MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O deregulacji dostępu do zawodów na spotkaniu z Lucjanem Pietrzczykiem w Starachowicach

M.K.
Gościem Koła im. Roberta Schumana był poseł Lucjan Pietrzczyk. Obok Marek Materek asystent eurodeputowanej Róży Thun.
Gościem Koła im. Roberta Schumana był poseł Lucjan Pietrzczyk. Obok Marek Materek asystent eurodeputowanej Róży Thun. Archiwum prywatne
Poseł Lucjan Pietrzczyk był gościem Koła PO im. Roberta Schumana. Spotkanie dotyczyło dwóch budzących kontrowersje tematów: deregulacji dostępu do zawodów i reformy emerytalnej.

Poseł na Sejm RP Lucjan Pietrzczyk, do niedawna wicekurator oświaty, obecnie poseł członek sejmowych komisji edukacji, nauki i młodzieży i komisji infrastruktury omówił temat deregulacji dostępu do zawodów.

- Jestem wielkim zwolennikiem deregulacji. Specjaliści szacują, że dzięki zwiększeniu dostępu do kilkudziesięciu profesji, które zostaną objęte deregulacją w pierwszej kolejności, może w naszym kraju powstać ok. 100 tysięcy nowych miejsc pracy. Polska jest liderem w Europie pod względem ilości zawodów regulowanych. Jest ich u nas 380, po nas są Czesi z 335 profesjami regulowanymi. W Niemczech są 152 zawody regulowane, we Francji 123 - wyliczał Lucjan Pietrzczyk. - Młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy, nie są przyjmowani do niektórych prac ponieważ nie mają odpowiednich kwalifikacji, a bariery, które muszą pokonać zniechęcają do zdobywania wymaganych uprawnień - dodał.

Poseł podał szereg przykładów zawodów, których deregulacja dotyczy i omówił zmiany jakie nastąpią. Odpowiadał także na pytania przewodnika obecnego na spotkaniu, którego deregulacja dotyczy bezpośrednio.

Drugim ważnym tematem spotkania była kwestia reformy emerytalnej, czyli podniesienie wieku emerytalnego i ograniczenie szczególnych uprawnień.

- Podniesienie wieku emerytalnego to nie kaprys to po prostu konieczność. Przemawiają za tym wszystkie dostępne wyliczenia specjalistów. To krok dla nas jako partii politycznej trudny, który musimy uczynić w trosce o emerytury nasze i naszych dzieci.

- Długość życia Polaków w ciągu ostatnich 20 lat wzrosła o 2,5 roku dla mężczyzn i 3 lata dla kobiet. Coraz więcej osób studiuje co sprawia, że więcej czasu spędzamy ucząc się i przebywając na emeryturze a mniej pracując. Odprowadzamy przez to mniej składek a to co uzbieramy rozkłada się na dłuższy okres co obniża nasze emerytury. W latach 2010 - 2040 liczba osób w wieku emerytalnym wzrośnie o 4 mln a do 2060 r. o kolejne 1,7 mln - mówił Lucjan Pietrzczyk

Dodał, że pozostałe kraje UE podwyższają bądź planują podwyższać wiek emerytalny. W Danii kobiety będą pracować w 2040 roku do 70 roku życia, w Irlandii do 68 roku życia, w Hiszpanii i Holandii do 67. Reforma emerytalna przyczynić ma się również do wzrostu wysokości emerytur średnio o 45%. Zmiany mają dotyczyć wszystkich, dłużej pracować będą sędziowie i prokuratorzy, służby mundurowe. Zmiany obejmą też duchownych.

- Rządowa propozycja zakłada, że związki wyznaniowe i kościoły samodzielnie zapłacą składki ubezpieczeniowe - argumentował poseł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie