Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Norwegia. Niechaj stanie się zorza

Ambasada Norwegii w Warszawie
Ambasada Norwegii w Warszawie
Położony w prowincji Finnmark Przylądek Północny jest jednym z wielu miejsc w północnej Norwegii, w którym podziwiać można zorzę polarną znaną pod łacińską nazwą aurora borealis.

Zorza polarna jest prawdziwie obezwładniającym i mistycznym przeżyciem. Najczęściej pojawia się ona późną jesienią i zimą oraz wczesną wiosną. Najlepszymi miesiącami do obserwacji są październik, luty oraz marzec. Zorzę zauważyć można najczęściej pomiędzy 6 po południu a 1 w nocy.

Aby móc w pełni podziwiać piękno tego zjawiska, należy unikać pełni księżyca oraz miejsc silnie oświetlonych, gdyż poświata czyni zorzę mniej wyrazistą. Pamiętaj również o tym, by się ciepło ubrać.
Teoretycznie zorzę polarną zobaczyć można w całej Norwegii, lecz najlepsze miejsca do jej obserwacji znajdują się w północnej części kraju, za Kołem Podbiegunowym.

Bądź cierpliwy

Marząc o ujrzeniu zorzy polarnej, należy pamiętać, że jesteśmy całkowicie zdani na dobrą wolę natury. Zorza polarna uwielbia bawić się w chowanego. Polowanie na nią często przypomina zmaganie się z własną cierpliwością. Aby ujrzeć zorzę, najlepiej zarezerwować sobie tydzień lub dwa na pobyt w miejscu, w którym może ona wystąpić. Wtedy możemy spodziewać się nagrody - chyba że pogoda nagle zdecyduje się pokrzyżować nam plany ograniczając widoczność chmurami.

Tęcza w nocy

Czasem zorza polarna prezentuje się w całej swej krasie - tańczy na niebie kolorami pomarańczy, fioletu, zieleni oraz typowej dla zachodów słońca czerwieni. Przy innych okazjach przypomina tylko zasłonę z komputerowej zieleni, bądź niewyraźny, skręcony niczym tornado snop światła. Każda zorza polarna jest inna.

Żyjąca legenda

Nie jest zaskoczeniem fakt, że spektakl zorzy polarnej doprowadził do powstania tylu legend ilu ludzi miało okazję ją obserwować. Związane z zorzą symbole znaleźć można na szamańskim bębnie ludu Sami. Samo zjawisko ma w języku Sami kilka nazw. Znane jest na przykład jako Guovssahas, czyli światło, które można usłyszeć. Zorza polarna była tradycyjnie utożsamiana przez Sami z dźwiękiem.
W epoce Wikingów, zorza polarna była rzucającą dziwne, migoczące światło zbroją wojowniczych dziewic Walkirii, zaś według legendy japońskiej, w świetle zorzy łatwiej począć dziecko.

Eksplozje

Rzeczywistość nie jest tak poetycka, lecz jest równie niezwykła. Twórcą zorzy jest słońce. Podczas dużych eksplozji i erupcji, ze słońca wyrzucane są w głębię kosmosu ogromne ilości cząstek.
Chmury owych cząstek pokonują przestrzeń kosmiczną z prędkością od 300 do 1.000 kilometrów na sekundę. Kiedy zderzają się z gazami obecnymi w ziemskiej atmosferze, świecą tworząc fantastyczną gamę kolorów.

Niezwykła wyprawa w poszukiwaniu zorzy polarnej

Joanna Lumley, aktorka grająca w serialu BBC pod tytułem "Absolutely Fabulous", od dzieciństwa marzyła o zobaczeniu zorzy polarnej. W końcu udało jej się spełnić to marzenie. W doskonałym filmie BBC podróżuje pod Norwegii w poszukiwaniu zorzy polarnej. Dla Joanny, podobnie jak dla innych, którzy mieli okazję podziwiać ów rzadki spektakl, było to niezwykle emocjonujące przeżycie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie