Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Korczyn. Wyremontowano mogiłę partyzantów zamordowanych w czasie II wojny światowej (ZDJĘCIA)

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Wyremontowana mogiła partyzantów w Nowym Korczynie.
Wyremontowana mogiła partyzantów w Nowym Korczynie. UMiG Nowy Korczyn
Zakończono renowację grobowca zamordowanych partyzantów w czasie II wojny światowej. Mogiła znajduje się na cmentarzu parafialnym w Nowym Korczynie.

Na cmentarzu w Nowym Korczynie spoczywają partyzanci pomordowani przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Są to żołnierze Armii Krajowej podobwodu Nowy Korczyn, kryptonim "Konwalia”. We wspólnej mogile spoczywa 13 partyzantów, którzy zostali aresztowani 22 marca 1944 roku, a następnie przeszli brutalne przesłuchania w buskim gestapo i zostali rozstrzelani w dniach 27 marca i 13 kwietnia 1944 roku przez Niemców.

27 marca 1944 roku w lasku koło Wygody Kozińskiej zamordowano 9 partyzantów. Z aresztowanych w Nowym Korczynie rozstrzelani zostali: Jan Anielski lat 24, syn Józefa i Antoniny, Włodzimierz Kajderowicz lat 32, syn Antoniego i Marii, Ryszard Liguziński lat 24, syn Pawła i Apolonii, Stefan Parlak lat 30, syn Stanisława i Marianny, Jan Różycki lat 31, syn Józefa i Józefy, Marian Różycki lat 23, syn Józefa i Józefy,Stefan Sagan lat 24, syn Jana i Katarzyny, Antoni Wierzbicki lat 24, syn Antoniego i Marianny, Stanisław Wężowicz lat 33, syn Edwarda i Anny.

Natomiast 13 kwietnia 1944 roku Niemcy wywieźli do lasu wełeckiego czterech aresztowanych z Nowego Korczyna, gdzie ich stracili. Byli to: doktor Stanisław Fornalski lat 47, syn Michała i Emilii, Franciszek Gawlik lat 42, syn Jana i Marianny, Czesław Różycki lat 32, syn Stefana i Marianny, Lucjan Różycki, syn Stefana i Marianny.

Wczesną wiosną 1945 roku przeprowadzono ekshumację zwłok. Odkopano ciała z obu miejsc straceń i pochowano żołnierzy we wspólnej mogile na cmentarzu parafialnym w Nowym Korczynie. Zostali pogrzebani z godnością i szacunkiem.

Na nagrobku znajdują się również zdjęcia dwóch członków Armii Krajowej, którzy podzielili los towarzyszy i zginęli w obozach koncentracyjnych. Byli to żołnierze: Jan Kapel lat 43, syn Jana i Zofii, który zginął 9 marca 1945 roku w obozie koncentracyjnym w Gross Rosen i Jan Łukasiewicz lat 23, syn Józefa, zmarł w Dachau.

Wspólna mogiła partyzancka wzniesiona przez ludność Nowego Korczyna w latach powojennych była odnawiana przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Korczyńskiej w Nowym Korczynie w 1995 i 1996 roku ze składek całej społeczności nowokorczyńskiej, a zwłaszcza rodzin pomordowanych, ich przyjaciół, kolegów, harcerzy i Rady Gminy w Nowym Korczynie oraz datków kół Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej województwa świętokrzyskiego.

W 2019 roku samorząd Nowego Korczyna podjął inicjatywę remontu i pozyskał na ten cel środki zewnętrzne. Remontowana mogiła jest pod nadzorem świętokrzyskiego konserwatora zabytków. Wykonawcą prac renowacyjnych była firma Usługi Kamieniarsko - Budowlane Witold Mikulski z Chęcin. Wartość zadania z uwzględnieniem dokumentacji projektowej, prac budowlanych opiewa na ponad 25 tysięcy złotych. Urząd Miasta i Gminy pozyskał w części na ten cel dotacje celową od Wojewody Świętokrzyskiego.

POLECAMY:

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie