MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O bezpieczeństwie na wesoło. W Galerii Korona w Kielcach odbyła się niezwykła lekcja z pierwszakami [WIDEO, zdjęcia]

Dorota KLUSEK [email protected]
W rolę nauczyciela wcielił się sam Wojtek Stachurski. Na początku spotkania odczytał z dziennika listę obecności.
W rolę nauczyciela wcielił się sam Wojtek Stachurski. Na początku spotkania odczytał z dziennika listę obecności. Aleksander Piekarski
Ruszyła organizowana przez Echo Dnia akcja "Pierwszaki - zdrowo i bezpiecznie do szkoły". W poniedziałek w Galerii Korona w Kielcach odbyła się niezwykła lekcja z wyjątkowymi uczniami
Pierwszaki 2014 w Galerii Korona

Pierwszaki 2014 w Galerii Korona. Oficjalne rozpoczęcie akcji

Jeż Edek zachorował na lenia, nie chciał iść do szkoły, ale w pani Iwonka ze "Szpitalika Dziecięcego" szybko znalazła skuteczne lekarstwo. Pojawili się nauczyciele ze straży pożarnej i z policji. A całą lekcję poprowadził Wojtek Stachurski.

Dźwięk szkolnego dzwonka rozpoczął niezwykłą lekcję w Galerii Korona w Kielcach. Nie zabrakło dziennika. Została też sprawdzona lista obecności klasy, w której znalazło się prawie 400 uczniów.

PRZYJACIELE Z PIERWSZEJ ŁAWKI

W pierwszej ławce zasiedli prymusi, czyli przyjaciele "Pierwszaków". Wielu z nich, jak strażacy, czy policjanci są z nami już od 12 lat, czyli od początku istnienia akcji. Tak samo zresztą jak Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy imienia Władysława Buszkowskiego w Kielcach.

- Widzę absolutny sens organizowania takich akcji - podkreślił Włodziemierz Wielgus, dyrektor "Szpitalika".

- Wystarczy spojrzeć na dzieci, które z zaangażowaniem słuchają tego wszystkiego, co się dzieje na scenie. Na pewno wiele zostanie im w głowie z tych informacji z zakresu higieny, czy bezpieczeństwa. To jedna z lepszych akcji edukacyjnych dla dzieci, jakie widziałem. Dziś dzieci uczyły się między innymi podstaw udzielania pierwszej pomocy. Bardzo się z tego cieszę, to właściwy czas. Dzięki temu, kiedy będą starsze, będą potrafiły pomóc, będą miały odwagę podejść do nieprzytomnej osoby i udzielić jej pierwszej, przedmedycznej pomocy.

WIEDZA NA WAGĘ ZŁOTA

Nie od dziś wiadomo, że "czym skorupka za młodu nasiąknie…". Dlatego Zenon Janus, wicestarosta powiatu kieleckiego, podkreśla, że nauki nigdy za dużo i o zdrowiu i bezpieczeństwie należy mówić jak najwięcej. - Każde działanie, które pomaga poprawić bezpieczeństwo ma sens, ponieważ życie ludzkie jest na wagę złota - podkreślił wicestarosta Janus. Przyznał, że tegoroczna edycja akcji jest mu szczególnie bliska, ponieważ, jego sześcioletni wnuk Marcel we wrześniu poszedł do klasy pierwszej szkoły podstawowej.

Bycia pierwszakiem nie zapomina się, o czym mówili nasi goście. - To był rok 1966, a więc bardzo dawno temu. Zupełnie inny czas, zupełnie inna rzeczywistość. Myślę, że dzisiaj droga do szkoły jest bardziej niebezpieczna niż wtedy, stąd ta akcja ma głęboki sens - zaznaczył Grzegorz Świercz, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

ZABAWA I NAUKA

Za to Jacek Kowalczyk z Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego odkrył, jakim był pierwszakiem, kiedy miał 20 lat. Spotkał się wtedy ze swoją wychowawczynią z klas I-III.

- To ona opowiedziała mi, jakim byłem uczniem: zawsze siedziałem w ostatniej ławce i zawsze miałem dużo do powiedzenia. Dlatego na świadectwie z klasy pierwszej miałem tylko dobre zachowanie - za gadanie - śmieje się dyrektor Kowalczyk.

- Pierwsza klasa to ważny czas w życiu dziecka, to otwarcie nowego etapu w życiu. W przedszkolu była tylko zabawa. W pierwszej klasie ta zabawa jest nadal, ale już zaczyna się nauka, przestawienie na obowiązkowość. Jednak i szkoła się bardzo zmieniła. Nie ma ocen. Żaden pierwszak nie powinien się obawiać pierwszej klasy.

Uczniowie, którzy przyszli w poniedziałek na spotkanie w Galerii Korona chyba cieszą się, że są pierwszakami. Bardzo żywiołowo reagowali też na pytania naszych nauczycieli-ekspertów. Zresztą całą lekcję zakończyła klasówka, w której udział wzięli przedstawiciele poszczególnych klas. Okazało się, że dzieci wiele wiedzą na temat bezpieczeństwa.

SPOSÓB NA UTRWALENIE WIEDZY

- Rozmawiamy na ten temat w szkole, ale po tym spotkaniu, kiedy dzieci widzą policjanta czy strażaka, lepiej im się ta wiedza utrwali - powiedziała Beata Wolska, wychowawczyni klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej numer 33 w Kielcach. - Takie akcje mają sens, ponieważ nie każde dziecko jest świadome niebezpieczeństwa, jakie czyha na niego w drodze do szkoły, czy na placu zabaw.

Jak zawsze po zakończeniu "lekcji" każda klasa miała wykonane pamiątkowe zdjęcie. Wszystkie fotografie ukażą się w specjalnym dodatku do Echa Dnia, w czwartek 4 grudnia.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie