Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa wystawa w Staszowie. Dotyczy tragicznych losów Witolda Pileckiego

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
W Parku Miejskim im. Adama Bienia w Staszowie prezentowana jest biograficzna wystawa przedstawiająca losy Witolda Pileckiego
W Parku Miejskim im. Adama Bienia w Staszowie prezentowana jest biograficzna wystawa przedstawiająca losy Witolda Pileckiego IPN Kielce
W Parku Miejskim imienia Adama Bienia w Staszowie prezentowana jest biograficzna wystawa przedstawiająca losy Witolda Pileckiego.

Ponadto 25 maja 2023 roku, w związku z 75. rocznicą śmierci rotmistrza, pracownik Delegatury IPN w Kielcach Jakub Mularczyk wygłosił wykład na temat tej postaci w Staszowskim Ośrodku Kultury.

Słuchaczami była grupa około 40 uczniów szkół ponadpodstawowych ze Staszowa. Prelegent opowiedział młodzieży o pochodzeniu rodziny Pileckich, zwracając uwagę na rodziców Witolda, którzy wychowali go w duchu patriotycznym. Następnie przybliżył sylwetkę Witolda Pileckiego, właściciela majątku ziemskiego w Sukurczach, społecznika (za co w 1938 roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi), żołnierza rezerwy Wojska Polskiego, malarza. Zwrócił uwagę również na działalność Pileckiego w Auschwitz, który jako „Tomasz Serafiński” utworzył na terenie obozu konspirację, a także przekazywał raporty do Komendy Głównej Armii Krajowej. Opowiedział także o udziale Pileckiego w Powstaniu Warszawskim, niewoli w obozie jenieckim w Murnau oraz powrocie do Polski pod rządami komunistów. Wykład zamknął temat procesu grupy Pileckiego i wyroków, które w nim zapadły.

Wystawa o Witoldzie Pileckim

Biograficzna wystawa elementarna opowiada o życiu i śmierci jednego z najdzielniejszych Polaków w historii Europy pierwszej połowy XX wieku. Jako harcerz brał udział w rozbrajaniu Niemców w Wilnie w 1918 roku a następnie był obrońcą tego miasta przed bolszewikami w 1919 roku. W 1920 roku walczył w Bitwie Warszawskiej. W 1939 roku także w formacjach kawalerii bronił Polski przed Niemcami. W 1940 roku działając konspiracyjnie w Tajnej Armii Polskiej dał się uwięzić w KL Auschwitz gdzie do 1943 roku tworzył konspiracyjne struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Od pierwszego do ostatniego dnia brał udział w Powstaniu Warszawskim. Aresztowany przez komunistów w maju 1947 roku został skazany za działalność antykomunistyczną na karę śmierci. Wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim 25 maja 1948 roku strzałem w tył głowy.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie