Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa siłowania w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kielcach

dor
W Zespole Szkół Ekonomicznych przy ulicy Langiewicza 18 w Kielcach oddano do użytku nową szkolną siłownię.
W Zespole Szkół Ekonomicznych przy ulicy Langiewicza 18 w Kielcach oddano do użytku nową szkolną siłownię. Kamil Mazur
Wiele znanych osób uczestniczyło w otwarciu nowej, szkolnej siłowni w Zespole Szkół Ekonomicznych przy ulicy Langiewicza 18 w Kielcach.

Remont oraz zakup wyposażenia zostały sfinansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego Kielc na 2016 rok. Było to tak zwane małe zadanie o wartości 149 tysięcy złotych. Ilość oddanych głosów – 3917 zapewniła zadaniu dziewiąte miejsce na liście przyjętych do realizacji projektów.

Siłownia wyposażona jest w nowoczesny sprzęt do treningu siłowego i kulturystycznego oraz w sprzęt do kształtowania kondycji fizycznej.

Jesteśmy dumni z realizacji tego zadania – podkreślają nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych. Kluczem do zwycięstwa była determinacja, z jaka dążyliśmy do zrealizowania celu. Bo nawet tych w przegranych trzech edycjach głosowania w Budżecie Obywatelskim, cieszyło nas to, że walczymy do końca. I udało się! Wygraliśmy w czwartej edycji - dodają zgodnie.
W uroczystym otwarciu siłowni wzięli udział między innymi: Jacek Kowalczyk - dyrektor Departamentu Turystyki, Małgorzata Wilk-Grzywna - dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, Tadeusz Kozior – przewodniczący Komisji Sportu i Promocji Urzędu Miasta Kielce, przedstawiciele władz samorządowych oraz Mirosława Sarna, była znakomita lekkoatletka, olimpijka z Meksyku, mistrzyni Europy w skoku w dal, która przez wiele lat uczyła w tej szkole. Była także emerytowana nauczycielka, zaangażowana w życie sportowe szkoły - Stefania Furmanek.

Po symbolicznym przecięciu wstęgi, poświęcenia siłowni dokonał ksiądz Marian Janus, proboszcz parafii świętego Stanisława Biskupa Męczennika na Barwinku.

Dyrektor szkoły, Lucyna Gromiec, przywitała wszystkich oraz podziękowała tym, których wysiłek i zaangażowanie przyczyniły się do realizacji projektu. Nawiązała również do sportowej historii Zespołu Szkół Ekonomicznych i przypomniała, że w latach 70 - tych przy szkole powstał unikatowy w skali kraju stadion szkolny, a w 1974 roku Ministerstwo Oświaty i Wychowania zaakceptowało wniosek Kieleckiego Kuratora Oświaty o utworzeniu szkoły sportowej na bazie liceum ekonomicznego.
- Dobra szkoła kształci najpełniej, gdy umożliwia swoim uczniom jak najbardziej wszechstronny rozwój - dodała Lucyna Gromiec. -Lęki i problemy codziennego życia łatwiej mogą być pokonywane przez człowieka, którego odwaga bierze się nie tylko z wiedzy teoretycznej, ale również z ogólnej sprawności ciała.

Jarosław Litwin, nauczyciel wychowania fizycznego, krótko przedstawił historię utworzenia siłowni szkolnej. Jednocześnie poinformował, że w tym roku szkoła ponownie może pochwalić się sukcesem w realizacji wzbogacenia bazy sportowej, gdyż ilością głosów – 3560 (również 9 miejsce na liście przyjętych projektów) – zapewniła sobie kolejną realizację małego zadania
o wartości 100 tysięcy złotych. Będzie to budowa w pełni wyposażonego boiska do siatkówki plażowej, ze stałymi słupkami, piaszczystą nawierzchnią o wymiarach 25x15 metrów, ogrodzonego siatką o wysokości 3,5 metra z zamykaną bramą wejściową.
Dodał również, że uczniowie tej szkoły każdego roku biorą udział w drużynowych zawodach lekkoatletycznych szkół ponadgimnazjalnych oraz w sztafetowych biegach przełajowych, zdobywając czołowe miejsca na arenie Kielc oraz województwa świętokrzyskiego. Startują również w innych dyscyplinach sportowych organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy, takich jak: piłka siatkowa, piłka nożna, piłka koszykowa, tenis stołowy, strzelectwo w kategorii dziewcząt i chłopców. Bierzemy udział w działaniach promujących zdrowy styl życia: Bieg Niepodległości, Kielce Biegają, Bieg Grand Prix o Puchar MOSiR-u i innych. W ramach uatrakcyjnienia zajęć z wychowania fizycznego nauczyciele wprowadzają nowe formy prowadzenia lekcji, takie jak gra w squasha, kręgle, jazda na łyżwach, marszobiegi w terenie, zajęcia fitness i tańce. Urozmaicony program zajęć, w tym bardzo bogata oferta zajęć sportowych i pozasportowych, są propozycją dla młodzieży, ale również dla nauczycieli na aktywny czas w każdym dniu.

Obecnie największa popularnością cieszą się zajęcia szkolnego koła sportowego z siatkówki, piłki nożnej oraz zajęcia na siłowni prowadzone przez nauczycieli wychowania fizycznego: Bożenę Furmanek, Edytę Malicką, Kamila Mazura i Jarosława Litwina.
Mirosława Sarna podkreśliła natomiast, że sport to najlepsza droga do pokonania granic. Z sentymentem i ze wzruszeniem wspominała czasy, kiedy przez długie lata dzięki zaangażowaniu dwóch sportowych małżeństw: Stefanii i Zdzisława Furmanków oraz Mirosławy i Edmunda Sarnów - w sporcie szkolnym królowała lekkoatletyka. Wielu uczniów uczęszczało systematycznie na zajęcia sportowe, doskonaliło swoje umiejętności, specjalizując się w różnych konkurencjach lekkoatletycznych. Z upływem czasu, gdy szkoła zaczęła kształcić więcej uczniów i powiększyła się liczba klas, środek ciężkości życia sportowego przeniesiono ze szkolenia specjalistycznego na zajęcia sportowo-rekreacyjne.

- Przez wiele lat duża grupa młodzieży naszej szkoły uczęszczała na naukę pływania, gdzie pod czujnym okiem Stefanii Furmanek, Alicji Szewczyk i Bożeny Furmanek zdobywała pływackie szlify – dodała Mirosława Sarna. Zespół Szkół Ekonomicznych w swojej historii ma wiele kart zapisanych sukcesami na polu sportu i kultury fizycznej. Nasi uczniowie i absolwenci mogą poszczycić się sportowymi sukcesami nie tylko na arenach lokalnych, ale również krajowych.

Do najbardziej utytułowanych lekkoatletów tej szkoły należą zdobywcy medali mistrzostw Polski: Elżbieta Kapusta, Wojciech Podsiadło, Sławomir Malarczyk, Marta Cedro, Rafał Mazurczak, Agnieszka Skowerska, Nina Szymkiewicz, Monika Głowacka, Dorota Waszczuk, Roman Fostriak, Jadwiga Kubicka.

Ciągłość sportowej rywalizacji trwa. Nauczycielka wychowania fizycznego – Bożena Furmanek kontynuuje tradycje rodzinne i może się pochwalić sukcesami swojej córki, wnuczki Zdzisława Furmanka – Kasi Furmanek, która uprawia rzut młotem i jest sześciokrotną mistrzynią Polski, a na mistrzostwach Europy w 2015 roku zajęła trzecie miejsce.

W drugiej części uroczystości został zaprezentowany sprzęt do ćwiczeń, a młodzież przedstawiła krótki program sportowo-artystyczny.
- Nasza szkoła ma za zadanie przygotowanie m.in. przyszłych hotelarzy i turystów, którzy będą musieli zmierzyć się z wymogami obecnych czasów. Łączyć wiedzę teoretyczną ze sprawnością fizyczną - dodała Bożena Furmanek. - Rywalizacja sportowa da młodym ludziom pozytywne efekty, w kształtowaniu relacji międzyludzkich, codziennych zmagań z własnymi słabościami, a także nauczy tolerancji i obiektywnej oceny innych - podkreśliła.

[b]ZOBACZ TAKŻE:
Lettieri, trener Korony: - Musimy być jak wiewiórka przed zimą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie