Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne zabiegi w centrum kardiologii w Ostrowcu

Anna Śledzińska
Pierwsze zabiegi w Ostrowcu Świętokrzyskim zostały przeprowadzone pod koniec listopada, przez wybitnych kardiologów - profesora Jacka Legutko oraz doktora habilitowanego Stanisława Bartusia, ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Pierwsze zabiegi w Ostrowcu Świętokrzyskim zostały przeprowadzone pod koniec listopada, przez wybitnych kardiologów - profesora Jacka Legutko oraz doktora habilitowanego Stanisława Bartusia, ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Anna Śledzińska
W Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii G.V.M. Carint w Ostrowcu Świętokrzyskim, przeprowadzone zostały pierwsze zabiegi stentowania naczyń wieńcowych, z wykorzystaniem stentów bioresorbowalnych.

Jak podkreślają specjaliści jest to innowacyjna technologia, nazywana również „czwartą rewolucją” w kardiologii interwencyjnej.

Pierwsze zabiegi w Ostrowcu Świętokrzyskim zostały przeprowadzone pod koniec listopada, przez wybitnych kardiologów - profesora Jacka Legutko oraz doktora habilitowanego Stanisława Bartusia, ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

- To niewątpliwie kolejny krok w rozwoju ostrowieckiej kardiologii – mówi doktor Maciej Maliszewski, ordynator z Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii G.V.M. Carint w Ostrowcu Świętokrzyskim. - Nasz ośrodek dołączył do grupy placówek, w których wykonywane są najnowocześniejsze zabiegi w dziedzinie kardiologii interwencyjnej, a ostrowieccy pacjenci zyskali dostęp do innowacyjnej technologii.

Wynalezienie stentu – czyli niewielkiej metalowej rurki umieszczanej w świetle naczynia krwionośnego w celu przywrócenia jego drożności, było kamieniem milowym w kardiologii inwazyjnej.

Obecnie za technologię rewolucyjną uznawane są właśnie bioresorbowalne stenty naczyniowe.

Wszczepianie stentów najnowszej generacji, wykonanych z polimeru biodegradowalnego w odróżnieniu od klasycznych, metalowych stentów, wymaga szczególnych kwalifikacji oraz specjalistycznego przeszkolenia. Takie zabiegi wykonywane są w Polsce jedynie w większych ośrodkach, przez zaledwie kilkudziesięciu lekarzy, uprawnionych do ich przeprowadzania.

- Stenty biodegradowalne, po wykonaniu swojego zadania w naczyniu krwionośnym ulegają całkowitemu rozkładowi do wody i dwutlenku węgla i znikają z organizmu. W przeciwieństwie do konwencjonalnych, powodują zmniejszenie częstości występowania bólów dławicowych, zmniejszają objętość blaszki miażdżycowej, skracają czas terapii przeciwpłytkowej oraz umożliwiają przywrócenia reaktywności naczynia na bodźce - wyjaśnia Maciej Maliszewski.

Centrum kardiologii inwazyjnej działa w Ostrowcu Świętokrzyskim od 2008 roku. W maju tego roku otwarto nowy pawilon, w którym stopniowo wprowadzane są nowoczesne zabiegi. Wszystkie, przeprowadzone nową metodą zakończyły się pomyślnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie