Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa historyczna książka ukazała się w wydawnictwie biblioteki z Końskich

MiK
Tadeusz Banaszek ze swą najnowszą książką
Tadeusz Banaszek ze swą najnowszą książką Fot. archiwum biblioteki
"Zarys dziejów Garnizonu Końskie w latach 1815-1975" autorstwa Tadeusza Banaszka to najnowsza książka wydawnictwa Arslibris działającego w koneckiej bibliotece. Dzięki niej możemy poznać nie tylko historię mundurowych, ale i naszego miasta.

Czego możemy dowiedzieć się o naszym mieście z najnowszej pracy Tadeusza Banaszka, majora Wojska Polskiego zafascynowanego historią wojskowości, który nasze miasto odwiedza przede wszystkim przy okazji corocznych obchodów Koneckiego Września, gdy staje na czele Kompanii Honorowej Wojska Polskiego?

- Końskie w latach 1815-1975 były ważnym ośrodkiem admini¬stracyjnym, gospodarczym i handlowym mówi dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie Dariusz Kowalczyk. - Miasto w tym okresie było także garnizonem armii Królestwa Polskiego, wojsk rosyjskich i Wojska Polskiego. Cezurę czasową książki stanowią daty: rozpoczęcia stacjonowania w mieście 2 pułku piechoty liniowej oraz rozformowania Powiatowego Sztabu Wojskowego Końskie. Autor przedstawił działalność garnizonu Końskie na przestrzeni ponad stu pięćdziesięciu lat - jako miejsca stacjonowania wojsk armii Królestwa Polskiego, wojsk rosyjskich, a przede wszystkim Wojska Polskiego okresu II Rzeczypospolitej i okresu po II wojnie światowej.

Opracowanie składa się z trzech rozdziałów. W rozdziale I ukazano działalność 2 pułku piechoty liniowej armii Królestwa Polskiego w latach 1815-1831 oraz funkcjonowanie garnizonu wojsk rosyjskich. Należy podkreślić, że miasto Końskie było jednym z nielicznych garnizonów armii Królestwa Polskiego. Ważną rolę miasto Końskie pełniło podczas zaborów, jako garnizon armii rosyjskiej. W tym czasie utworzono pod Końskimi obóz ćwiczeń, który był wykorzystywany przez Wojsko Polskie po odzyskaniu niepodległości, jak i w okresie po drugiej wojnie światowej.

Rozdział II przedstawia jednostki i instytucje wojskowe w Końskich w okresie II Rzeczypospolitej, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Powiatowej Komendy Uzupełnień. Autor przeanalizował w nim pobory do wojska przeprowadzane z terenów powiatów opoczyńskiego i koneckiego.

W rozdziale III Tadeusz Banaszek charakteryzuje instytucje administracji wojskowej: Rejonową Komendę Uzupełnień, Wojskową Komendę Rejonową i Powiatowy Sztab Wojskowy, funkcjonujące w latach 1948-1975, jak również genezę utworzenia i funkcjonowanie Poligonu Artyleryjskiego Nr 16 Barycz. Ukazano także działalność szkoleniowo-produkcyjną pododdziałów Kieleckiego Pułku Obrony Terytorialnej przy budowie Zakładu Metalurgicznego Maszyn Budowlanych w Końskich w 1966 i 1968 r.

W opracowaniu autor wykorzystał materiały archiwalne Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie, Archiwum Wojskowego w Oleśnicy, Archiwum Państwowego w Kielcach, materiały źródłowe oraz dotych¬czasowe opracowania z zakresu historii miasta Końskie i historii wojskowości.

- Nie wszystkie przedstawione w książce zagadnienia udało się omówić i wyjaśnić w sposób wyczerpujący - kontynuuje dyrektor. - Uzupełnieniem jest poprzednia książka autora o obozie ćwiczeń w Baryczy, ale szczególną uwagę warto poświęcić w przyszłości funkcjonowaniu na naszym terenie garnizonu rosyjskiego. Tadeusz Banaszek ma nadzieję, że opracowane zagadnienia przynajmniej w pewnym stopniu wzbogacą dotychczasowy stan wiedzy o dziejach miasta Końskie. Jak zresztą każda publikacja wydawnictwa Biblioteki Publicznej w Końskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie