Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Korczyn pamiętał o ofiarach zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Zdjęcia

Michał Kolera
Michał Kolera
Nowy Korczyn uczcił pamięć ofiar Katynia i katastrofy smoleńskiej. >>>Więcej zdjęć na kolejnych slajdach
Nowy Korczyn uczcił pamięć ofiar Katynia i katastrofy smoleńskiej. >>>Więcej zdjęć na kolejnych slajdach archiwum gminy Nowy Korczyn
W niedzielę 16 kwietnia w kościele Świętej Trójcy w Nowym Korczynie odbyły się uroczystości upamiętniające 83. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz 13. rocznicę tragedii pod Smoleńskiem.

Nowy Korczyn uczcił pamięć ofiar Katynia i katastrofy smoleńskiej

W samo południe odprawiona została msza święta, którą proboszcz parafii ksiądz Paweł Majewski sprawował w intencji ofiar Katynia i Smoleńska.

Po mszy delegacje władz samorządowych oraz szkół złożyły kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym zamordowanego w Katyniu Ludwika Borka oraz tragicznie zmarłe ofiary katastrofy smoleńskiej.

- Serdeczne podziękowania składamy Orkiestrze Dętej Jana III Sobieskiego z Nowego Korczyna, pocztom sztandarowym szkół podstawowych z Brzostkowa, Nowego Korczyna i Starego Korczyna oraz pocztom sztandarowym kombatantów i jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z Blotnowoli, Nowego Korczyna, Piasku Wielkiego i Sępichowa - mówi Paweł Zagaja, burmistrz Nowego Korczyna.

Ofiary zbrodni katyńskiej z powiatu buskiego

O mieszkańcach ziemi buskiej zamordowanych w Katyniu informacji dostarcza buska historyk Karolina Trzeskowska-Kubasik w artykule "Mieszkańcy powiatu stopnickiego – ofiary zbrodni katyńskiej", który możemy odnaleźć na stronie Przystanku Historia, portalu prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej. Wśród ofiar zbrodni katyńskiej wymienia kilka nazwisk. Na pierwszym miejscu - Eugeniusza Sylwestra Budzyńskiego - Naczelnego Lekarza Uzdrowiska Busko-Zdrój. Zamordowani zostali nauczyciele - Aleksander Józef Bicz, kierownik szkoły powszechnej w Śladkowie Dużym, Andrzej Pałka, nauczyciel języka łacińskiego w Buskim Gimnazjum i Liceum imienia Józefa Piłsudskiego, inny nauczyciel tej szkoły - Stanisław Marmuźniak, Marian Olkuśnik, nauczyciel szkoły w Pacanowie. Ginęli policjanci - Piotr Szostak z posterunku w Szczaworyżu, Jan Wiktor Górski oraz Ignacy Zięba z Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju, Władysław Lewicki z posterunku w Stopnicy, Błażej Marchewka z posterunku w Pacanowie. Zginął Eugeniusz Nitecki, urzędnik z Buska-Zdroju.

O swoich ofiarach pamiętają poszczególne gminy. W Nowym Korczynie w każdą rocznicę Katynia wspomina się osobę Ludwika Borka, podporucznika Wojska Polskiego, pochodzącego z Kawęczyna koło Nowego Korczyna. Gnojno oddaje hołd Stanisławowi Breli z pobliskich Pożóg.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie