Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocne zmagania z biologią uczniów z ostrowieckiego Chreptowicza

Anna Śledzińska
archiwum
Bardzo ciekawe mieli ferie uczniowie klas biologicznych Liceum Ogólnokształcącego numer II imienia Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. W ramach „Nocy biologów” uczniowie uczestniczyli w ćwiczeniach laboratoryjnych i serii wykładów na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Katedrze Ochrony i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

W salach laboratoryjnych warszawskiego i kieleckiego uniwersytetu pod okiem nauczycieli akademickich, uczniowie wykonali wiele doświadczeń z zakresu różnych działów biologii. W Warszawie w warunkach „domowego” SPA samodzielnie przygotowywali kosmetyki. Prowadząc wojnę w mikroskali, zapoznawali się z działaniem układu odpornościowego człowieka. Wykorzystując różne rodzaje mikroskopów, obserwowali mikroorganizmy znajdujące się w pokarmie, oglądali także komórki macierzyste, zapoznając się jednocześnie z ich wykorzystaniem we współczesnej medycynie. Z kolei młodzież będąca w kieleckich laboratoriach poznawała tajemnice rafy koralowej, oglądała fascynujący świat roślin oraz egzotycznych ryb i zwierząt morskich. Prowadziła na specjalistycznym sprzęcie krótkie doświadczenia i badania, oznaczała pod mikroskopem różne gatunki roślin.

- Jestem dumna, że większość z nas bezbłędnie oznaczyła wszystkie wskazane rośliny- mówi Sylwia Amanowicz, uczennica klasy I a.
Sale wykładowe Uniwersytetu Warszawskiego „pękały w szwach” od przybyłej z całej Polski szkolnej młodzieży, która czasem siedząc na schodach, wysłuchała interesujących wykładów. W Kielcach, w ramach patronatu naukowego, jakim jest objęte liceum, uczelnia zorganizowała „Noc biologów”, tylko dla swoich podopiecznych.

- Pierwszy raz brałam udział w takim wydarzeniu edukacyjnym, które zrobiło na mnie tak wielkie wrażenie- mówi Natalia Płoszaj z klasy I a.- Ogromna pasja i wielkie zaangażowanie osób prowadzących ciekawe zajęcia warsztatowe jest bardzo imponujące. Ponadto zobaczyłam takie okazy ryb i stworzeń świata wodnego, które dotąd znałam tylko z atlasów i filmów przyrodniczych.
- Wszystkim podobało się to, że mieliśmy możliwość pracy na specjalistycznym sprzęcie, na jakim prowadzane są ćwiczenia ze studentami i na jakim prowadzą badania naukowcy- dodaje Mateusz Smerdzyński z klasy II e.

Z punktu widzenia uczniów, którzy mieli w Warszawie możliwość indywidualnego doboru zajęć, było to dosyć długie ale bardzo intensywnie i pożytecznie spędzony wieczór. Te ciekawe wycieczki zorganizowały nauczycielki biologii Joanna Żelazna – Żak i Małgorzata Słowik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie