O transporcie seniorów na szczepienia przeciw COVID-19 rozmawiano w sandomierskim starostwie. Zobacz, jakie są pierwsze ustalenia

Klaudia Tajs
Z prawej - O udziale w akcji mówił między innymi starszy kapitan Piotr Krytusa, komendant PSP w Sandomierzu. Klaudia Tajs
O organizacji dowozów na szczepienia przeciw COVID 19 do punktów szczepień na terenie każdej z gmin dla samotnych i niepełnosprawnych seniorów rozmawiano w środę, w siedzibie sandomierskiego starostwa. Wójtowie, burmistrzowie usłyszeli, że to na nich będzie spoczywał ten obowiązek. Do ich dyspozycji będą druhowie z państwowej i ochotniczych straży pożarnych, którzy mają udostępnić środki transportu.

Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Za dowóz seniorów do punktów szczepień będą odpowiedzialni wójtowie i burmistrzowie.

O organizacji transportu mówiła podczas spotkania w starostwie Wioletta Biernacka, pełnomocnik wojewody świętokrzyskiego do spraw realizacji Narodowego Programu Szczepień. - Przekazujemy informacje, jak ma być zrealizowany transport osób, które nie mogą dotrzeć na szczepienie do punktu szczepień poprzez organizację na poziomie jednostek samorządu terytorialnego przy współpracy i zaangażowaniu ochotniczych i państwowej straży pożarnej - powiedziała Wioletta Biernacka. - Jest to ważne, ponieważ osoby nie posiadające transportu z orzeczeniem o niepełnosprawności, mające trudności z dostaniem się do punktu szczepień, osoby starsze, samotne, dla nich wsparcie jednostek samorządu terytorialnego i straży pożarnej będzie bardzo istotne. Na tym poziomie ważna będzie także współpraca. Pytań jest mnóstwo, odpowiedzi niewiele, bo jesteśmy na dopiero takim etapie, ale uda się to zorganizować.

Gospodarz spotkania starosta Marcin Piwnik potwierdził, że przy tego rodzaju działaniach koordynacja i wzajemna współpraca pomiędzy wyznaczonymi służbami jest bardzo istotna. Tym bardziej, że dowóz osób do punktu szczepień to nie jedyne zagadnienie, nad jakim pochylili się uczestnicy spotkania. - Przekazano nam także informację, że w najbliższym czasie będą kolportowane ulotki, które mają zachęcić mieszkańców do szczepienia - powiedział starosta Marcin Piwnik. - Odpłatność za przewóz osoby niepełnosprawnej wyniesie 60 złotych, za osobę zdrową, która nie może samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień - 30 złotych. Pieniądze będą zwracane samorządom przez wojewodę świętokrzyskiego.

Aleksandra Klubińska burmistrz Koprzywnicy wyjaśniła, że spotkanie, chociaż miało ogólny charakter na temat zadysponowania jednostek ochotniczych straży w zakresie transportu sanitarnego, już pozwoli nakreślić plan działania. - Możemy zadysponować jednostki straży i dowozić do punktów szczepień - przyznała burmistrz Aleksandra Klubińska. - Już dziś wiemy, że będziemy mogli ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów. Do 18 stycznia mamy termin zadeklarowania do komendy Państwowej Straży Pożarnej jednostek, które będą chciały dowozić. Będziemy chcieli wyznaczyć te jednostki, które mają busa.

Katarzyna Kondziołka, burmistrz Zawichostu nie kryła, że na terenie miasta i gminy dowóz będzie dużym wyzwaniem, ponieważ gminę zamieszkuje duża liczba seniorów. - Gminę Zawichost zamieszkuje dużo osób starszych i samotnych więc spodziewam się, że tych potrzeb w zakresie transportu będzie dużo - dodała burmistrz Kondziołka

Każda gmina jest zobligowana do uruchomienia telefonu, na który będzie można zgłaszać potrzebę transportu oraz do wyznaczenia pracownika, który będzie koordynował to zadanie.

Spis Powszechny 2021: są pierwsze kary za odmowę spisania się

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jasiek
13 stycznia, 19:31, Przykrywka:

Fikcyjny problem i spęd nierobów.Szcepienia będą w każdym ośrodku zdrowia na terenie powiatu.Nie widzę problemu aby rodzina swoich rodziców,dziadków,babcie dowiozła na szczepienia.Wiejskie samochody strażackie nie są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.Posiedzieli,pogadali i dzień zaliczony.Wszyscy chętni będą zaszczepieni ale już nikt na " krzywego ryja"

dokładnie tak. Mają rodziny niech ich wożą a nie [wulgaryzm] zawracają.

k
krysia
13 stycznia, 19:39, Wnuczek:

Chcecie dbać o seniorów 80 to dajcie im po tonie węgla na zimę bo mrozy sięgają -10 st.C a nie lans.Do punktu szczepień oni dojadą "spokojna Wasza rozczochrana"

a gdzie byli wcześniej ci biedni seniorzy , mieli całe życie na oszczędzanie pieniędzy a nie darmozjady teraz łapy wyciągają po pieniądze bo biedni. ojej jakie to poruszające

K
Kowidowiec

Mnie interesuje kiedy gazeta w Sandomierzu poda wyniki pokontrolne NFZ przeprowadzone w szpitalu dotyczące osób zaszczepionych poza przysługującą im kolejnością w gr 0

W
Wolontariusz

Wójt(burmistrz) nie podlega staroście.Oni sami powinni na swoim terenie zorganizować pomoc seniorom.Po co było to spotkanie?Co ma wspólnego starosta sandomierski ze szczepieniem seniorów przeciw Civid19 na przykład p.Jurka lat 83 z Zawichostu?

W
Wnuczek

Chcecie dbać o seniorów 80 to dajcie im po tonie węgla na zimę bo mrozy sięgają -10 st.C a nie lans.Do punktu szczepień oni dojadą "spokojna Wasza rozczochrana"

P
Przykrywka

Fikcyjny problem i spęd nierobów.Szcepienia będą w każdym ośrodku zdrowia na terenie powiatu.Nie widzę problemu aby rodzina swoich rodziców,dziadków,babcie dowiozła na szczepienia.Wiejskie samochody strażackie nie są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.Posiedzieli,pogadali i dzień zaliczony.Wszyscy chętni będą zaszczepieni ale już nikt na " krzywego ryja"

Dodaj ogłoszenie