Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O Sybirakach i Wołyniakach w Starachowicach

Kazimierz Cuch
Wiązankę kwiatów składa bardzo liczna delegacja uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 w Starachowicach
Wiązankę kwiatów składa bardzo liczna delegacja uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 w Starachowicach Kazimierz Cuch
Planowo Dzień Sybiraka i 77. rocznicę agresji ZSRR na Polskę obchodzono uroczyście w Starachowicach, w piątkowe południe. Uroczystość przed starachowickim Krzyżem Katyńskim stała się też okazją do nieplanowanego, przejmującego w swojej formie, apelu i wspomnienia o rzezi wołyńskiej.

Przejmujący apel do władz Polski, by nie bratały się z obecnymi władzami Ukrainy, odczytał Kazimierz Dziekoński, sędziwy prezes starachowickich Sybiraków. Przypomniał w nim okrutne zamordowanie przez bandy Ukraińskiej Powstańczej Armii Stepana Bandery oraz Organizację Nacjonalistów Ukraińskich, 120 tysięcy Polaków na Wołyniu i Podolu. Przypomniał, że Petro Poroszenko, obecny prezydent Ukrainy, jednego dnia składał w Warszawie kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Rzezi Wołyńskiej, a drugiego uroczyście honorował Stepana Banderę. Ulicę Moskiewską w Kijowie przemianował na ulicę Stepana Bandery. Prezes Dziekoński otrzymał wielkie brawa za ten apel od uczestników uroczystości, a po uroczystości osobiste podziękowania od niektórych jej uczestników.

O Sybirakach
Rozpoczęto polową mszą św. odprawioną przez księdza kanonika Marka Janasa, proboszcza parafii Wszystkich Świętych w Starachowicach i dziekana dekanatu Starachowice Północ. W homilii ksiądz mówił o Sybirakach, o ich wywózce na Sybir w latach 1940 i 1941. Obszerną, osobistą relację z pobytu na Syberii, przedstawił po mszy Kazimierz Dziekoński, wspomniany prezes Sybiraków. Wspomniał o nich w swoim wystąpieniu także Marek Materek, prezydent Starachowic.

W uroczystości uczestniczyły władze miasta Starachowice, Lidia Dziura z Zarządu Powiatu Starachowice, Andrzej Pruś, wiceprzewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego, reprezentujący wojewodę Agatę Wojtyszek, liczne delegacje szkół, kombatantów, instytucji i organizacji społecznych. Wszyscy złożyli kwiaty i zapalili znicze przed Krzyżem Katyńskim.

Obchodom towarzyszył konkurs modelarski „Starachowicki Modelarz 2016”, w sali „Olimpia” Urzędu Miejskiego oraz żywa lekcja historii na temat „Tragiczny los Sybiraków”, w Szkole Podstawowej nr 6.
Uroczystość organizowali wspólnie prezydent Starachowic, Szkoła Podstawowa nr 6 imienia Obrońców Westerplatte oraz starachowicki Związek Sybiraków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie