Nużeńce - wróg ukryty w oczach. Nie dopuszczaj do zakażenia

Opracowanie Izabela Mortas, mortas@echodnia.euZaktualizowano 
Coraz więcej osób zmaga się z tym groźnym, trudno rozpoznawalnym roztoczem - dowiedz się o nim więcej

Uczucie suchości, pieczenie, zaczerwienienie i podrażnienie oczu nie zawsze oznacza alergię, czy przemęczenie narządu wzroku. Przyczyną tych dolegliwości mogą być mikroskopijne roztocza -nużeńce, które zagnieżdżając się na brzegach powiek, często prowadzą do poważnych dolegliwości oczu i powiek, z utratą wzroku włącznie. Zakażenie tym roztoczem, choć w niewielkim stopniu uświadamiane, dotyczy dużej grupy osób – uważa się, że zakażonych może być nawet 50 procent osób w wieku 19 – 40 lat.

Nużeniec to niewielki, mierzący około 0,3 milimetra pasożyt, należący do roztoczy i żywiący się lipidami oraz łojem skóry. Na całym świecie spotykany jest u wielu gatunków ssaków, a z tych bytujących na człowieku opisano dotychczas jego dwa gatunki. Pasożyty bytujące na człowieku różnią się nie tylko rozmiarem, ale również miejscem, które wybierają do życia. Większy, osiągający nawet 0,4 milimetra nużeniec ludzki często spotykany jest w mieszkach włosowych brwi i rzęs. Doskonałym środowiskiem dla mniejszego, nieprzekraczającego 0,3 milimetra nużeńca krótkiego są natomiast powiekowe gruczoły Meiboma.

- Jak pokazują badania, częstość zakażenia nużeńcami rośnie w populacji wraz z wiekiem. Uważa się, że w grupie wiekowej 19-40 lat 40-50 procent osób jest zakażonych nużeńcem, procent ten rośnie do 70-80 w grupie powyżej 41 roku życia. U ludzi występują dwa gatunki nużeńca: nużeniec ludzki oraz nużeniec krótki. Są one typowe dla człowieka i co ciekawe, nie ma możliwości zarażenia się nużeńcami zwierzęcymi – mówi doktor nauk medycznych Maciej Osęka.

Niewidoczne gołym okiem, realne zagrożenie

Duży procent osób, u których występują nużeńce, wiąże się z łatwością zarażenia tym roztoczem - wystarczy do niego zwykłe podanie ręki lub kontakt z przedmiotami, których używała osoba zakażona. Do infekcji może dojść wszędzie, natomiast miejscami, w którym ryzyko zarażenia nużeńcem jest szczególnie duże należą takie miejsca jak, salon fryzjerski i kosmetyczny. Warto podkreślić, że bardzo ryzykowne jest również korzystanie z ogólnodostępnych w drogeriach i perfumeriach testerów kosmetyków, na przykład w postaci pudru, cieni do rzęs i tuszy, na których mogą znajdować się niebezpieczne roztocza.

- Nużeńce przenoszą się z osoby na osobę poprzez bezpośredni kontakt, współdzielenie przyborów higienicznych, ręczników, przyborów do makijażu, poszewek poduszek, ale również poprzez jaja znajdujące się w kurzu - uczula doktor Maciej Osęka.
Nużeńce rzadko spotykane są u dzieci, ponieważ ich skóra produkuje niewielkie ilości łoju, co sprawia, że nie są one idealnym środowiskiem do bytowania tych mikroskopijnych roztoczy. Zagrożenie infekcją rośnie nie tylko wraz z wiekiem, ale również w przypadku zachwiania gospodarki hormonalnej i funkcjonowania układ immunologicznego.

Wykonaj badania na obecność nużeńców

Mała świadomość problemu, jakim jest zakażenie nużeńcami i związane z nim konsekwencje powodują, że objawy, które wywołuje nużeniec bardzo często mylone są z innymi schorzeniami. Rozpoznania i właściwej diagnozy nie ułatwia również to, że zakażenie roztoczami może nie dawać objawów nawet przez kilka lat, dlatego często osoba, u której występują roztocza, nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest od tak długiego czasu zakażona groźnymi dla oczu pasożytami. Nużeńce dają o sobie znać najczęściej, w sytuacji obniżonej odporności organizmu - wtedy też pojawia się uczucie suchości lub ciała obcego w oku, a powieki są swędzące i opuchnięte. Sygnałem, który może wskazywać na prawdopodobieństwo zarażenia nużeńcem są również nawracające jęczmienie i gradówki, powstałe w wyniku zablokowania ujścia gruczołów.

Co warte podkreślenia, uważa się, że najczęstszą dolegliwością wywołaną przez te pasożyty jest zespół suchego oka, niejednokrotnie mylony z reakcją alergiczną lub przemęczeniem narządu wzroku spowodowanym na przykład wielogodzinną pracą przy komputerze.

- Nasze oczy są chronione między innymi przez obecność na ich powierzchni filmu łzowego. Ważnym jego składnikiem jest warstwa lipidowa wytwarzana przez znajdujące się w powiekach specjalne gruczoły. Okazuje się, że właśnie te gruczoły mogą być zasiedlane przez nużeńce, co prowadzi do ich dysfunkcji. Ta z kolei prowadzi do zaburzeń filmu łzowego poprzez niedobór jego warstwy lipidowej. W efekcie rozwija się zespół suchego oka – mówi doktor Maciej Osęka.

Odpowiednia higiena najlepszą ochroną

Nosicielem nużeńca jest co drugi dorosły i prawie każda osoba starsza, zarazić się więc tym roztoczem jest niezmiernie łatwo. Co zatem robić, aby zapobiec wizycie niechcianych gości lub, jeśli już jesteśmy zakażeni - złagodzić nieprzyjemne objawy?

Podstawą jest oczywiście zachowanie właściwej higieny, przy czym warto podkreślić, że najpełniejszą ochronę zapewniają profesjonalne preparaty przeznaczone do codziennego oczyszczania oczu i ich okolic. Dostępne na rynku specjalistyczne produkty nie tylko pomagają usunąć z powiek zanieczyszczenia, resztki makijażu i wydzielinę z gruczołów powiekowych, lecz także regenerują okolice oczu i powiek, w przypadku, gdy zakażenie już wystąpiło, wspierając tym samym proces leczenia. To właśnie codzienna higiena oczu i ich okolic, w równym stopniu, co systematyczne wizyty u lekarza okulisty, są podstawą w profilaktyce nużycy.

Niewielkie nużeńce mogą być przyczyną wielkich problemów. Mylone często z zakażeniami grzybiczymi, wirusowymi lub alergią, nieprawidłowo leczone mogą doprowadzić do trwałego zniekształcenia brzegów powiek oraz osłabienia oczu.a ą

Najczęstszą dolegliwością wywołaną przez te pasożyty jest zespół suchego oka

polecane: FLESZ: 10 matek, które zmieniły świat

Wideo

Materiał oryginalny: Nużeńce - wróg ukryty w oczach. Nie dopuszczaj do zakażenia - Echo Dnia Świętokrzyskie

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 11

O
Oko

Wrotycz, glistnik, piołun po lyzcze suszonego zrobić wywar dodać do wywaru ze 20 kropli olejku herbacianego
Przemywać twarz i skore wokół oczu

zgłoś
A
ANNA
W dniu 07.11.2018 o 13:20, martyna899 napisał:

Jak leczycie to okropieństwo? Czy pomagają Wam w jakiś sposób leki przepisane przez lekarza? Bo zastanawiam się, dlaczego u mnie jeszcze nie ma żadnych efektów. Naczytałam się trochę na temat nużeńca na stronie Centrum Walki z Nużeńcem i chyba zaczynam panikować. Co możecie mi jeszcze doradzić Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesanOferuje leki przeciw pasozytom:Vermox Mebendazol 100mg 1zl – Glistnica, włośnica, włosogłówczyca, infestacje tęgoryjca i owsika.Yomesan Niklozamid 500mg 3zl – tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, brudzogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty. Podaje się jednorazowo w dawce 2 g.Prazykwantel 600mg 4zl – przywry, tasiemce.Ivermectin 6mg 20zl – glisty (ogólnie robaki obłe), nużeniec, świerzb, węgorczyca, filarioza, glista ludzka, węgorek jelitowy, włosogłówka ludzka, owsiki, wszy. Powoduje zaburzenie przewodzenia nerwowego u nicieni i stawonogów. Dawkowanie: 0,2mg/kg masy ciała. Nie należy przyjmować jedzenia na 2 h przed podaniem leku i przez 2 h po jego podaniu.Zentel Albendazol 200mg 5zl – obleńce, niektóre płazińce. W przypadku zarażenia owsikiem, włosogłówką, glistą, tęgoryjcem dwunastnicy stosuje się jednorazową dawkę leku 400 mg. W zarażeniach węgorkiem jelitowym lub w tasiemczycach stosuje się tę dawkę trzykrotnie przez 3 kolejne dni. W przypadku braku efektu po 3 tygodniach można leczenie powtórzyć. W giardiozie typowo podaje się w jednorazowej dawce 400 mg/dobę przez 5 dni.Jan Krongboonmassagewarsaw gmail com ?

zgłoś
r
rychu

:ph34r:

zgłoś
m
martyna899

Jak leczycie to okropieństwo? Czy pomagają Wam w jakiś sposób leki przepisane przez lekarza? Bo zastanawiam się, dlaczego u mnie jeszcze nie ma żadnych efektów. Naczytałam się trochę na temat nużeńca na stronie Centrum Walki z Nużeńcem i chyba zaczynam panikować. Co możecie mi jeszcze doradzić?

 

zgłoś
i
iwermektyna sprzedam

Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan
Oferuje leki przeciw pasozytom:
Vermox Mebendazol 100mg 1zl – Glistnica, włośnica, włosogłówczyca, infestacje tęgoryjca i owsika.
Yomesan Niklozamid 500mg 3zl – tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, brudzogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty. Podaje się jednorazowo w dawce 2 g.
Prazykwantel 600mg 4zl – przywry, tasiemce.
Ivermectin 6mg 20zl – glisty (ogólnie robaki obłe), nużeniec, świerzb, węgorczyca, filarioza, glista ludzka, węgorek jelitowy, włosogłówka ludzka, owsiki, wszy. Powoduje zaburzenie przewodzenia nerwowego u nicieni i stawonogów. Dawkowanie: 0,2mg/kg masy ciała. Nie należy przyjmować jedzenia na 2 h przed podaniem leku i przez 2 h po jego podaniu.
Zentel Albendazol 200mg 5zl – obleńce, niektóre płazińce. W przypadku zarażenia owsikiem, włosogłówką, glistą, tęgoryjcem dwunastnicy stosuje się jednorazową dawkę leku 400 mg. W zarażeniach węgorkiem jelitowym lub w tasiemczycach stosuje się tę dawkę trzykrotnie przez 3 kolejne dni. W przypadku braku efektu po 3 tygodniach można leczenie powtórzyć. W giardiozie typowo podaje się w jednorazowej dawce 400 mg/dobę przez 5 dni.
Jan Krongboon
massagewarsaw gmail com

 

zgłoś
M
Maria

Mam do odstąpienia tabletki IWERMEKTYNA / IVERMECTIN dla ludzi, została nadwyżka po skutecznym leczeniu.

Kupowałam w aptece w USA na receptę.

Najskuteczniejsza Iwermektyna jest tylko z USA.

Kontakt nr tel. 785 596 905 Maria

 

zgłoś
K
Kamilla36

Ja całe szczęście męczyłam się tylko z nużeńcem na twarzy, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej byłoby mi go wyleczyć. Dokładniej dokonałam tego dzięki kosmetykom ze strony: Centrum Walki z Nużeńcem :) Jestem pewna, że gdyby nie one, wciąż byłabym w trakcie terapii. 

zgłoś
K
Kamilla36

Ja całe szczęście męczyłam się tylko z nużeńcem na twarzy, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej byłoby mi go wyleczyć. Dokładniej dokonałam tego dzięki kosmetykom ze strony: Centrum Walki z Nużeńcem :) Jestem pewna, że gdyby nie one, wciąż byłabym w trakcie terapii. 

zgłoś
p
prazykwantel sprzedam
Stromectol Ivermektyna Iwermektyna Ivermectin pasozyty nuzen swierzb
 
Odsprzedam 2 blistry po 6 tabletek po 6mg w oryginalnym opakowaniu kartonowym.
 
Mogę otworzyć i wysłać w dowolnej ilości.
 
Ważność 04.2019.
 
Liczę 20zł/tabletka + wysyłka z Tajlandii 20zł lub wysyłka pobraniowa z Polski 20zł.
 
Oferuję rowniez inne leki przeciwpasożytnicze na tasiemce, przywry, motylice, glisty.
 
- Prazykwantel od 2.5 zł/tabletka
 
- Yomesan 500mg od 2 zł/tabletka
 
- Vermox Mebendazole 100mg od 1zl/tabletka
 
- Zentel 200mg 5zl/tabletka
 
Leki są kupione w oryginalnym zapieczętowanym opakowaniu, w miarę możliwości bezpośrednio od producenta w ilościach i cenach hurtowych - co przekłada się na niską cenę moich leków. Przy mniejszej ilości odliczam do torebek strunowych. Przy zakupie połowy opakowania wysyłam w oryginalnym pudełku i dołączam naklejkę.
 
Doliczam 20 zł za lotniczą wysyłkę rejestrowaną z Tajlandii lub w przypadku wysyłki z Polski 20 zł za pobraniową. Powyżej zamówienia 200zł wysyłka bezpłatna.
 
Jestem w stanie pobić każdą opublikowaną cenę, do tego gwarantuję pewność dotarcia leku z Tajlandii - jeśli opóźnia się przesyłka, to wysyłam zastępczą z Polski.
 
Mogę szukać dowolnych innych leków, mniej popularnych - jakkolwiek, będą one droższe, ze względu na trudniejszy dostęp i cena detaliczna, a nie hurtowa.
 
Stosować można też profilaktycznie, szczególnie, gdy żyje się ze zwierzętami domowymi, w czasie ich odrobaczania.
 
Leczenie najlepiej przeprowadzić w całej rodzinie.
 
Leki przeciwpasożytnicze należy mieszać, bo robaki się szybko uodparniają.
 
Jan Krongboon
 
massagewarsaw gmail com 

 

zgłoś
m
michal999

Unikajcie nużeńca jak tylko możecie! Nużuca to chyba najgorsza choroba ze wszystkich, które miałem! Szczególnie w okolicach oczu. Nie można wtedy funkcjonować normalnie i najlepiej cały ten okres chyba przespać. Przeczytajcie sobie na Centrum Walki z Nużeńcem, jakie daje objawy to będziecie mogli to sobie zobrazować.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3