Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne centrum kreatywnego biznesu zamiast starej piekarni

marzena
Nowoczesne centrum kreatywnego biznesu zamiast starej piekarni Wnętrze starej piekarni przy ulicy Głęboczka w Kielcach będzie od 2014 roku pełnić różne funkcje. Miejsce znajdzie tu też kreatywna przedsiębiorczość.
Nowoczesne centrum kreatywnego biznesu zamiast starej piekarni Wnętrze starej piekarni przy ulicy Głęboczka w Kielcach będzie od 2014 roku pełnić różne funkcje. Miejsce znajdzie tu też kreatywna przedsiębiorczość. archiwum
Piekarnia Kreatywnego Biznesu, w skrócie PKB, czyli coś dla twórczych i przedsiębiorczych powstaje w miejscu starej kieleckiej piekarni. Zostanie stworzona na wzór najlepszych krajowych i europejskich przestrzeni dla kultury, sztuki, biznesu, gastronomii i wypoczynku.

Budynek dawnej piekarni „Społem” przy ulicy Głęboczka 3 w Kielcach zostanie w najbliższych dwóch latach przekształcony w miejsce spotkań kultury, przedsiębiorczości, rozwoju i innowacji.

Przez ponad pięćdziesiąt lat (1947-2009) Głęboczka kojarzyła się kielczanom przede wszystkim z piekarnią. W 2011 roku nieruchomość kupiła kielecka spółka Dorbud. Po kilkunastu miesiącach prac analitycznych i projektowych przygotowano dla dawnego budynku piekarni nową koncepcję funkcjonalno-przestrzenną. Obiekt zostanie poddany remontowi i rewitalizacji, a następnie zaadaptowany wraz z przyległym otoczeniem do nowych funkcji określanych mianem „biznes kreatywny”. Użytkownikiem obiektu jest ustanowiona w lutym 2012 roku przez właścicieli spółki DORBUD – Dorotę i Tomasza Tworków – Fundacja „Nowa Przestrzeń Sztuki”. Celem statutowym Fundacji jest między innymi tworzenie warunków dla funkcjonowania i współpracy firm, stowarzyszeń i innych organizacji działających w obszarach związanych z kulturą, sztuką, designem, wzornictwem użytkowym i oddziałujących na rozwój lokalny i regionalny.

Jak podkreśla Tomasz Tworek: - Przestrzeń dawnej piekarni znakomicie nadaje się do pełnienia funkcji ośrodka biznesu kreatywnego, niezbędne są jednak prace adaptacyjne. Zamierzamy stworzyć w piekarni wielofunkcyjną postindustrialną przestrzeń służącą do organizacji wystaw, spektakli, koncertów, projektowania graficznego, wzornictwa przemysłowego oraz produkcji audio – wizualnej i muzycznej. Uzupełnieniem mają być biura i miejsca pracy co – workingowej, hotel butikowy, działalność gastronomiczna (art caffe) i handlowa (concept stores).”

Biznes kreatywny – przedsiębiorczość w kulturze to te branże, które są oparte na indywidualnej twórczości, zdolnościach i talencie, a ponadto ze względu na wytwarzaną wartość intelektualną mają potencjał tworzenia nowych miejsc pracy i kreowania określonego dochodu. Przykłady branż kreatywnych to projektowanie graficzne, wzornictwo przemysłowe (design), sztuki sceniczne i rzemiosło artystyczne, przemysł filmowy i muzyczny. - Fundacja zakłada zainteresowanie podjęciem działalności gospodarczej przez osoby zdolne, odważne, utalentowane i kreatywne. Piekarnia Kreatywnego Biznesu ma bazować na talencie, umiejętnościach i przedsiębiorczości osób korzystających ze stworzonej infrastruktury inwestycyjnej i gospodarczej – podkreśla Tomasz Tworek. Zamiarem Fundacji jest zarządzanie Piekarnią Kreatywnego Biznesu i udostępnianie powierzchni tym podmiotom, które zdecydują się na inwestycje w infrastrukturę biznesu kreatywnego oraz w powierzchnie biurowe, hotelowe i gastronomiczne. W sumie do dyspozycji przyszłych inwestorów będzie ponad 3,2 tysiące metrów kwadratowych powierzchni.

Piekarnia Kreatywnego Biznesu to dobry przykład w zakresie prywatnych nakładów finansowych na kulturę, uzupełniających nakłady jednostek samorządu terytorialnego. Ze względu na bogato reprezentowaną w Województwie Świętokrzyskim tradycyjną kulturę i sztukę ludową Piekarnia ma szansę stać się platformą komercjalizacji tych dokonań artystycznych. Infrastruktura hotelu butikowego oraz przestrzeni wielofunkcyjnych w ciekawy sposób uzupełni natomiast okołotargową ofertę Kielc dla wystawców i gości odwiedzających Targi Kielce.

Koncepcja użytkowa Piekarni Kreatywnego Biznesu została oparta o najlepsze wzory krajowe (Soho Factory – Warszawa, szyb „Krystyna” – Bytom, Stary Browar – Poznań) i zagraniczne (Tea building – Londyn, the Old Truman Brewery – Londyn, Dom Teatralny w Stuttgarcie) dla obiektów poprzemysłowych aranżowanych w nowoczesny sposób i udostępniających przestrzenie dla kultury, sztuki, biznesu, gastronomii i wypoczynku.

Dla zamierzonych prac adaptacyjnych, których wartość wyceniono na ponad 8 milionów złotych, Fundacja chce pozyskać dofinansowanie środkami Unii Europejskiej; w przypadku sukcesu bieżącej aplikacji w regionalnym konkursie na działania związane z tworzeniem nowych terenów aktywności inwestycyjnej i gospodarczej, prace modernizacyjne i adaptacyjne dla Piekarni Kreatywnego Biznesu zakończą się w 2014 roku. W ocenie Tomasza Tworka zamierzenie Fundacji stanowi doskonałe dopełnienie działań podjętych przez samorząd miasta i samorząd województwa, polegających na tworzeniu atrakcyjnych terenów aktywności inwestycyjnej i gospodarczej dla przedsiębiorców z obszaru nowych technologii w Kieleckim Parku Technologicznym i Regionalnym Centrum Naukowo – Technologicznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Nowoczesne centrum kreatywnego biznesu zamiast starej piekarni - Echo Dnia

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie