Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O tych wydarzeniach było głośno w powiecie włoszczowskim w 2016 roku

red
Styczeń. Powiat włoszczowski zebrał najwięcej pieniędzy w historii podczas 24 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Styczeń. Powiat włoszczowski zebrał najwięcej pieniędzy w historii podczas 24 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
To był rok rekordowych zbiórek pieniędzy na cele charytatywne, zawirowań w służbie zdrowia, zmian personalnych w instytucjach państwowych, hucznych imprez i nagradzania ludzi zasłużonych

Styczeń

  • 10 stycznia odbył się 24 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Powiat włoszczowski uzbierał najwięcej pieniędzy w historii - 93 tysiące 996 złotych. Wszystkie cztery sztaby WOŚP (Włoszczowa, Bukowa, Radków i Secemin) ustanowiły nowe rekordy. Rekord powiatu włoszczowskiego z 2014 roku oraz zeszłoroczny wynik zostały pobite o około 16 tysięcy złotych.

  • 29 stycznia wielki znawca, miłośnik i propagator teatru muzycznego Adam Czopek z Włoszczowy został Człowiekiem Roku 2015 w powiecie włoszczowskim.

    Luty

  • 1 lutego otwarto uroczyście nową Placówkę Terenową Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przy ulicy Kusocińskiego we Włoszczowie. Wśród przecinających wstęgę byli między innymi wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski oraz prezes KRUS Jacek Dubiński.

  • W powiecie włoszczowskim wybuchła panika po medialnych doniesieniach, jakoby powiat włoszczowski miał być oderwany administracyjnie od województwa świętokrzyskiego i włączony do granic nowo tworzonego województwa częstochowskiego. Wszystkie samorządy wyraziły swoje weto. Rada
    Miejska i Powiatu przyjęły nawet specjalne rezolucje w sprawie integralności województwa. Na szczęście do niczego nie doszło.

  • 20 lutego poznaliśmy Lekarza Roku 2015 w powiecie włoszczowskim – został nim Zbigniew Cichoń, internista z przychodni rejonowej włoszczowskiego szpitala, który później awansował na ordynatora Oddziału Wewnętrznego II Zespołu Opieki Zdrowotnej.

    Marzec

  • 8 marca poznaliśmy zwyciężczynię plebiscytu Kobieta Przedsiębiorcza 2015 roku w powiecie włoszczowskim. Została nią Ewa Bartyzel z Marchocic, radna gminy Secemin trzecią kadencję, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Miejscowości Marchocice.

  • 19 marca w Balicach, w powiecie buskim odbył się pogrzeb księdza prałata Edwarda Terleckiego, byłego długoletniego proboszcza włoszczowskiej parafii (był nim przez 30 lat), dziekana naszego dekanatu, kapelana policji. Prałat Terlecki zmarł 16 marca w wieku 81 lat. Kapłanem był przez 57 lat.

  • 30 marca, w medialnym stylu, podpisano we włoszczowskim starostwie list intencyjny w sprawie utworzenia w naszym szpitalu filii zamiejscowej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. To miał być pierwszy krok do utworzenia na przełomie 2016 i 2017 roku oddziału dziennej chemioterapii.

  • Poradnia konsultacyjno-onkologiczna rozpoczęła działalność pod koniec kwietnia i… zakończyła pod koniec sierpnia. Powodem jej zamknięcia były niekorzystne dla włoszczowskiego szpitala kwestie finansowania oddelegowanego tutaj lekarza-onkologa – obecnie sprawa jest w sądzie.

  • 18 marca gościliśmy we Włoszczowie znany kabaret Neo-Nówka z Wrocławia. Ich najnowszy skecz „Pielgrzymka do miejsc śmiesznych” obejrzało około 600 osób w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji.

    Kwiecień

  • Dzięki wielkiemu zaangażowaniu Fundacji Jesteśmy Blisko z Włoszczowy, firmy ZPUE i pomocy ludzi praktycznie z całej Polski udało się zebrać 200 tysięcy złotych na operację rocznego Kacpra Cierpicy z Włoszczowy, który miał poważną wadę serca (jedyny taki przypadek w Polsce) i musiał być operowany za granicą, żeby przeżyć. Operacja chłopczyka odbyła się 1 kwietnia w niemieckiej klinice. Przeprowadził ją jeden z najwybitniejszych w Europie kardiochirurgów. Skomplikowany zabieg kosztował 160 tysięcy złotych.

  • 1 kwietnia poznaliśmy też zwyciężczynię plebiscytu Miss Studniówki 2016 w powiecie włoszczowskim. Tytuł ten otrzymała Anita Gruczek z Oleszna, licealistka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie.

  • 22 kwietnia w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie otwarto najnowocześniejszą w Polsce linię do produkcji sera. Kosztowała 28 milionów złotych. Była to najdroższa i największa inwestycja w ponad 40-letniej historii spółdzielni mleczarskiej.

    Maj

  • 2 maja na terenie Fundacji Folwark Podzamcze odbyła się Majówka Europejska połączona z obchodami Święta Flagi Rzeczypospolitej. W pikniku uczestniczyło wiele osób.

  • 28 maja na stadionie sportowym we Włoszczowie odbyła się wielka impreza rozrywkowa - Włoszczowa Disco Dance Festival. Wystąpiło kilka gwiazd polskiej sceny muzycznej, między innymi Cleo i Mario Bischin.

    Czerwiec

  • 1 czerwca w Szkole Podstawowej imienia Henryka Sienkiewicza w Koniecznie została zainaugurowana wojewódzka akcja „Świętokrzyskie czyta Sienkiewicza”.

  • To zainicjowana przez marszałka województwa Adama Jarubasa akcja głośnego czytania wybranych utworów polskiego noblisty (rok 2016 jest Rokiem Henryka Sienkiewicza).

  • 7 czerwca poznaliśmy zwycięzcę plebiscytu Belfer Roku 2015/2016 w powiecie włoszczowskim. Wygrał Rafał Pacanowski, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie, kierownik internatu tej szkoły.

  • 21 czerwca ewakuowano około 100 pracowników włoszczowskiego starostwa i Urzędu Skarbowego po otrzymaniu maila o rzekomo podłożonej bombie. Był to szósty fałszywy alarm bombowy, jaki wysłano w ostatnich latach na maila do starostwa i fiskusa we Włoszczowie. W tym czasie miały miejsce dwie ewakuacje pracowników.

  • 24 czerwca na stadionie sportowym odbyły się Dni Włoszczowy. Frekwencja nie była tak wysoka jak w latach poprzednich. Dinozaury polskiego rocka - grupa Wieko nie przyciągnęły tłumów. Drugiego dnia Włoszczowa bawiła się na sportowo. Na stadionie zorganizowano Włoszczowskie Mini-Euro.

    Lipiec

  • 5 lipca włoszczowscy maturzyści poznali wyniki egzaminu dojrzałości. W I Liceum Ogólnokształcącym imienia generała Władysława Sikorskiego maturę zdali po raz drugi z rzędu wszyscy uczniowie. Włoszczowskie liceum znów znalazło się w czołówce województwa świętokrzyskiego pod tym względem. Największy przełom nastąpił w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 imienia Stanisława Staszica. Zdawalność matury wyniosła aż 97,5 procent. Technikum ze „Staszica” zajęło pierwsze miejsce w województwie ze zdawalnością na poziomie ponad 96 procent. Najsłabiej w powiecie wypadł egzamin w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego. Średnia zdawalność wyniosła tutaj niewiele ponad 92 procent.

  • 12 lipca Zarząd Powiatu odwołał niespodziewanie Macieja Juszczyka z funkcji dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej we Włoszczowie. Jego obowiązki powierzył dotychczasowej głównej księgowej Joannie Ochał, pierwszej kobiecie na tym stanowisku. Odwołania dyrektora, który zaczął wprowadzać swój plan naprawczy, domagali się lekarze, którzy grozili nawet strajkiem. Juszczyk był trzecim w ciągu trzech ostatnich lat zwolnionym dyrektorem szpitala, który najkrócej pełnił swą funkcję - 8 miesięcy, a miał być 6 lat. 15 grudnia pełniąca obowiązki dyrektora Joanna Ochał wygrała konkurs na dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej.

  • Pod koniec lipca gościliśmy zagraniczne grupy pielgrzymów, które przybyły do naszego kraju na centralne obchody Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie przebywała przez sześć dni 57-osobowa pielgrzymka młodzieży z Włoch. Z kolei w parafii pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Bukowie gościła grupa 24 osób z Rumunii.
    Obie grupy opuściły nasz powiat 25 lipca.

    Sierpień

  • 1 sierpnia ze Światowych Dni Młodzieży z Krakowa wróciła kilkudziesięcioosobowa pielgrzymka z włoszczowskiej parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Podczas tygodniowego pobytu włoszczowianie brali udział we wszystkich wydarzeniach w Krakowie.

  • 10 sierpnia pożegnano brygadiera Mirosława Heliasza, komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie, który przeszedł na emeryturę. Heliasz był szefem włoszczowskiej komendy przez 7 lat.

  • 14 sierpnia odbył się potrójny jubileusz strażacki w Krasocinie. Świętowaliśmy 110 lat Młodzieżowej Orkiestry Dętej, 100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 10 lat istnienia grupy tanecznej Aplauz. Jubilaci otrzymali w prezencie nową remizę strażacką i używany samochód ratowniczo-gaśniczy.

  • 28 sierpnia w Lipiu odbyła się największa impreza dla rolników – XVI Dożynki Powiatu Włoszczowskiego. Gwiazdą Święta Plonów był zespół Eleanore Krieger z Piotrkowa Trybunalskiego, który nie porwał tłumów. Za to Genowefa Pigwa z Kielc ściągnęła na swój kabaret setki widzów. W tym roku, co warto podkreślić, po raz pierwszy w historii wszystkie dożynki w naszym powiecie odbyły się w jednym miesiącu - sierpniu, a właściwie jego drugiej połowie. Większość imprez zepsuła jednak deszczowa pogoda.

    Wrzesień

  • 3 września Szymon Wydra i grupa Carpe Diem były gwiazdą festynu gminnego w Kluczewsku. Impreza po raz pierwszy odbyła się we wrześniu z uwagi na niesprzyjającą pogodę w przedostatnią niedzielę wakacji. W tym roku festyn połączony był z gminnymi zawodami sportowo-pożarniczymi.

  • 8 września włoszczowskie kino Muza, jako pierwsze w województwie świętokrzyskim i Polsce, wyświetliło przedpremierową produkcję filmu „Smoleńsk” Antoniego Krauze. W sali widowiskowo-kinowej imienia Przemysława Gosiewskiego zgromadziło się około 150 widzów.
    12 września, dzień po uroczystości upamiętniającej 72. rocznicę bitwy partyzanckiej z 1944 roku, zdewastowano komunistyczny pomnik partyzantów w Rząbcu. Była to kolejna od 2014 roku profanacja tego kontrowersyjnego obelisku.

  • 18 września zespół góralski Baciary z Podhala był gwiazdą VI Włoszczowskich Targów Runa Leśnego. Niestety deszczowa pogoda zepsuła ostatnią w tym roku imprezę plenerową powiatu, jedną z największych w roku.

  • 29 września we włoszczowskim Domu Kultury odbyły się uroczyste obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, zainicjowane przez Włoszczowskie Towarzystwo Historyczne.

    Październik

  • Poznaliśmy dwóch nowych komendantów powiatowych policji i straży pożarnej we Włoszczowie. 6 października Marzena Piórkowska spod Jędrzejowa, pierwsza kobieta od 17 lat, została komendantem włoszczowskiej policji. Z kolei 7 października Krzysztof Ciosek, dotychczasowy zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej, awansował na szefa tej jednostki. Piórkowska rządziła tylko przez 2 miesiące. 16 grudnia zastąpił ją na tym stanowisku Mariusz Przyborowski.

  • 18 października poseł i przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna otworzył w centrum Włoszczowy swoje trzecie w województwie świętokrzyskim i czwarte w kraju biuro poselskie.

  • 14 października Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie świętowała 80-lecie powstania. Wielka impreza na 400 osób odbyła się w Powiatowym Centrum Kulturalno-Rekreacyjnym. Specjalnie dla 80-latki zaśpiewał Zespół Pieśni i Tańca Śląsk oraz Baciary z Podhala.

  • 27 października we włoszczowskim Domu Kultury odbył się finał drugiej edycji
    show „Talent włoszczowski”. Zwycięzcą został Mateusz Magdziarz, 13-letni saksofonista z Czarncy, uczeń włoszczowskiego gimnazjum numer 1. W nagrodę otrzymał czek na 1 tysiąc złotych od burmistrza Włoszczowy.

    Listopad

  • 4 listopada poznaliśmy zwycięzcę plebiscytu Rolnik Roku 2016 w powiecie włoszczowskim. Tytuł ten otrzymał Andrzej Hart z Żelisławic, właściciel 20-hektarowego gospodarstwa rolnego. Z kolei najlepszym kołem gospodyń wiejskich wybrano Czarncę.

  • 30 listopada dotarła do Zespołu Opieki Zdrowotnej we Włoszczowie nowa karetka transportowa. Nowoczesny ambulans sanitarny z wyposażeniem kosztował 255 tysięcy złotych – pieniądze na jego zakup wyłożył powiat. Była to pierwsza nowa karetka w naszym szpitalu od blisko 11 lat.

  • Burmistrz Włoszczowy i prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego ostro skrytykowali planowaną reformę w szkolnictwie autorstwa rządu Prawa i Sprawiedliwości. Ostre słowa padły na listopadowych sesjach Rady Miejskiej i Rady Powiatu oraz na spotkaniu z wojewodą w Urzędzie Gminy w Radkowie 1 grudnia.

    Grudzień

  • 1 grudnia poznaliśmy Menadżera Roku 2016 w powiecie włoszczowskim. Został nim Rafał Chruściel z Huty Starej, właściciel firmy Raf-Pol, jedyny producent nawozów wapniowych granulowanych w województwie świętokrzyskim.

  • 9 grudnia we włoszczowskim Domu Kultury odbył się IV Wielki Koncert Charytatywny, zorganizowany przez Fundację Jesteśmy Blisko. Jego celem była zbiorka pieniędzy na rehabilitację trójki niepełnosprawnych dzieci. Podczas tego wydarzenia wybrano Latarnika, którym został radny gminy Włoszczowa, sołtys
    Nieznanowic i niepełnosprawny lekkoatleta Michał Szafrański.

  • Około 400 osób uczestniczyło w dorocznym koncercie świąteczno-operowym, który odbył się 15 grudnia w Powiatowym Centrum Kulturalno-Rekreacyjnym we Włoszczowie. Głównym punktem uroczystości było wręczenie nagród starosty włoszczowskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz za osiągnięte wyniki sportowe i sukcesy w działalności sportowej. Otrzymało je w sumie 9 osób: Roman Kaczmarek, Zdzisław Dudek, Paweł Rydz, Chór Niezastąpieni z Włoszczowy, Andrzej Urbański, Marian Haczkiewicz, Mieczysław Trybek, Sebastian Olczyk i Rafał Wojciechowski.

  • 29 grudnia po raz pierwszy w historii wręczone zostały tytuły Zasłużony dla Gminy Włoszczowa. Uroczysta gala odbyła się w Domu Kultury. Wyróżnienia od władz samorządowych gminy Włoszczowa otrzymali dwaj mieszkańcy miasta: Ryszard Macherski i Mieczysław Król oraz cztery największe włoszczowskie przedsiębiorstwa: ZPUE, Strunobet-Migacz, Effector i Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie