Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O niepodległości niebanalnie w Łagowie

Andrzej Nowak
W prawdziwej lekcji historii wzięły udział dzieci z Łagowa.
W prawdziwej lekcji historii wzięły udział dzieci z Łagowa. Andrzej Nowak
Uczniowie Gminnego Zespołu Szkół w Łagowie oryginalnie uczcili Święto Niepodległości. Młodsi ze szkoły podstawowej uczestniczyli w lekcji patriotycznej, starsi, z gimnazjum, w debacie oksfordzkiej "Czy współcześnie można być patriotą?".
W debacie oksfordzkiej gimnazjaliści przez godzinę dyskutowali o współczesnym kształcie patriotyzmu.
W debacie oksfordzkiej gimnazjaliści przez godzinę dyskutowali o współczesnym kształcie patriotyzmu. Andrzej Nowak

W debacie oksfordzkiej gimnazjaliści przez godzinę dyskutowali o współczesnym kształcie patriotyzmu.
(fot. Andrzej Nowak )

Najmłodsi uczniowie prezentowali utwory znanych polskich poetów, śpiewali piosenki. Na mapie zawieszonej na scenie zawieszali kolejne nazwy miejscowości znane w naszej historii. Wspólnie rozwiązywali krzyżówkę historyczną, której hasła dotyczyły walk o niepodległość. Na koniec odczytali głośno rozwiązane hasło: "Rzeczpospolita". Wyróżnili się mali artyści, którzy recytowali wiersze: Jakub Herbuś, Maciej Sadłowski, Ola Lisińska. Lekcję prowadzili: Zuzanna Łach i Patrycja Łach.

- To nie była akademia ku czci, to aktywna lekcja historii, nie przesiedziana - mówili Monika Durlej i Grzegorz Bera, którzy przygotowali inscenizację. - Nie robiliśmy prób. Niektóre dzieci były zaskoczone, bo nie można było wszystkiego zaplanować i przećwiczyć. To była prawdziwa lekcja.

W debacie oksfordzkiej "Czy współcześnie można być patriotą?" marszałkiem była Beata Stępień, obrońcami tezy - Gracjan Duda, Dominik Sitarski, Kasia Gadowska, Karolina Serwata, nauczycielem wspierającym - Zdzisław Zwoliński, przeciwnikami tezy - Karolina Gadowska, Dawid Zemsta, Karol Gałka, Błażej Łucki, nauczycielem wspierającym Agnieszka Świtek, sekretarzem debaty - Anna Gadowska, głosy liczyła Kasia Lisińska.

Obie drużyny spisały się na medal, ciekawe były argumenty za i przeciw. Wszyscy przez godzinę dyskutowali o patriotyzmie. I nikt nie mówił, że nie można lub można być patriotą. Wynik debaty to sprawa trzeciorzędna, bo na pewno wszyscy Polacy są patriotami. - Cieszę się, że w debacie wszystkim udało się wypowiedzieć swoje zdanie - mówi Karol Gałka, uczeń klasy trzeciej gimnazjum. - Mogliśmy dyskutować o współczesnym znaczeniu patriotyzmu. Nie chodzi o to, kto wygrał czy przegrał. Tylko o to, że nam się udało i że uwierzyliśmy w siebie.

Organizatorem debaty oksfordzkiej byli nauczyciele historii: Renata Bryk, Grzegorz Bera, nauczyciel języka angielskiego Michał Łebek. Oprawę plastyczną przygotowała Beata Kuca, muzyczną - Jacek Wójcik.

Wszyscy obecni na sali z aplauzem wyrażali się o spotkaniach w szkole. Pełni podziwu byli nawet uczestniczący w spotkaniach: wójt gminy Małgorzata Orłowska-Masternak oraz zaprzyjaźnieni z gminą przedstawiciele Wyższej Szkoły Umiejętności w Kielcach, dr Barbara Parka i dr Renata Wojtuś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie