Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O obecnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa – rozmowa z lekarzem pediatrą i psychiatrą Pawłem Kukizem-Szczucińskim

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Paweł Kukiz-Szczuciński
Paweł Kukiz-Szczuciński
O obecnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa – rozmowa z lekarzem pediatrą i psychiatrą Pawłem Kukizem-Szczucińskim. Doktor pracuje na co dzień w szpitalu powiatowym w Staszowie. Jest członkiem Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Na jakim etapie walki z pandemią koronawirusa obecnie się znajdujemy?

Wydaje się - i mówię to na podstawie danych, które płyną z badań epidemiologów i własnych doświadczeń lekarza, który pracuje na oddziale covidowskim, że epidemia wyhamowuje, ale na wyższym poziomie. Nie boimy się, że będziemy musieli odłączać pacjentów od respiratorów, bo będzie ich dramatycznie dużo. Decyzja o zamknięciu szkół przynosi rezultaty, ale zachorowań jest dużo i tak ciężkich, że może być fluktuacja. Dlatego nie należy odtrąbiać sukcesu. Jeżeli będzie tak dalej, poradzimy sobie z epidemią.

Czy sytuacja, jak mówią przedstawiciele rządu, jest pod kontrolą, a wirus - w odwrocie?

Nie można powiedzieć, aby tak groźna i nowa pandemia gdziekolwiek była w pełni pod kontrolą. To, że wyhamowuje dynamika zachorowań, to jeszcze zbyt wcześnie, by twierdzić, że wirus jest w odwrocie. Latem uważaliśmy, że wszystko się skończyło, tymczasem tak się nie stało.

Był Pan członkiem polskiej misji medycznej do Lombardii we Włoszech podczas pierwszej fali pandemii. Przygotowali Państwo raport, w którym znalazły się rekomendacje odnośnie skutecznych sposobów leczenia Covid-19. Czy rząd skorzystał z tych doświadczeń, czy wdrożył zaproponowane przez Was procedury?

Pojechaliśmy do Lombardii w okresie, w którym nie było wiedzy na temat Covid 19. Informacje, które wówczas przekazywaliśmy - między innymi nazwy preparatów czy schematy leczenia - były wdrażane przez rząd oraz na poziomie samych osób decydujących o funkcjonowaniu służby zdrowia. Natomiast pewne rzeczy mnie zaskakują. Nie rozumiem, dlaczego w taki a nie inny sposób został zorganizowany szpital narodowy. Widzieliśmy tego typu rozwiązania szpitala tymczasowego w Lombardii i pierwotne były ustalenia, że tego typu szpital ma stanąć na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego. To wydawało się rozsądne. Czemu doszło do zmiany koncepcji, nie wiem. Ale zmiana okazała się dość niefortunna. Stadion narodowy na obecną chwilę nie ma dobrej prasy - delikatnie rzecz ujmując. W użyciu są preparaty, które pojawiały się w Europie Zachodniej, gdy rozpoczęła się pandemia, i stosujemy je po dziś dzień. Częściowo więc rozwiązania zostały wdrożone. Nie ulega wątpliwości, że dynamika pandemii się zmienia, trwają badania i część informacji, które były aktualne i przydatne na wiosnę, na jesieni już nie jest.

Rekomenduje Pan skorzystanie ze szczepionki na koronawirusa, jeśli ta będzie już dostępna w Polsce?

Zdecydowanie tak. Prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych szczepienia jest wielokrotnie niższe niż pojawienie się poważnych komplikacji. Covid 19 to choroba strasznie niebezpieczna, w krótkim czasie potrafi spustoszyć płuca. Widzę dramatyczne przebiegi pracując na oddziale covidowskim. To nie jest banalna choroba, a szczepienia nie tylko na Covid 19, ale i na grypę, zdecydowanie rekomenduję. Dzięki profilaktyce szczepień jesteśmy w stanie zaoszczędzić pieniądze, które potem wydajemy na leczenie.

Czy powinniśmy już teraz przygotowywać system ochrony zdrowia w Polsce na kolejne pandemie? Jak to zrobić, bo przecież nie wiemy, kiedy i jaka kolejna zaraza o zasięgu globalnym może się pojawić?

To, co można było lepiej zrobić, to wykorzystać okres pomiędzy falą wiosenną a jesienną. Ale jest tendencja wśród ludzi w Polsce, że jeżeli coś nie zagraża nam za chwilę, to o tym nie myślimy. I to jest błędne. Podam prosty przykład: powinny istnieć plany lokalizacji szpitali polowych, prowadzone ćwiczenia – można użyć wojsko, by symulować różne sytuacje. Nie powinno być tak, że pewne decyzje zapadają w ostatniej chwili. Należy przygotować rozwiązania, ćwiczyć je i wdrażać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie