MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa aula dla uczniów I Akademickiego Liceum w Kielcach. Co się w niej znajduje i skąd pomysł, by ją wybudować?

Anna Gwóźdź
1 września uczniowie I Ogólnokształcącego Liceum Akademickiego im. Janiny Kossakowskiej-Dębickiej w Kielcach celebrowali rozpoczęcie roku szkolnego oraz uroczyste otwarcie nowo wybudowanej auli w ich szkole. Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia.

Powitanie pierwszego dnia szkoły w liceum było jak zawsze bardzo podniosłe. Do pomieszczenia przypominającego salę tronową wkroczył poczet sztandarowy, zaśpiewano hymn państwowy. Dyrektorstwo wystąpiło w akademickich togach, a młodzież w mundurkach rodem z brytyjskich szkół. Następnie uroczyście odsłonięto tablice pamiątkowe poświęcone rodzicom właścicieli, protektorom Marii i Lechowi Lechickim oraz Aleksandrze i Zenonowi Jóźwiakom. Na rozpoczęcie roku przybyła wiceprezydent Miasta Kielce, Bożena Szczypiór.

O inicjatywie wybudowania auli porozmawialiśmy z właścicielką i dyrektor szkoły, Małgorzatą Jóźwiak. - Dowiedzieliśmy się wraz z moim mężem, Markiem Jóźwiakiem, że w Kielcach brakuje szkół, w których prowadzone są klasy o profilu artystycznym. Do tej pory młodzież musiała szukać placówek z taką specjalizacją w innych miastach, na przykład w Krakowie. Chciałam zrobić dla uczniów taką klasę w swojej szkole, by tu, na miejscu mogli rozwijać swoje talenty. Do tego typu zajęć musieliśmy zorganizować wystarczającą ilość miejsca. Między innymi dlatego powstała aula. Skontaktowaliśmy się z uczelniami artystycznymi, by dowiedzieć się jakie przedmioty są istotne w rekrutacji na studia. Na tej podstawie utworzyliśmy klasę o profilu artystyczno-medialnym. Oprócz standardowych lekcji, uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach z emisji głosu, mowy ciała, ruchu scenicznego i deklamacji. Dojdzie do tego szkolenie z praktyki dziennikarskiej. Ilość uczniów uczęszczających do naszej szkoły ciągle się powiększa, więc musieliśmy znaleźć więcej miejsca. Budowa nowego obiektu pozwoliła, by przenieść do niego dwie pracownie – matematyczną i fizyczną - powiedziała dyrektor liceum.

Właściciele placówki od dwóch lat poszukiwali artystów, którzy mogliby uczyć młodzież w ich szkole. Zajęcia aktorskie od tego semestru poprowadzi Lech Sulimierski, aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Dał swój występ w szkole podczas ceremonii otwarcia auli deklamując wiersz autorstwa Jana Lechickiego, lekarza, publicysty i literata, ojca dyrektorki szkoły, który zmarł w zeszłym roku. - Zdjęcie wstęgi z pamiątkowych tablic miało jeszcze jeden wymiar. W naszej placówce chcemy przekazywać uczniom jak ważne są więzy rodzinne. Należy szanować rodziców. Dlatego podczas uroczystości towarzyszyła mi moja mama - wyznała nam Małgorzata Jóźwiak.

W Ogólnokształcącym Liceum Akademickim im. Janiny Kossakowskiej-Dębickiej będą prowadzone warsztaty muzyczne. - Zaplanowaliśmy zajęcia z grania na instrumentach oraz lekcje tańca. Zaczniemy od trudnego tanga. Zaprezentujemy naszym podopiecznym muzykę z różnych stron świata. Na początku semestru uczniowie poznają melodie afrykańskie, dostaną bębny, udu i wuwuzele. Sceneria naszej auli, charakter wnętrz będą sprzyjać wyobraźni i twórczości - skomentowała właścicielka.

W nowym budynku znajduje się sala odpowiednia do prowadzenia uroczystości, dwie nowe pracownie do nauk ścisłych i sala do prowadzenia zajęć artystycznych. - Tę ostatnią nazwaliśmy kolumnową. Podtrzymywana jest na czterech kolumnach ze zwieńczeniami w stylu korynckim, na ścianach wiszą duże lustra. Jest idealna do prób teatralnych i tańca - powiedziała doktor Jóźwiak.

W starszym budynku mieszczą się pracownie językowe, sale do lekcji historii i WOSu, języka polskiego, biologii, chemii, geografii i informatyki. Uczniowie mogą korzystać z siłowni, sauny, jacuzzi. Na przerwach grają w bilard lub przesiadują w stołówce.

Każdego, kto przekracza bramy szkoły musi zaciekawić przeszklony ogród zimowy. To oranżeria, w której rosną tropikalne rośliny. - Utworzenie jej miało cel dydaktyczny. Uczniowie mogą na własne oczy zobaczyć strelicję królewską, ananasy, bananowce czy fikusy beniamina. Chcemy, by byli wszechstronnie wykształceni, by doświadczyli wielu zjawisk - wyjaśnia dyrektor.

Małgorzata Jóźwiak powiedziała, że budowa trwała krótko jak na taką inwestycję - rok i trzy miesiące. - Pierwsze koparki wkroczyły na teren liceum w czerwcu 2021 roku. Musieliśmy to wszystko logicznie zaplanować. Muszę pochwalić firmę budowlaną, z którą współpracowaliśmy. Zdawali sobie sprawę, że przedsięwzięcie ma miejsce na terenie szkoły. Nie mogliśmy zakłócać ciszy podczas lekcji, tym bardziej matur. Za to w ferie i w wakacje było najgłośniej.

Uczniowie szkoły nie przypuszczali, że prace będą wykonywane w takim tempie. Porozmawialiśmy z nimi podczas uroczystości otwarcia auli o tym jak podoba im się nowy obiekt i jak czują się w nowym roku szkolnym. - Po pierwsze, chciałbym powiedzieć, że przykro mi, że wakacje się już skończyły. Czuję, że za krótko odpoczywałem. Wiadomo - dla maturzysty przerwa od nauki mogłaby trwać wiecznie. Poza tym - aula jest piękna. Będą się tu odbywać wszystkie szkolne uroczystości. Stworzono dla nas też patio, ciekawe czy będziemy mogli wypoczywać tu pomiędzy lekcjami, może zieleń zainspiruje mnie do nauki? – zastanawiał się Oliwier, uczeń IV klasy o profilu biologiczno-chemicznym. Jego klasowy kolega, Maciek wspomniał, że: - W szkole mamy jeszcze specjalne miejsce do odpoczynku. Są tam wygodne kanapy i fotele. Natomiast myślę, że aura nowego budynku sprawi, że będziemy chodzić do szkoły jeszcze chętniej. - Uczennica IV klasy humanistycznej, Natalia powiedziała: - Aula jest ładna i nowoczesna. Teraz w szkole jest bardzo zielono. Cieszę się, że mamy więcej miejsca, bo z roku na rok uczniów przybywa - zauważyła. Dziewczyna zapytana o bliski egzamin maturalny odparła: - Bardzo stresuję się maturą, jestem świadoma tego, że to będzie ciężki rok. Mimo wszystko nie załamuję się, bo wiem, że mam dobrych nauczycieli od przedmiotów rozszerzonych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa okres lęgowy bocianów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie