Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna sala hybrydowa już w wojewódzkim szpitalu w Kielcach. Będą przeprowadzane skomplikowane operacje

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wojewódzki Szpital Zespolony Kielce
Nowoczesna sala hybrydowa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach rozpoczęła pracę. To możliwość wykonywania operacji, które do tej pory nie mogły być realizowane w lecznicy. Pierwszy zabieg w obrębie nowej sali przeprowadzili, kilka dni temu, chirurdzy naczyniowi.

Doktor Jarosław Miszczuk, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej wyjaśnia, że operacja została wykonana u pacjenta, który trafił do szpitala z ostrym krwiakiem śródsiennym aorty zstępującej, na bardzo rozległym odcinku - od tętnicy podobojczykowej aż do poziomu tętnic nerkowych. Chory wymagał wszczepienia stentgraftu z odgałęzieniami (typu Zenith T- branch) do wszystkich dużych gałęzi aorty - tętnic trzewnych i tętnic nerkowych. Chirurgom naczyniowym, w trakcie realizacji pierwszego takiego zabiegu, pomógł profesor Tomasz Jakimowicz z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Ten rodzaj operacji nie był u nas do te pory wykonywany, wysyłaliśmy takich pacjentów najczęściej do Warszawy. Natomiast, w tej chwili, pojawiły się możliwości techniczne wykonywania u nas takich zabiegów, w związku z otwarciem sali hybrydowej, a poza tym, w związku z Covidem są ograniczenia przyjęć w innych ośrodkach – dodaje Jarosław Miszczuk. Jak tłumaczy, sprzęt zamontowany na sali hybrydowej, w tym między innymi angiograf pozwala na wykonywanie operacji znacznie dłuższych, niż przy użyciu aparatu mobilnego. Jakość aparatury, obrazowania, wielkość jest również zdecydowanie lepsza. Chory zoperowany w zeszłym tygodniu, może już opuścić szpital.

Sala hybrydowa służyć będzie również do zabiegów kardiochirurgicznych. Doktor Edward Pietrzyk, kierownik Kliniki Kardiochirurgii mówi że jego zespół w jej obrębie będzie mógł realizować zabiegi przezskórnego wszczepiania zastawek aortalnych tak zwane TAVI.

Kardiochirurg podkreśla, że operacje te będą przeznaczone dla pacjentów szczególnie obciążonych, którzy nie mieliby szans, aby przeżyć standardowy zabieg. Edward Pietrzyk szacuje, że może to dotyczyć około 20 procent pacjentów z wadą zastawki aortalnej, którzy dotychczas musieli wyjeżdżać poza region świętokrzyski. Kardiochirurdzy planują również, że na sali hybrydowej będą wykonywać m.in. zabiegi związane z korygowaniem niedomykalności zastawki mitralnej, u ciężko chorych. – Sala hybrydowa pozwoli nam utrzymać się w aktualnych, światowych trendach w kardiochirurgii – reasumuje Edward Pietrzyk.

- Sala hybrydowa powstała na IV piętrze Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii. Jest wyposażona między innymi w nowoczesny angiograf, pompy do krążenia pozaustrojowego i sprzęt do chirurgii małoinwazyjnej, z torem wizyjnym. Powstała w ramach projektu realizowanego w partnerstwie ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii, którego łączna wartość to 35 milionów złotych. Większość tej kwoty pochodziła za środków unijnych - przekazuje Anna Mazur-Kałuża, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie