alberta Einsteina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie