Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody rocznicy stanu wojennego ze zgrzytem

Kazimierz CUCH [email protected]
Znicze przed starachowickim pomnikiem Solidarności zapalają władze powiatu starachowickiego.
Znicze przed starachowickim pomnikiem Solidarności zapalają władze powiatu starachowickiego. K. Cuch
Animozje pomiędzy działaczami Prawa i Sprawiedliwości w Starachowicach w rocznicę stanu wojennego już po raz drugi z rzędu.

Podniosły charakter miały obchody 28 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Starachowicach. Zgrzytem było oddzielne zorganizowanie uroczystości na rondzie Solidarności w Starachowicach przez starachowickie koło młodych Prawa i Sprawiedliwości, razem z posłem Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofem Lipcem.

W tym samym czasie w Starachowickim Centrum Kultury trwał koncert poświęcony stanowi wojennemu, organizowany przez Urząd Miejski. Tu Przemysław Gosiewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, wręczał odznaczenia państwowe kilku osobom. Jednak uczestnicy spotkania na rondzie Solidarności nie wzięli udziału w tym koncercie. Głównym organizatorem obchodów tej rocznicy była niezaangażowana w ten konflikt delegatura NSZZ Solidarność w Starachowicach.

NAJPIERW KONKURS

Nowe starachowickie stowarzyszenie Wolni i Solidarni 1980-1989 zorganizowało w czwartek konkurs historyczny pod nazwą "Orła WRONa nie pokona". Uczestniczyli uczniowie starachowickich gimnazjów i liceów ogólnokształcących. Pytania testowe dotyczyły powstania Solidarności w Polsce i Starachowicach, stanu wojennego, internowania. Wygrała Magdalena Pisarska z Gimnazjum nr 4, przed Arturem Markowskim i Łukaszem Malinowskim z Gimnazjum nr 2. Jako szkoła najlepsza była drużyna Gimnazjum nr 2 przy ul. Iłżeckiej.

Jerzy Nobis, najdłużej internowany starachowicki działacz Solidarności, opowiedział o nocy 13 grudnia 1981 roku i warunkach internowania w kilku ośrodkach w Polsce. Uczniowie z III LO imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Starachowicach zaśpiewali piosenki stanu wojennego, w tym tę z tytułem takim, jak nazwa konkursu: "Zielona WRONa Orła nie pokona". Młodym czytelnikom przypomnijmy, że skrót WRON oznaczał w stanie wojennym Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, kierowaną przez generała Wojciecha Jaruzelskiego. Polacy nazywali ją wroną.

RAZEM

Podczas niedzielnej mszy świętej w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych przy ul. Św. Barbary w Starachowicach, odprawionej przez księdza Wojciech Dobczyńskiego, w intencji ofiar stanu wojennego, wszyscy uczestnicy obchodów byli razem. Po jej zakończeniu razem złożyli kwiaty i zapalili znicze przed tablicą upamiętniającą protest robotników polskich w sierpniu 1980 roku. Tablica-pomnik jest umieszczona w Panteonie Pamięci Narodowej, utworzonym przy starachowickim kościele. Jest to centralne miejsce upamiętnienia polskiego Sierpnia w Starachowicach.

WIECZORNY KONCERT

Na wieczornym, niedzielnym koncercie w Starachowickim Centrum Kultury śpiewał Andrzej Garczarek. Jest to polski poeta i kompozytor, autor audycji "Literacko-muzyczny kantor wymiany myśli i wrażeń" oraz współautor programu "Zgryz" w Programie III Polskiego Radia. Jest autorem wielu znanych piosenek i ballad. Na skrzypcach i bałałajce towarzyszył mu Florian Ciborowski. W trakcie koncertu poseł Przemysław Gosiewski wręczył kilku osobom odznaczenia państwowe, przyznane przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie