MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe kierunki i specjalności

Paweł WIĘCEK, Dorota KLUSEK,
Architektura i urbanistyka na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Politechniki Świętokrzyskiej w ofercie uczelni pojawiła się w roku akademickim 2008/2009.
Architektura i urbanistyka na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Politechniki Świętokrzyskiej w ofercie uczelni pojawiła się w roku akademickim 2008/2009. Archiwum
Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Politechnika Świętokrzyska w Kielcach oraz Politechnika Radomska w Radomiu - wychodzą z nową propozycją edukacyjną.

Dynamicznie reagują na zmiany na rynku pracy, a ich odpowiedzią są nowe kierunki i specjalności. Uczelnie publiczne w naszym regionie nieustannie się przeobrażają, a najwięcej korzysta na tym student.

Przed uczniami klas maturalnych poważna decyzja - co studiować? Choć jeszcze zostało im trochę czasu na ostateczny wybór, to już dziś pokazujemy im kilka nowości, które pojawiły się na uczelniach publicznych w naszym regionie.

UNIWERSYTET W OFENSYWIE

Nowoczesną i mocno poszerzoną ofertę edukacyjną szykuje dla obecnych oraz przyszłych studentów Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Od października na uczelni ruszą nowe kierunki i specjalności. To tylko część wielkich zmian.

- Decyzję o utworzeniu nowych kierunków i specjalności podjęliśmy po analizie potrzeb regionalnego i krajowego rynku pracy - wyjaśnia Jacek Semaniak, prorektor do spraw ogólnych UJK.

W realizacji przedsięwzięcia pomogą unijne fundusze. Uczelnia zgłosiła projekt pod nazwą "eduPROGRES - Edukacja na rzecz gospodarki" do konkursu, ogłoszonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z całego kraju do programu wnioski zgłosiło 291 uczelni. 100 projektów uzyskało pozytywną rekomendację. Nasz wniosek uplasował się na 38 miejscu. Na realizację zadania otrzymaliśmy
4,6 miliona złotych dofinansowania - podkreśla profesor Semaniak.

Za te pieniądze uczelnia uruchomi studia pierwszego stopnia na kierunku ratownictwo medyczne oraz studia podyplomowe: ocena oddziaływania na środowisko i fizyka medyczna. Wachlarz propozycji dydaktycznych powiększy się również o dwie nowe specjalności na studiach II stopnia, czyli magisterskich. Będą to: monitoring środowiska na kierunku ochrona środowiska oraz marketing i wystawiennictwo na kierunku zarządzanie.
Z PUNKTU WIDZENIA PRACODAWCY

- Każda z tych inicjatyw będzie obudowana systemem praktyk i staży u przedsiębiorców i w placówkach ochrony zdrowia - zaznacza rektor Semaniak. - Ponadto w proces dydaktyczny będą zaangażowani pracownicy tych instytucji, posiadający doświadczenie i wiedzę praktyczną, by absolwenci tych kierunków byli świadomi, co obecnie w danej dziedzinie, objętej programem studiów, jest najważniejsze z punktu widzenia pracodawcy - dodaje.

Szansę na utworzenie kolejnych nowych kierunków oraz poprawę jakości kształcenia otwiera przed uczelnią inny ministerialny program - "Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni", na finansowanie którego płyną pieniądze unijne z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Uniwersytet właśnie przygotowuje szeroki i wieloaspektowy wniosek. Obejmuje on organizację kierunku logistyka na Wydziale Zarządzania i Administracji, pierwszych w województwie studiów II stopnia na kierunku położnictwo (Wydział Nauk o Zdrowiu) oraz kierunku informatyka inżynierska.

W NOWYM STYLU

Prawdziwym hitem mogą okazać się jednak trzy inne specjalności. Pomysł ich rozkręcenia jest ściśle związany z pomysłem utworzenia w Kielcach Laboratorium Design w strukturze Kieleckiego Inkubatora Technologicznego oraz Centrum Design przy ulicy Zamkowej. Te dwie pracownie to próba zbudowania systemu wsparcia dla wzornictwa artystyczno-przemysłowego, gdzie w unikatowy sposób będą współdziałać z sobą elementy: edukacji, wdrożeń i promocji.

Naprzeciw tym planom chce wyjść właśnie UJK, uruchamiając cztery nowe specjalności. Na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym powstaną dwie: na kierunku malarstwo specjalność malarstwo ścienne, a na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych specjalność nowe media związane z reklamą. Na Wydziale Zarządzania i Administracji ruszy specjalność design managment, zaś na Wydziale Humanistycznym - komunikacja medialna. - Rynek mediów i wzornictwa to jest temat na dziś i na jutro. Będziemy kształcić ludzi, którzy odnajdą się na rynku pracy i poczują, że odnieśli sukces - podkreśla rektor Jacek Semaniak.

Za pieniądze uzyskane z programu uczelnia chce także ruszyć z bardzo atrakcyjnym finansowo systemem stypendiów doktorskich na Wydziałach Matematyczno-Przyrodniczym oraz Zarządzania i Administracji, zorganizować kursy doskonalenia umiejętności językowych dla pracowników naukowych oraz zapraszać na gościnne wykłady profesorów wizytujących z zagranicy.

ABSOLUTNA NOWOŚĆ

Architektura i urbanistyka na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Politechniki Świętokrzyskiej, która w ofercie uczelni pojawiła się w roku akademickim 2008/2009, była długo oczekiwanym kierunkiem studiów.

- W tym roku nowego kierunku nie będzie, natomiast będą nowe specjalności - zapowiada doktor Jerzy Piotrowski, dziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii.
Pierwsza z nich pojawi się na kierunku inżynieria środowiska. Będzie to specjalność instalacje grzewcze i wentylacyjne.

Uruchomienie drugiej nowości, specjalności charakterystyka energetyczna budynku na kierunku budownictwo, na razie stoi pod znakiem zapytania. - Czekamy na odzew z zewnątrz, czy będzie zainteresowanie tą specjalnością - wyjaśnia dziekan Piotrowski. - Utworzyliśmy ją pod wpływem dużego zainteresowania, jakim cieszyły się studia podyplomowe audyt i charakterystyka energetyczna budynku. Nasza wątpliwość bierze się stąd, że jednak inna osoba przychodzi na studia podyplomowe, a inna na studia magisterskie. Ale jeśli chętni będą, specjalność zostanie uruchomiona. Jesteśmy na to gotowi. O ile wiem, w Polsce na innych uczelniach nie ma takiej specjalności. To rzecz absolutnie nowa.

To nie jedyna nowość w świętokrzyskiej uczelni technicznej. Kolejne zmiany zaszły na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej. Został tu utworzony nowy kierunek - elektronika i telekomunikacja.

- Na początku będą to studia trwające siedem semestrów, których ukończenie daje tytuł inżyniera. Na studiach niestacjonarnych będą one trwały osiem semestrów - mówi doktor Andrzej Kapłon, dziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. - W ramach tego kierunku planujemy utworzyć trzy ścieżki dyplomowania: sieci teleinformatyczne, elektronika medyczna lub ewentualnie wariant elektronika w telekomunikacji oraz trzecią ścieżkę - nanomateriały elektroniczne.

DWA DYPLOMY W PLANIE

Jak podkreśla dziekan Kapłon, zapotrzebowanie na ten kierunek będzie: - Sieci teleinformatyczne, i to zarówno te światłowodowe, jaki bezprzewodowe, ciągle się rozwijają. Mamy też nadzieję przygotować elektroników, rozumiejących nowoczesny sprzęt medyczny.

Pocieszające są także prognozy. - Obserwując rynek, widzimy, że klas o specjalności teleinformatycznej w szkolnictwie średnim w ostatnich latach pojawiło się więcej, stąd nadzieja, że tego typu kierunek otwarty u nas na wydziale będzie się cieszył zainteresowaniem - stwierdza doktor Kapłon.

Środki na uruchomienie nowego kierunku pochodzą z funduszy uczelni, jak również zostały częściowo pozyskane w ramach projektu unijnego Program Rozwojowy Potencjału Dydaktycznego Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach "Kształcenie na miarę sukcesu".

Na tym nie koniec nowości. - Planujemy zapraszać profesorów z innych czołowych uczelni w kraju, choć szczególnie zależy nam na sprowadzaniu profesorów zagranicznych, którzy by część zajęć prowadzili w języku angielskim. Dałoby to studentom możliwość zapoznania się z językiem angielskim technicznym. Możliwe, że uda się nam zrealizować wspólnie z Uniwersytetem Walijskim kształcenie w postaci podwójnego dyplomowania - zapowiada dziekan Kapłon.

POMNOŻENIE SPECJALNOŚCI

Od nowego roku akademickiego swą ofertę edukacyjną wzbogaci Politechnika Radomska w Radomiu. Na Wydziale Sztuki ruszy kierunek grafika. Będą to stacjonarne i niestacjonarne studia I stopnia. W ramach kierunku powstaną następujące specjalizacje: grafika warsztatowa, projektowanie graficzne oraz grafika cyfrowa.
Na Wydziale Mechanicznym po raz drugi odbędzie się rekrutacja na utworzony w poprzednim roku kierunek energetyka.

Wydział Nauczycielski rozbudowuje swoją ofertę na kierunku pedagogika. Do dwóch aktualnie działających specjalności (profilaktyka społeczna i resocjalizacja oraz pedagogika opiekuńczo-wychowawcza) dołączą dwie kolejne: doradztwo zawodowe i wspomaganie rodziny oraz pedagogika przedszkolna i edukacja wczesnoszkolna.

Zmiany szykują się na kierunku edukacja techniczno-informatyczna. Tu podział studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia zmieni się w ten sposób, że studia pierwszego stopnia będą studiami inżynierskimi, natomiast drugiego stopnia - nauczycielskimi.

Wydział Ekonomiczny zaprasza drugi rok z rzędu na kierunek towaroznawstwo.
Nowe specjalności dojdą na kierunku technologia chemiczna na Wydziale Materiałoznawstwa, Technologii i Wzornictwa. Będzie ich aż pięć: chemia i technologia polimerów, materiałoznawstwo produktów naftowych, ochrona i inżynieria środowiska, technologia kosmetyków i produktów chemii gospodarczej oraz technologia skóry.
Oczywiście w dalszym ciągu będzie prowadzona rekrutacja na najpopularniejszy wydział - Transportu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie