Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny wideogastroskop pomoże w diagnozie. Nowości w Artimedzie

/KAK/
Dr n. med. Norbert Sławeta z Przychodni Artimed, podczas zabiegu gastroskopii z użyciem nowoczesnego wideogastroskopu.
Dr n. med. Norbert Sławeta z Przychodni Artimed, podczas zabiegu gastroskopii z użyciem nowoczesnego wideogastroskopu. Zdjęcia: serwis prasowy artimed
Ważne badanie gastroskopii zapobiega wielu chorobowym komplikacjom, a nawet ratuje życie. Częste bóle brzucha, trudności w przełykaniu, zgagi i nieprzyjemne "odbijanie" to tylko kilka objawów, które mogą być wskazaniem do zabiegu gastroskopii. Skuteczna diagnostyka górnego odcinka przewodu pokarmowego to pomaga zapobiegać chorobowym komplikacjom. W Przychodni Artimed w Kielcach ruszyła Pracownia Endoskopii, gdzie gastroskopię wykonuje się najnowocześniejszym urządzeniem.

EKSPERT:

Nowoczesny wideogastroskop pomoże w diagnozie. Nowości w Artimedzie

EKSPERT:

Dr n. med. Norbert Sławeta
- Gastroskopia trwa kilka minut i jest najczęściej przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym gardła. Jest to bardzo istotne badanie diagnozujące choroby przewodu pokarmowego począwszy od najczęstszych, a skończywszy na tych zagrażających życiu na przykład zmianach nowotworowych.

- Gastroskopia jest badaniem polegającym na oglądaniu błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego: przełyku, żołądka i dwunastnicy - wyjaśnia dr n. med. Norbert Sławeta, z Przychodni Artimed w Kielcach przy ulicy Paderewskiego 4b ( telefon rejestracji 41 367 17 00). - Jest to bardzo istotne badanie diagnozujące choroby przewodu pokarmowego począwszy od najczęstszych, jak: choroba refluksowa przełyku, choroba wrzodowa czy zmiany zapalne błony śluzowej, do nieco rzadszych, a w niektórych sytuacjach stwarzających istotne zagrożenie dla życia - jak zmiany nowotworowe.

Wskazania i badanie

Jakie są wskazania do zabiegu? Mogą to być częste bóle brzucha, zgaga, wzdęcia i "odbijanie się" czy trudności w przełykaniu lub krwawienia z przewodu pokarmowego. Impulsem do wykonania badania może być także podejrzenie choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy czy symptomy podobne do choroby nowotworowej lub wywiad rodzinny, mówiący o przypadkach takich chorób wśród bliskich.
- Przygotowanie do badania nie wymaga szczególnych czynności poza powstrzymaniem się od spożywania posiłków i płynów na 6-8 godzin wcześniej. Gastroskopia trwa kilka minut i jest najczęściej przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym gardła. W szczególnych sytuacjach, stanowiących niewielki odsetek, wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym - mówi dr n. med. Sławeta - U niektórych chorych, lekarz w trakcie badania może pobrać wycinki z błony śluzowej do badania histopatologicznego i badania w kierunku infekcji bakterią Helicobacter pylori.
Ważna jest odpowiednia współpraca pomiędzy zespołem wykonującym badanie a chorym, bo to w sposób istotny łagodzi występujące uciążliwości badania (odruch wymiotny, odbijanie, uczucie krztuszenia się). Każde badanie poprzedza rozmowa lekarza z chorym, która ma na celu ustalenie wskazań oraz korzyści wynikających z badania i potencjalnych powikłań - mówi dr n. med. Norbert Sławeta.

Japońska dokładność

Nowoczesny aparat dostępny w Pracowni Endoskopii Przychodni Artimed to japoński wideogastroskop elektroniczny, oferujący najwyższy standard higieny i sterylności. Dzięki użyciu przez urządzenie specjalnego źródła światła, doskonale oświetla wnętrze przewodu pokarmowego i umożliwia jak najdokładniejszą diagnozę stanu błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy. Obraz o podwyższonej rozdzielczości widzimy na monitorze LCD. Pacjent po badaniu może otrzymać raport z badania ze zdjęciami. Zabiegi gastroskopii w Pracowni Endoskopii w Artimedzie wykonywane są na razie w ramach wizyt prywatnych, koszt zabiegu to 190 złotych.

Październikowe nowości

To nie koniec nowości w znanej kieleckiej Przychodni Artimed. Od października udostępniono również w soboty możliwość skorzystania z badań USG oraz z Pracowni Fizykoterapii. W soboty działają także poradnie: ortopedyczna, okulistyczna, neurologiczna i laryngologiczna. Od października przyjmuje Poradnia Preluksacyjna dla dzieci od 1 dnia do 12 miesiąca życia, zajmująca się diagnostyką wad wrodzonych i rozwojowych stawów biodrowych. W ramach wizyty, wykonywane jest badanie ortopedyczne oraz badanie USG metodą Graffa (więcej informacji pod numerem telefonu 41 367 17 00). Z początkiem miesiąca ruszyła także filia "Artimedu" przy ulicy Mielczarskiego 93-95 ( na terenie Społem), gdzie pacjenci mogą korzystać z usług poradni lekarza rodzinnego czy poradni medycyny pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie