Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O drastycznych rytuałach w Meksyku podczas spotkania w Muzeum Dialogu Kultur

Marta Baran
Gdzie można spędzić wolne słoneczne niedzielne popołudnie? Nic tylko oddać się słodkiemu lenistwu i wygrzewać się w jesiennych promieniach słońca, słuchając śpiewu ptaków na ławeczce w parku, prawda? No może, że jest się kimś rządnym wiedzy! Tacy na powyższe pytanie mają tylko jedną odpowiedź, która brzmi ,,Niedziela w muzeum".

W niedzielę, 1 października wszyscy tutejsi pasjonaci sztuki mogli zaspokoić swoją ciekawość światem uczestnicząc w kolejnym spotkaniu z cyklu ,,Niedzieli w muzeum" organizowanym przez Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach zatytułowanym Z wizytą u meksykańskich Indian.

Jak sama nazwa wskazuje podczas wykładu, który dla kielczan przygotowała Agnieszka Kozłowska-Piasta wszyscy goście muzeum mieli okazję poznać kulturę, obyczaje oraz sztukę Indian prekolumbijskich. Prelekcja okazała się ogromną dawką wiedzy, która została przekazana obecnym w iście wysmakowanym stylu. W pierwszej części wykładu prowadząca opowiedziała zgromadzonym o życiu meksykańskich Indian, uzupełniając bogatą w informacje wypowiedź prezentacja multimedialna oraz fragmentami filmów dokumentalnych, które swoją fabułą nawiązywały do tematyki wykładu.

Podczas tej części spotkania obecni dowiedzieli się mnóstwo ciekawostek z życia Olmeków, Azteków i Majów oraz współczesnych: Indian Otomi, Hulicholi, Majów, Totonaków, które wręcz szokowały obecnych. Prelegentka nie szczędziła szczegółów dotyczących krwawych rytuałów polegających na wyrywaniu serca, z jakich słyną określone plemiona Indian, mówiła też o indiańskich pielgrzymach, którzy na własnych nogach pokonują 500 kilometrowy odcinek przez niebezpieczne pasma górskie, by podziękować bogom za plony i prosić ich o deszcz. Kielczanie kręcili głowami w geście niedowierzania również na wieść o znanych w kulturze Indian obrzędach ludzi ptaków oraz o owianych kultem polowaniach na kaktusa z meskaliną.

Druga część spotkania odbywała się w galerii, gdzie zainteresowani życiem Indian kielczanie mogli ujrzeć bieżącą wystawę„Fantazmaty. Meksykańska i polska sztuka ludowa”. Ekspozycja łącząca dwie kultury, czyli meksykańską i polską zrobiła wrażenie na oglądających, którzy podczas zwiedzania, zasypywali prowadząca pytaniami związanymi z poszczególnymi eksponatami, jakie na czas trwania wystawy znalazły się w Kielcach.

- Byłem w Meksyku, więc nie mogłem odpuścić sobie dzisiejszego wykładu w Muzeum. Ta inicjatywa od razu przykuła moją uwagę i mi się spodobała, chociażby dlatego że wcześniej nie słyszałem o podobnych wydarzeniach w Kielcach, które swoją tematyką nawiązywałyby do kultury meksykańskiej. Zarówno wykład jak i zwiedzanie było bardzo ciekawe, a pani prowadząca spotkanie w ciekawy sposób opowiadała o Indianach meksykańskich. To co usłyszałem z pewnością wniosło coś do mojej aktualnej wiedzy, a wiem wiele o tamtejszej kulturze i obyczajowości, bo zwiedziłem ten region, więc w muzeum mogłem przypomnieć sobie czasy mojej podróży i, oczywiście, dowiedzieć się też kilku nowych rzeczy - zdradzał Tadeusz Mikołajewicz.

Nie tylko cytowany gość muzeum okazał się znawcą kultury meksykańskich Indian, bo również inni kielczanie popisali się sporą wiedzą o tamtejszej kulturze. Podczas wizyty w muzeum, jasnym stało się, że życie prymitywnych ludów jest niesłychanie inspirujące i zarazem... wciągające. Nikogo nie zdziwi więc informacja, że spotkanie w muzeum nieco się przedłużyło, a goście, mimo pięknej pogody na zewnątrz, po prostu, nie chcieli opuszczać murów MN, a dalej chłonąc wiedzę! Na szczęście, niebawem znów wszyscy zainteresowani Meksykiem kielczanie będą mieli okazję, by ponownie zawitać w oddziale Muzeum Narodowego przy Rynku, bo jak zapowiadała Agnieszka Kozłowska-Piasta.

- Już w ostatni weekend października odbędzie się kolejne spotkanie w ramach wystawy. To będzie dotyczyło obyczajów związanych ze świętowaniem Dnia Zmarłych w Meksyku. W tym kraju Dzień Zmarłych trwa, tak naprawdę, kilka dni i towarzyszy temu mnóstwo zaskakujących obrzędów, więc mogę obiecać, że wykład będzie równie ciekawy, a może nawet ciekawszy niż dzisiejszy!

Warto więc skorzystać z zaproszenia Muzeum i uczestniczyć w najbliższym spotkaniu, bo będzie to ostatnie wydarzenie związane z wystawą ,,Fantazmaty", która dobiega końca już 29 października tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie