Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Norweska klasyka na scenie w Kielcach. W sobotę 1 czerwca premiera „Dzikiej kaczki” w Teatrze Żeromskiego

Lidia Cichocka
Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach zaprasza w sobotę, 1 czerwca na premierę „Dzikiej kaczki”, jednego z najgłośniejszych dramatów Henrika Ibsena. Prapremierowy spektakl wzbudził tak silne kontrowersje, że autor opuścił salę teatralną.

„Dzika kaczka” często pojawia się na scenach teatralnych, w Kielcach reżyseruje ją student krakowskiej szkoły teatralnej Franciszek Szumiński. Wybrał ten dramat, bo znalazł w nim wiele bliskich mu i ważnych tematów, mówi on o rodzinnych układach, pokazuje radykalizujące się postawy, a jednocześnie potrzebę marzycielstwa, stwarzania siebie i ogromnego przywiązania do takiego wyobrażenia.

Napisana w XIX wieku w skandynawskich realiach „Dzika kaczka” opowiada historię rodzinną: po latach nieobecności do domu wraca Gregers Werle syn miejscowego kupca, który twardą ręką rządzi wszystkimi wokół. Szybko orientuje się, że zarówno w rodzinnym domu jak i w domu przyjaciela z młodych lat, Hjalmara panuje kłamstwo. Chęć odkrycia prawdy nazywa misją i wykonuje ją bez względu na cenę jaką przyjdzie zapłacić jemu, ale także pozostałym, wyzwalanym z życia w kłamstwie osobom. Okazuje się, że prawda może zabijać.

Reżyser podkreśla, iż nie chodziło mu o bardzo realistyczne przedstawienie owej historii, ale poprzez emocjonalne zaangażowanie aktorów ukazanie egzystowania owej rodziny. Interesująca była wieloznaczność ich postaw.

Urszula Grabowska, która wciela się w postać Giny a jest profesorem w szkole, w której studiuje reżyser nie kryje iż przyjęła jego propozycję licząc na „głęboką aktorską pracę”, bo aktorzy coraz rzadziej mają szansę mierzyć się z klasyką. Marcin Kowalczyk grający Gregersa za bardzo ciekawe uznał kreowanie postaci, która tworzy fantasmagorie na własny temat. - Gregers czuje się winny zaistniałej sytuacji i chce to zmienić - wyjaśnia motywy postępowania swego bohatera, a reżyser dodaje, że postacie z „Dzikiej kaczki” są bardzo ludzkie, bo niedoskonałe. - Ale pragną być szczęśliwe, walczą o szczęście - mówi. - Czy da to widzom do myślenia?

Scenografię do spektaklu stworzyła Barbara Ferlak.

Na scenie oprócz wymienionych aktorów debiutująca studentka II roku Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie Vanessa Gazda oraz Dawid Żłobiński, Jacek Mąka, Beata Wojciechowska, Andrzej Cempura, Janusz Głogowski, Edward Janaszek, Łukasz Pruchniewicz i Artur Słaboń.

Premiera spektaklu w sobotę, 1 czerwca o godzinie 19. Kolejny spektakl 2 czerwca o godzinie 19.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Zobacz także: MuzoTok Stanisław Soyka

Źródło: vivi24

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie