Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu [DUŻO ZDJĘĆ]

Klaudia Tajs
W Sandomierzu na Cmentarzu Katedralnym oddano hołd Żołnierzom Wyklętym. Po uroczystym apelu, złożono kwiaty i zapalono znicze.
W Sandomierzu na Cmentarzu Katedralnym oddano hołd Żołnierzom Wyklętym. Po uroczystym apelu, złożono kwiaty i zapalono znicze. Klaudia Tajs
Przy symbolicznej mogile podpułkownika Antoniego Wiktorowskiego „Kruka” na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu odbyły się uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Były przemówienia, modlitwa i honorowa salwa żołnierzy 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego.

Uroczystą mszą świętą w kościele św. Józefa rozpoczęły się w Sandomierzu obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dalsza część uroczystości odbyła się na Cmentarzu Katedralnym, gdzie znajduje się symboliczna mogiła podpułkownika Antoniego Wiktorowskiego pseudonim „Kruk".

Był komendantem obwodu Armii Krajowej Sandomierz. Podczas akcji „Burza” dowodził 2. Pułkiem Piechoty Legionów. Został aresztowany w kwietniu 1945 roku. Przewieziony do Staszowa, a następnie do Sandomierza. Potem do Kielc i Warszawy. Po bardzo ciężkich przesłuchaniach zmarł.

Lista największy bohaterów podziemia niepodległościowego na terenie dzisiejszego Świętokrzyskiego - ZOBACZ TU Walczyli o Polskę bez komunistów. Kim są „Żołnierze Wyklęci” z Kielecczyzny? Oto 10 wielkich bohaterów

W obchodach wzięli udział przedstawiciele środowisk kombatanckich, szkół, samorządowcy, Wojsk Polskie, Wojska Obrony Terytorialnej, członkowie Związku Strzeleckiego.

Poseł Marek Kwitek mówił, że obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych są oddaniem czci za męstwo i niezłomność bohaterów drugiej konspiracji. To docenienie ich cierpień, na które byli skazani przez władzę komunistyczną i ofiar, jakie ponieśli. - Przez cały okres PRL-u uważani za bandytów, faszystów i tych, którzy nigdy nie powinni funkcjonować w świadomości społeczeństwa - mówił poseł. - Wtedy zostali pokonani, ale zwyciężyli po śmierci, bo idea niepodległości była w sercach ich rodzin, bliskich, sercach Polaków.

Głos zabrał także Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, który mówił między innymi o tym jak ważna jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych, którzy przez długie lata nie istnieli na kartach historii. Burmistrz Marzec mówił też o działalności Tajnej Sandomierskiej Organizacji Antykomunistycznej „Młode Białe Orły”, która powstała w Sandomierzu na początku lat 50. ubiegłego wieku. Tworzyli ją uczniowie Szkoły Męskiej i Liceum Żeńskiego. Mówili o prawdzie historycznej, bohaterstwie AK, Katyniu i zakłamanej sytuacji Polski na tle Europy. - W 1952 roku organizacja została zdekonspirowana, a jej członkowie na trzy miesiące trafili do aresztu - mówił burmistrz Marzec. - Po długotrwałych pouczeniach ze strony Urzędu Bezpieczeństwa zakończonych rozprawą pokazową zostali wypuszczeni do domu. Losy żołnierzy wyklętych walczących z reżimem komunistycznym stanowiły przez wiele lat milczącą kartą historii. Dziś już możemy o tym mówić.

Po przemówieniach odczytany został list Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. Odegrano także pieśń "Śpij kolego".
W Sandomierzu kontynuacją obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych był Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym.

ZOBACZ TEŻ: NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W SANDOMIERZU - NOWA GALERIA ZDJĘĆ - KLIKNIJ TUTAJ

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie