Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna edukacja w sandomierskiej "Budowlance"

/GOP/
Uczniowie IV Technikum Ochrony Środowiska w ramach projektu byli na wycieczce do stolicy, odwiedzili tam między innymi Politechnikę Warszawską.
Uczniowie IV Technikum Ochrony Środowiska w ramach projektu byli na wycieczce do stolicy, odwiedzili tam między innymi Politechnikę Warszawską. archiwum prywatne
W ciekawych zajęciach pozalekcyjnych i wycieczkach dydaktycznych uczestniczyła w ostatnich miesiącach młodzież z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących imienia profesora Zbigniewa Strzeleckiego w Sandomierzu.

Szkoła zyskała również nowe pomoce dydaktyczne. Wszystko to dzięki uczestnictwu w projekcie pod nazwą "Nowoczesna edukacja przyszłego technika".

W projekcie "Nowoczesna edukacja przyszłego technika" uczestniczą uczniowie techników: budownictwa, ochrony środowiska i drogownictwa. Łącznie to ponad 120 osób.

"Budowlanka" w czasie przedwczorajszego spotkania podsumowała pierwszy rok realizacji projektu. Jest się czym pochwalić.

Uczniowie biorą udział w wielu wycieczkach dydaktycznych, w czasie dwóch lat realizacji projektu odbędą się aż 64 wyprawy. Młodzi ekolodzy odwiedzają parki krajobrazowe, rezerwaty, oczyszczalnie ścieków i inne obiekty, w których zastosowane są nowoczesne rozwiązania z zakresu ochrony środowiska. Młodzież z technikum budownictwa i drogownictwa może zobaczyć najciekawsze obiekty architektoniczne i budowlane oraz place budowy dróg, mostów i autostrad. Organizowane są ponadto szkolenia branżowe, seminaria prowadzone przez przedstawicieli firm i instytucji.

Szczególną atrakcją dla uczniów jest udział w obozach językowych. To - jak przyznają uczestnicy - znakomita okazja do szlifowania umiejętności w komunikacji w języku angielskim zawodowym.

Częścią projektu jest dodatkowy, innowacyjny blok zajęć wiążący wiadomości matematyczne z treściami zawodowymi. Służy on lepszemu przygotowaniu uczniów do egzaminu zawodowego.
Część pieniędzy otrzymanych na realizację projektu sandomierska szkoła przeznaczyła na wyposażenie pracowni technicznych, między innymi w tablice interaktywne, komputery, projektory, urządzenia miernicze oraz zestaw do badania wody, gleby i powietrza.

Nowoczesne wyposażenie pracowni i bogata oferta zajęć pozalekcyjnych mają przyczynić się do podniesienie poziomu nauczania i zwiększenia atrakcyjności kształcenia zawodowego. Trudna wiedza techniczna jest przekazywana w ciekawszy i łatwiejszy sposób.

- Takiego wsparcia szkolnictwo zawodowe bardzo potrzebuje. Przez ostatnie lata polityka edukacyjna w zdecydowany sposób preferowała szkolnictwo ogólnokształcące. To zawodowe w całej Polsce przeżywało z roku na rok spadek rangi, co przekładało się na spadek popularności. Coraz mniej absolwentów gimnazjów wybierało szkoły zawodowe, zarówno zasadnicze, jak i technika. Efektem tej tendencji było to, że zaczęło brakować fachowców - mówi Krystyna Kobylakiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.

Unia Europejska, kontynuuje Krystyna Kobylakiewicz, postanowiła zmienić ten trend i uruchomiła fundusze na to, aby uatrakcyjnić szkolnictwo zawodowe.

Pieniądze, które pozyskała sandomierska "budowlanka" pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego, projekt realizowany jest na podstawie umowy ze Świętokrzyskim Biurem Rozwoju Regionalnego w Kielcach.

Realizacja potrwa do końca lipca przyszłego roku. Wartość projektu wynosi prawie 916 tysięcy złotych, a kwota dofinansowania to 797 tysięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie