Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 161. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w Bodzentynie. Piękny przemarsz, odznaczenia i oddanie czci poległym bohaterom. Zdjęcia

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Przemarsz śladami Powstania Styczniowego dotarł do Bodzentyna. Tu odbyły się ważne uroczystości. Więcej zdjęć w galerii >>>
Przemarsz śladami Powstania Styczniowego dotarł do Bodzentyna. Tu odbyły się ważne uroczystości. Więcej zdjęć w galerii >>>Anna Gwóźdź
Pięknie uczczono w Bodzentynie bohaterów, którzy oddali życie za ojczyznę walcząc w powstaniu styczniowym. To już 31 raz, kiedy patrioci biorą udział w przemarszu z Szydłowca przez Suchedniów, Bodzentyn aż do Wąchocka. W sobotę, 20 poległych bohaterów uczczono w Bodzentynie. Odznaczono też zasłużonych dla marszu. W uroczystościach wzięło mnóstwo osób. Zobaczcie zdjęcia.

Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych w gminie Bodzentyn

Sobotnie obchody rocznicy zainaugurowano poranną mszą w kościele pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła w Suchedniowie. Następnie rozpoczął się przemarsz z Suchedniowa do Bodzentyna, w którym udział wzięło aż dwieście osób. Była to przede wszystkim młodzież ze Związku Strzeleckiego "Strzelec", 10. Świętokrzyska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej oraz żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Prócz nich byli także członkowie grup rekonstruktorskich i kombatanci. Komendantem i organizatorem marszu jest brygadier Daniel Woś. Z wielką troską, zacięciem i zamiłowaniem, kontynuuje pomysł swojego ojca Tadeusza Wosia, który był pomysłodawcą pierwszego Marszu.

Zobaczcie jak wyglądały sobotnie uroczystości w Bodzentynie:

Po mszy uczestnicy marszu złożyli kwiaty przy krzyżu powstańczym przy ulicy Bodzentyńskiej w Suchedniowie. Kolejne na trasie było Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Po odpoczynku i poczęstunku w Zespole Szkół imienia Oddziału Armii Krajowej "Wybranieccy" we Wzdole Rządowym, już przy dźwiękach muzyki Orkiestry Dętej z Bodzentyna zawitali do celu podróży.

161. rocznica wybuchu powstania styczniowego uczczona w Bodzentynie

Na bodzentyńskim Rynku powitali ich: burmistrz Bodzentyna Dariusz Skiba, zastępca burmistrza Suchedniowa Dariusz Miernik, burmistrz Szydłowca Artur Ludew, gdzie zaczął się trzydniowy pochód oraz zastępca burmistrza Wąchocka Sebastian Staniszewski, bo to Wąchock będzie kolejnym niedzielnym punktem 31. Marszu Śladami Powstańców Styczniowych. Byli także sołtysi okolicznych miejscowości. Kiedy wszyscy już się zgromadzili, odegrano hymn narodowy.

W ramach uroczystości zaprezentowano salwę honorową, był też apel ku pamięci poległych w powstaniu styczniowym.

W tym miejscu, 22 stycznia 1863 roku nasi pradziadowie stanęli na bój śmiertelny o wolność i niepodległość ojczyzny naszej. Stajemy do apelu pamięci, aby oddać cześć żołnierzom - powstańcom, którzy swe życie złożyli na ołtarzu ojczyny, a ich prochy spoczywają często w wielu bezimiennych mogiłach na terenie całego kraju. Oddajemy hołd powstańcom, którzy przeżyli powstanie i zmarli jako sędziwi bohaterowie, a nieliczni z nich doczekali wskrzeszenia wolnej i niepodległej Polski w listopadzie 1918 roku

- brzmiały słowa apelu.

Wręczono także odznaki za trzykrotny i pięciokrotny udział w Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych. Potem złożono kwiaty przy tablicy upamiętniającej 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Wyróżniono między innymi najmłodszego (10 lat) i najstarszego (86 lat) członka marszu.

W uroczystościach brali udział: pułkownik Sławomir Machniewicz - dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, Krzysztof Wojewódzki - komendant Związku Strzeleckiego "Strzelec", przedstawiciele biura poselskiego Agaty Wojtyszek, Krzysztof Adamiec - przewodniczący Rady Miejskiej w Suchedniowie, Marcin Sikorski - dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Bodzentynie, Teresa Bzymek - przewodnicząca Rady Miejskiej w Bodzentynie, profesor Urszula Oettingen - prezes Stowarzyszenia "Siekierno Nasza Mała Ojczyzna", Michał Rachtan - prezes Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna, członkowie Stowarzyszenia Ziemi Świętokrzyskiej "Warkocz", dyrektorowie szkół z gminy Bodzentyn, stowarzyszenie historyczne Grupa Rekonstrukcyjna Ziemi z Gór Świętokrzyskich z gminy Górno i wielu innych.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie