Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 77. rocznicy krwawych bojów pod Gabułtowem

Adam Ligiecki
Po mszy w intencji poległych żołnierzy zapalono znicze na ich grobach – na cmentarzu parafialnym w Kazimierzy Małej
Po mszy w intencji poległych żołnierzy zapalono znicze na ich grobach – na cmentarzu parafialnym w Kazimierzy Małej
– Każda rocznica września 1939 roku ożywia pamięć o ludziach, którzy przelali krew w obronie ojczyzny – mówi z przekonaniem Wiktoria Kna­pik-Czosnek. Kuzynka Romana Strojnego, który podczas kampanii wrześniowej poległ w krwawej potyczce z Niemcami pod Gabułtowem, uczestniczyła w obchodach 77. rocznicy tego wydarzenia.

Uroczystość zainaugurowała msza święta w intencji żołnierzy poległych na polach gabułtowskich, celebrowana przez księdza Krzysztofa Balcera, proboszcza parafii w Kazimierzy Małej. Wzięli w niej udział przedstawiciele lokalnych samorządów: przewodniczący Rady Powiatu Marek Augustyn, burmistrz Adam Bodzioch, sołtys Ga­bułtowa Lucjan Małek, a także młodzież szkolna, pedagodzy, mieszkańcy. Jak co roku, na rocznicowych obchodach pojawiła się Wiktoria Knapik--Czosnek, która mieszka w Tarnowie.

Po nabożeństwie wszyscy udali się na cmentarz parafialny w Kazimierzy Małej. Tu spoczywają polscy żołnierze polegli w bojach pod Gabułtowem. Złożono na ich grobach wiązanki kwiatów, zapłonęły znicze.
Druga część uroczystości odbyła

się przed obeliskiem na polach koło Gabułtowa. W miejscu, gdzie we wrześniu 1939 roku żołnierze piechoty Armii Kraków walczyli z hitlerowskim najeźdźcą. Dwunastu z nich oddało życie za ojczyznę – pochowani zostali w trzech zbiorowych mogiłach na cmentarzu w Kazimierzy Małej.

Obelisk w Gabułtowie został odsłonięty 6 września 2009 roku. „W krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie, w krzyżu nauka...” – to napis na postumencie stojącego obok krzyża. Przez wiele lat opiekę nad tym miejscem sprawowała Szkoła Podstawowa w Zięblicach. Teraz, kiedy szkoła została zlikwidowana, ten patriotyczny obowiązek przejęła Szkoła Podstawowa numer 1 w Kazimierzy Wielkiej.

Podczas uroczystego apelu uczniowie „jedynki” odczytali nazwiska poległych żołnierzy Wojska Polskiego. Recytowali wiersze, zapalili symboliczne znicze pamięci.

– Ojczyzna to ziemia i groby. Kto traci o nich pamięć, zginie – mówił burmistrz Adam Bodzioch siedem lat temu, podczas uroczystości odsłonięcia obelisku w Gabułtowie. Teraz podziękował wszystkim za udział. Za kultywowanie pamięci o tych, którzy oddali swoje życie w obronie ojczyzny.

Boje pod Gabułtowem we wrześniu 1939 roku toczyli żołnierze 55. Dywizji Piechoty Armii Kraków. To krwawe starcie z hitlerowcami określane jest też przez historyków jako „bitwa o przeprawę na Nidzicy”. Wycofujące się w pośpiechu, zdziesiątkowane polskie oddziały nie były w stanie powstrzymać nieprzyjaciela wspieranego przez lotnictwo, czołgi, ciężką artylerię. Na placu boju zginęło dwunastu żołnierzy, a wśród nich: Roman Strojny, Józef Kraus, Wacław Rydzewski, Antoni Kurzak, Stanisław Cebala, Józef Pierzchała. Te nazwiska umieszczone zostały na tablicy na cmentarzu w Kazimierzy Małej. Obok bitwy pod Ksanami koło Opatowca, była to najbardziej krwawa potyczka zbrojna podczas kampanii wrześniowej na ziemi kazimierskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie