Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe oblicze matury. Ważna informacja dla gimnazjalistów

Piotr BURDA
sxc.hu
Koniec z prezentacją maturalną z języka polskiego i "kluczem odpowiedzi" oraz obowiązkowy egzamin z przedmiotu dodatkowego. Te zmiany maturalne dotyczyć już będą tegorocznych absolwentów gimnazjum.

Lista przedmiotów do wyboru na maturę 2015

Lista przedmiotów do wyboru na maturę 2015

Biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język polski, języki obce nowożytne, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości narodowych i mniejszości etnicznych, język regionalny, matematyka, wiedza o społeczeństwie. W porównaniu z obecną maturą nie ma na tej liście wiedzy o tańcu, którą zdawało najmniej osób. Maturzysta musi wybrać co najmniej jeden z tych przedmiotów. Egzamin odbędzie się na poziomie rozszerzonym i nie będzie obowiązywał próg zaliczenia.

Do matury w 2015 roku po raz pierwszy przystąpią uczniowie, którzy uczą się według nowej podstawy programowej. To ci sami, którzy w kwietniu bieżącego roku zdawali nowy egzamin gimnazjalny. Także ich matura będzie wyglądała inaczej.

JAZDA OBOWIĄZKOWA

Projekty nowego egzaminu gimnazjalnego zaprezentowano w Warszawie podczas niedawnej prezentacji krajowego wyniku matury 2012. - Trzeba pamiętać, że są to tylko założenia i nic do tej pory nie ma mocy prawnej - podkreśla Jan Korczyński, z kieleckiej delegatury Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. Dzisiejsi absolwenci gimnazjów i młodsze roczniki powinny się jednak przygotować do zmian. Bo te z pewnością będą. W 2015 roku nie zmieni się obowiązkowa część matury, na której rozstrzyga się, czy maturzysta zaliczył egzamin. Nadal będzie egzamin pisemny i ustny z języka polskiego, egzamin pisemny i ustny z języka obcego nowożytnego oraz egzamin z matematyki. Wszystkie na poziomie podstawowym.

OBOWIĄZKOWY DODATKOWY

Od 2015 roku przedmioty dodatkowe na maturze zdawane będą tylko na poziomie rozszerzonym. To dlatego, że od tego roku szkolnego uczniowie liceów i techników muszą uczyć się wybranych przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Tu kolejna, istotna zmiana. Za trzy lata wprowadzony zostanie obowiązek przystąpienia na maturze do egzaminu z jednego wybranego przez maturzystę przedmiotu dodatkowego. Tak sugerowali rektorzy wyższych uczelni zrzeszeni w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Resort edukacji przystał na ten pomysł. Egzamin dodatkowy nie będzie miał progu zdawalności. Jego wynik będzie istotny przy rekrutacji na studia, ale nie będzie miał znaczenia dla zaliczenia matury. Wybrany przedmiot będzie mógł być inny niż te, których zdający uczył się w zakresie rozszerzonym w szkole ponadgimnazjalnej. Listę przedmiotów dodatkowych na 2015 rok przedstawiamy w ramce.

KONIEC PREZENTACJI

Zmianie ulegnie sposób przeprowadzania egzaminu ustnego z języka polskiego. Prezentacja maturalna ma być zastąpiona przez wypowiedź ustną na temat wylosowanych podczas egzaminu pytań. Podobnie wyglądał egzamin ustny z języka polskiego przed laty. - To zapewne wynik tego, że prezentacja maturalna już się zestarzała - mówi Jan Korczyński. Dużo do życzenia zostawia samodzielność przygotowania tych prezentacji. Uczniowie korzystają z gotowych materiałów, często przekazywanych przez poprzedników. Na nowym egzaminie ustnym z języka polskiego polecenia w zadaniach mają ukierunkowywać wypowiedź ucznia i odwoływać się do załączonego tekstu. Ten egzamin przeprowadzą i ocenią przedmiotowe zespoły egzaminacyjne powołane w szkole, do której uczęszczał absolwent. Zdający, po wylosowaniu pytania będzie miał 15 minut na przygotowanie swojej wypowiedzi. Następnie otrzyma 10 minut na wypowiedź oraz 5 minut na dyskusję, dotyczącą tej wypowiedzi, z zespołem przedmiotowym.

ODEJŚCIE OD KLUCZA

Inaczej będą tez poprawiane prace. Ministerstwo edukacji narodowej chce odejść od "klucza odpowiedzi", który budził sporo kontrowersji do tej pory. W zamian wprowadzone będzie tak zwane "ocenianie holistyczne", wprowadzone już od tego roku przy egzaminie gimnazjalnym. Najważniejsze ma być ocenianie umiejętności ucznia i jego toku rozumowania, a nie tego czy "wstrzelił się" w klucz odpowiedzi. Już teraz egzaminatorzy zastanawiają się jak to będzie wyglądać w praktyce. Szczegółów dowiedzą się za rok. - Informatory o egzaminie maturalnym w 2015 roku, zawierające przykładowe pytania i zadania z rozwiązaniami, zostaną opublikowane do sierpnia 2013 roku - informuje ministerstwo edukacji narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie