Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O walce ze smogiem podczas Kongresu Ekologii Powietrza w Targach Kielce. Przedstawiono programy i działania realizowane przez rząd

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii
Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii
W czwartek w Targach Kielce odbył się Kongres Ekologii Powietrza. W organizowanym po raz pierwszy wydarzeniu antysmogowym wzięli udział wicepremier Jarosław Gowin, parlamentarzyści, samorządowcy, ludzie biznesu, eksperci. Ogłoszono także laureatów konkursu dla dzieci i młodzieży oraz przedstawiono ambasadora walki miasta Kielce ze smogiem.

Kongres Ekologii Powietrza towarzyszył targom Enex Nowa Energia oraz Ekotech. Przed uroczystą inauguracją rozstrzygnięto dedykowany uczniom szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz liceów i techników z terenu województwa świętokrzyskiego konkurs pod hasłem „Zaloguj czyste powietrze”, który zorganizowano z inicjatywy radnego Rady Miasta Kielce Macieja Burszteina.

Zabawa polegała na stworzeniu maksymalnie dwuminutowego filmu, w którym klasa w kreatywny sposób pokaże, jak można walczyć ze smogiem. W sumie zgłoszono 33 filmy. - Jak na pierwszą edycję to sukces. Niektóre prace są naprawdę fajne. Jestem zaskoczony, jak bardzo młodzież jest świadoma na temat zagrożeń związanych ze smogiem - mówił Maciej Bursztein.

Komisja konkursowa przyznała specjalne wyróżnienie dla Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kielcach. 3. miejsce zajął zespół ze Szkoły Podstawowej numer 27 w Kielcach. Jury zdecydowało przyznać drugą nagrodę grupie ze Szkoły w Niestachowie. Natomiast laureatkami zostały uczennice ze szkoły podstawowej numer 12 w Kielcach. Pula nagród ufundowanych przez kielecką firmę Formaster Group, właściciela marki Dafi, wyniosła 10 tysięcy złotych. Dzieci i młodzież otrzymali także zestawy butelek filtrujących Dafi.

Oficjalną część Kongresu otworzył wicepremier Jarosław Gowin. Jak mówił, rząd realizuje warte setki milionów złotych programy antysmogowe takie jak Bloki 200 Plus, czyli unowocześnienie sieci przesyłowych oraz pracy bloków energetycznych, magazynowanie wodoru - paliwa przyszłości, tworzenie polskiej marki samochodów elektrycznych. - Tu nie chodzi tylko o czyste powietrze, ale i rozwój polskiej gospodarki - zaznaczył Jarosław Gowin.

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, przypomniała, że w 2014 roku Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie alarmująco wskazywała na działania, jakie powinna podjąć administracja centralna w kontekście walki ze smogiem: wprowadzenie standardów dla kotłów na paliwa stałe, by eliminować kopciuchy, oraz standardów dla paliw stałych.

- Te dwie ważne regulacje eliminujące powody niskiej emisji nasz rząd przeprowadził. Trwa wdrażanie programu „Czyste powietrze”, czyli finansowanie ocieplenia domów, wymiany stolarki okiennej oraz źródła ciepła - mówiła Jadwiga Emilewicz.

Jak podkreśliła, obecnie analizowana jest koncepcja programu Energia Plus zmierzająca do zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych poprzez system ulg dla właścicieli domów, instytucji publicznych oraz firm do montażu urządzeń fotowoltaicznych.

Świętokrzyski poseł z klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość oraz szef partii Porozumienie w regionie mówił o gospodarczych aspektach walki ze smogiem. - Z punktu widzenia gospodarki istotne jest pojęcie prosumenta, czyli osoby, która produkuje energię na własne potrzeby i jednocześnie sprzedaje nadwyżkę do sieci. To ogromna szansa z zakresu ochrony środowiska, ale także możliwość zarobku dodatkowych pieniędzy - powiedział Michał Cieślak.

Głos w tej części zabrał także radny Maciej Bursztein - pomysłodawca Kongresu Ekologii Powietrza. Jak mówił, próbował znaleźć w internecie informacje o tym, ile polską gospodarkę kosztuje zjawisko smogu. - Tego typu dane możemy znaleźć, jeśli chodzi o wypadki na drogach. W 2017 roku Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oszacowała, że takie zdarzenia kosztowały naszą gospodarkę około 50 miliardów złotych. Przerażająca jest liczba, że 48 tysięcy Polaków umiera przedwcześnie z powodu smogu. Możemy zatem zadać sobie retoryczne pytanie, ile w takim razie kosztuje zjawisko smogu polską gospodarkę - mówił Maciej Bursztein.

- Cieszę się, że mamy w Kielcach prezydenta, który jest żywo zainteresowany walką ze smogiem. Mam nadzieję, że za rok podczas konferencji będziemy się mogli pochwalić konkretnymi osiągnięciami - podkreślił Maciej Bursztein.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta zaprezentował ambasadora walki Kielc ze smogiem - został nim Karol Bielecki, były piłkarz ręczny.

W sesji dla biznesu wystąpił między innymi Kamil Suchański, przewodniczący Rady Miasta Kielce. - Ze względu na duże stężenie szkodliwych pyłów w atmosferze liczba przedwczesnych zgonów w Polsce wynosi około 40 tysięcy rocznie. W Kielcach - około 200 mieszkańców. W Kielcach w ciągu roku notujemy ponad 100 dni, kiedy stężenie pyłów PM10 i PM2,5 w atmosferze przekracza znacznie dopuszczalne normy. Wiem to, bo jestem jednym z pomysłodawców i jedynym właścicielem, a przede wszystkim sponsorem obywatelskiej sieci czujników smogu w Kielcach. Na terenie całego miasta przez cały rok aktywnych jest kilkanaście urządzeń, które na bieżąco monitorują jakość powietrza i przekazują wyniki w czasie rzeczywistym na ogólnodostępną stronę internetową smogkielce.pl. Dzięki temu wiemy, kiedy smog atakuje. Ta wiedza pozwala kielczanom w sposób odpowiedzialny zaplanować wyjście z domu na spacer z dzieckiem czy aktywność fizyczną. Dobre i to... Ale nie może być tak, by smog organizował nam życie, dyktował, kiedy możemy iść z dzieckiem lepić bałwana, zamykał w domowym areszcie. To wyczerpuje znamiona terroryzmu. Zagwarantowanie kielczanom, ale także wszystkim Polakom prawa do oddychania czystym powietrzem jest jednym z najważniejszych wyzwań i naszego samorządu, i naszego rządu. Mam nadzieję, że po tym kongresie przyspieszymy realną walkę z trującymi pyłami w atmosferze - powiedział Kamil Suchański.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Zobacz także: Flesz - co zabija Polaków?

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie