Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa ekspozycja na skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach. Jej tematem walka o granice rodzącej się niepodległej Polski

Tomasz Trepka
Wystawę „…Będzie wielka, albo nie będzie jej wcale” poświęconą walce o granice II RP w latach 1918-1921 można oglądać na skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach.

- To ważny okres w historii Polski, odzyskaliśmy niepodległość w listopadzie 1918 roku, ale przez kolejne lata zmuszeni byliśmy walczyć o nasze granice – mówił doktor Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Jak przyznał historyk, sukces w zapewnieniu sobie bezpiecznych granic zawdzięczamy między innymi wybitnym politykom, w tym co najmniej dwóm mężom stanu – Romanowi Dmowskiemu oraz Józefowi Piłsudskiemu oraz połączeniu dwóch idei – pracy organicznej i walki powstańczej.

Zadowolenia z przygotowania ekspozycji na tak ważny temat nie ukrywał senator Krzysztof Słoń, który przyznał, że ma ona wyraz symboliczny. – Jest to wyjątkowa lekcja historii. 80 lat temu, 4-5 września 1939 roku w wyniku niemieckich bombardowań w okolicach kieleckiego dworca kolejowego zginęło około 80 osób. Bardzo dziękuję, że o walkach o nasze granice, które pochłonęły wiele ofiar, wciąż państwo przypominacie. Ta historia jest wciąż żywa, w kontekście tego, o co dzisiaj w dalszym ciągu walczymy – nienaruszalność naszych granic oraz byśmy jako naród i państwo byli bezpieczni, suwerenni i niepodlegli – przyznał senator Krzysztof Słoń.

Na kilkunastu planszach wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej znajdziemy informacje na temat sytuacji Polski po 1918 roku. Dotyczą one między innymi walk o Lwów, powstania wielkopolskiego, powstań śląskich, mało znanego powstania sejneńskiego oraz wojny polsko-bolszewickiej. Na ekspozycji nie pominięto również wątku początków działań polskiej dyplomacji.

– Wystawa pokazuje, jak skomplikowane były losy Polski i Polaków u progu niepodległości. Kształt naszych granic musieliśmy dopiero wywalczyć. Był to ogromny wysiłek i zasługa tamtego pokolenia Polaków. Niestety została ona utracona w dość krótkim czasie, w wyniku działań dwóch sąsiednich państw – III Rzeszy Niemieckiej oraz Związku Sowieckiego – mówiła Edyta Krężołek z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyła kielecka młodzież z Zespołu Szkół Społecznych imienia Mikołaja Reja, Szkoły Podstawowej nr 2 imienia Marii Konopnickiej oraz VII Liceum Ogólnokształcącego imienia Józefa Piłsudskiego. Ekspozycję można oglądać do końca września na Skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie