Objazdu jeszcze nie ma a już rozpętała się wojna! Na polu walki Jędrzejów, Chęciny i Morawica

Anna MichalskaZaktualizowano 
Wielkie emocje podczas „spotkania na szczycie”. Burmistrzowie Chęcin, Morawicy i Jędrzejowa nie ukrywali emocji i murem stanęli za mieszkańcami. Spotkanie dotyczyło gigantycznego problemu wzmożonego ruchu tirów, który od lat zgłaszali ludzie mieszkający w podkieleckich Brzezinach i Radkowicach wielokrotnie protestując przy drodze wojewódzkiej numer 763. Trasa ta łączy drogi numer 7 i 73, Władze województwa zaproponowały objazd przez... Jędrzejów. Rozpętała się prawdziwa wojna.

We wtorek, 26 marca Urzędzie Marszałkowskim Mariusz Gosek, członek Zarządu Województwa odpowiedzialny między innymi za drogi spotkał się z burmistrzami Chęcin, Morawicy i Jędrzejowa oraz przedstawicielami Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Chodzi o gigantyczny ruch ciężarówek w kopalń i zakładów znajdujących się w okolicach Kielc.

Ostatecznie według władz problem wzmożonego ruchu na trasie 763 między Chęcinami a Morawicą i trasami numer 7 i 73 miałby zostać rozwiązany tak,że ciężarówki miałyby jeździć objazdem poprowadzonym między innymi drogą krajową numer 7 przez Jędrzejów i dalej wyremontowaną ostatnią drogą 78 przez Piaski, Borki, Wolicę, Jasionną - wszystkie gmina Jędrzejów, Motkowice - gmina Imielno, Kije do 73 w Chmielniku.

Tutaj niestety pojawił się kolejny kłopot. Okazało się, że mieszkańcy czterech jędrzejowskich sołectw absolutnie nie zgadzają się na wprowadzenie zmian i straszą blokadą drogi krajowej, która miałaby zostać zorganizowana w tegoroczną Majówkę!

Burmistrz Jędrzejowa: To zachowanie jest skandaliczne!

Propozycją oburzony jest burmistrz Jędrzejowa, Marcin Piszczek, który nie ukrywał emocji. – Po pierwsze, nie robi się tak, że chcąc pomóc jednym, robi się krzywdę drugim. Róbmy sobie psikusy nawzajem. Odsuwajmy problem od siebie i podsuwajmy go komuś. Dla mnie to zachowanie jest skandaliczne. Jestem burmistrzem 14. lat i nigdy takich numerów swoim kolegom samorządowcom nie robiłem – oburza się włodarz i wyjaśnia, że tiry, które miałyby omijać Brzeziny i Radkowice „zablokują” cztery sołectwa – Piaski, Borki, Wolicę i Jasionną. – W tych sołectwach mieszka około 2000 osób, a proszę sobie wyobrazić, że w ciągu czterech dni zebrano aż 700 podpisów przeciwko planom wprowadzenia objazdu. Mam olbrzymią ilość pism od mieszkańców, którym tiry do tej pory sprawiały gigantyczny problem, a jeżeli objazd faktycznie zostanie tędy poprowadzony to będzie jakaś katastrofa. Ostatnio miałem też spotkanie z mieszkańcami, którzy jasno powiedzieli, że jeżeli plany objazdu będą wcielane w życie to na Majówkę zablokują drogę numer 78 – mówi Marcin Piszczek.

Burmistrz Chęcin: To jest koszmar, mieszkańcy przeżywają tu gehennę

Emocjonalne do sprawy podchodzi też burmistrz Chęcin, Robert Jaworski, który twierdzi, że liczba samochodów ciężarowych przejeżdżających przez drogę 763 jest kilkukrotnie większa niż przejeżdżających przez gminę Jędrzejów. – Dziś jechałem przez Radkowice i Brzeziny w godzinach szczytu i powiem szczerze: to jest koszmar, mieszkańcy przeżywają tu gehennę – mówi burmistrz.

Wtorkowe spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim ukierunkowane było na to, żeby wprowadzić ograniczenie tonażowe do czasu wybudowania obwodnicy. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie jest to sprawa najbliższych miesięcy lecz pewnie około dwóch lat. Mieszkańcy nie mogą do tego czasu tak żyć. To ogromne ryzyko przede wszystkim dla pieszych. Tysiące przejeżdżających tędy samochodów nie pozwalają na zachowanie stoickiego spokoju więc apelujemy o podjęcie konkretnych działać – zaznacza Robert Jaworski.

Burmistrz Morawicy: Korki sięgają 15 kilometrów

O tym, że przez Brzeziny w gminie Morawica i Radkowice w gminie Chęciny dziennie przejeżdża aż 7 000 samochodów ciężarowych mówi burmistrz Morawicy Marian Buras.

– Te samochody przejeżdżają też przez Morawicę i Wolę Morawicką blokując drogę 73. Korki są gigantyczne, a trasa na 15 kilometrach przebiega przez gęsto zabudowany teren. Mieszkańcy muszą z tym żyć, a budowa obwodnicy utknęła w procedurach – mówi burmistrz i dodaje, że to nie jest tak, że wszystkie tiry, które nie pojadą na Brzeziny i Radkowice skierują się na Jędrzejów, oceniając, że ruch tamtą drogą jest pięciokrotnie mniejszy niż w Brzezinach i Radkowicach. Burmistrz wskazuje też na bardzo niebezpieczny fragment drogi wojewódzkiej przy wiadukcie w okolicach szkoły w Brzezinach. –Tam są chodniki o szerokości 60. centymetrów. Proszę sobie wyobrazić mijające się tam tiry. To, że tam się jeszcze nic nie stało to chyba cud – mówi burmistrz i wyjaśnia, że pieszy znajdujący się na chodniku będzie uwięziony w śmiertelnej pułapce – nie będzie miał drogi ucieczki, bo obok będzie miał balustradę za którą są tory.

Burmistrz Jędrzejowa: - U nas w ogóle nie ma chodników

Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek jest zdumiony liczbą samochodów ciężarowych przejeżdżających drogą 763. - Ja mam zupełnie inne dane, według oficjalnych pomiarów to kilka razy mniej mniej. 7000 jest możliwe ale razem z osobowymi. Podnosi się sprawę wąskiego chodnika a tymczasem w Jasionnie i Wolicy nie ma go wcale. Więcej ! Właściciel drogi - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nawet nie ma takiego w planach - mówi wzburzony burmistrz.

Będą szukać rozwiązania

Sprawą obiecał zająć się odpowiedzialny za drogi członek zarządu województwa Mariusz Gosek, który nie ukrywał, że na wtorkowym spotkaniu było bardzo gorąco. Na spotkaniu był obecny też senator Krzysztof Słoń oraz marszałek Andrzej Bętkowski.

- Już podejmujemy działania, żeby sprawdzić, jakie jest natężenie ruchu na obu drogach – mówi Gosek i wyjaśnia, że marszałek niebawem powoła do tego celu specjalną komisję składającą się z przedstawiciela Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego, Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz Policji. Oprócz tego na drodze wojewódzkiej będą się teraz odbywać bardzo częste kontrole Inspekcji Transportu Drogowego, która sprawdzi, czy kierowcy samochodów ciężarowych jeżdżą zgodnie z przepisami.

Jakie władze województwa wybiorą rozwiązanie? Żadne nie będzie dobre i każde przyniesie protesty. Najlepszym jest szybka budowa nowej trasy i obwodnic, która niestety ugrzęzła w gąszczu urzędniczych procedur. Spotkanie nie przyniosło żadnego konstruktywnego wniosku. Kiedy możemy się go spodziewać? Na razie nie wiadomo.

POLECAMY RÓWNIEŻ:
Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesuWille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkająTe kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz rankingIle kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Egzaminy i matury zagrożone. Nauczyciele zdeterminowani

Źródło:vivi24

Wideo

Materiał oryginalny: Objazdu jeszcze nie ma a już rozpętała się wojna! Na polu walki Jędrzejów, Chęciny i Morawica - Echo Dnia Świętokrzyskie

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 30

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
P
Paweł

Przecież można zrobić tranzyt przez Wolice,Siedlce,Łukową I Chmielowice tam niema chodników i wszyscy będą zadowoleni.

zgłoś
P
PIASKI

Przypuszczam że za konflikt jest poniekąd odpowiedzialny Pan Urbanowski , bo jeżeli też chciał oszukać mieszkańców Brzezin tak jak mieszkańców Piasków to w cale się nie dziwię , co innego uzgadnia a jak dostaje DŚ to wolna amerkanka, dla mieszkańców Piasków jest to OSZUST, , buduje rondo osiedlowe na drodze krajowej , nie dziwię się że nie pasuje mu to przekierowanie bo wyjdzie jego bubel.

zgłoś
S
Sztygar

Pozamykać kopalnie to i ruch się zmniejszy.

zgłoś
R
Rafał

Tiry na tory ;D osobówki do rowów kupcie sobie konie i jeździjcie po polu hahaha durny naród

zgłoś
P
Piotr

Mam już drogę wojewódzką ,drogę krajową K78,rondo będzie pomiędzy tymi drogami ,zjadz z z drugiej drogi krajowej S7 ...ku..wa domagam się autostrady! Mieszkaniec Piasków...oczywiście z bramkami..

zgłoś
M
Mały Rysiek
W dniu 27.03.2019 o 08:26, Anka napisał:

Od lat żyjemy w tych warunkach. TIR goni tira, trąbia na mieszkańców, którzy zwalniają żeby zjechać do swoich posesji, ruch zaczyna się już ok 4 nad ranem i tak do 23 bez przerwy. Od lat się o tym tylko mówi... I co z tego wynika? To trasa szybkiego ruchu a nie droga na wsi.

Zacznijcie jeździć 50km/h w terenie zabudowanym. Jeśli zbierzecie odpowiednią ilość osób, poczujecie się bezpieczniej. A tamci może sami poszukają objazdów.

zgłoś
j
j
W dniu 27.03.2019 o 12:40, Przecinek napisał:

GŁUPI LUD TO KUPIŁ Myśleli że burmistrzowi Morawicy zależało na nie wyburzeniach domów czy nad nie dzieleniem mieszkańców. Wy głupcy Wy. Trzeba śmieć się z Was na głos i na całą Polskę . Przykład dla młodych pokoleń jak ciemnota jest manipulowana przez Wójta Pana i Plebana. Rej w średniowieczu o tym pisał a Brzeziny jak w średniowieczu po rączkach manipulantów całują , kwiaty , kłanianie się w pas., etc. Dobrze Wam. ciemnota i prostaki.

 

WSZYSTKIM DOGODZIĆ SIĘ NIE DA.....
ALE WSZYSTKICH WKU..WIĆ, TO JUŻ ŻADEN PROBLEM

 
zgłoś
A
Ala

Problem znany od lat nikt z tym nic nie robi... Przed wyborami samorządowymi jakieś pozorne manewry były że znakiem drogowym... I nic z tego nie wyszło. Pewnie jak zwykle na gadaniu się skończy...

zgłoś
P
Przecinek

GŁUPI LUD TO KUPIŁ Myśleli że burmistrzowi Morawicy zależało na nie wyburzeniach domów czy nad nie dzieleniem mieszkańców. Wy głupcy Wy. Trzeba śmieć się z Was na głos i na całą Polskę . Przykład dla młodych pokoleń jak ciemnota jest manipulowana przez Wójta Pana i Plebana. Rej w średniowieczu o tym pisał a Brzeziny jak w średniowieczu po rączkach manipulantów całują , kwiaty , kłanianie się w pas., etc. Dobrze Wam. ciemnota i prostaki.

zgłoś
W
Włodek

Korki w Morawicy sięgają 15 kilometrów?! Toż to dalej jak z Morawicy do Kielc. Burmistrz chyba się pomylił w obliczeniach albo zliczył wszystkie lokalne drogi.

zgłoś
K
Karol

Niech protestują, ja sobie dam radę.
Mój facet pracuje w pobliskiej kopalni, jest silny i męski, jestem dumny z niego. Ja sam jestem dyrektorem samorządowym od 1989. Jeśli uda się zmienić obecną władzę planujemy adoptować dziecko, najlepiej chłopca. Wychowamy go w duchu tolerancji i szacunku do innych. Mariusz, mój chłopak już nie może się doczekać wspólnych spacerów, wypadów w plener i wyjazdów na wakacje. Rafałek (tak damy mu na imię) zostanie lekarzem, albo jeszcze lepiej prezydentem. Wierzę w Wiosnę :)

zgłoś
G
Gość
W dniu 27.03.2019 o 09:02, Mieszkaniec napisał:

no Burmistrz Jędrzejowa się w końcu obudził a jak w środku wsi budują wlot na obwodnicę siedział cicho

Wloty są znośne bo ruch jest ten sam, ale przekierowanie ciężarówek na dk78 to głupota
zgłoś
.

Wzmożone kontrole policji tą są na trasie nr 73  Morawica -  Kielce.

Bo tu jest kasa z mandatów.

Wczoraj jedno BMW (szare) trzymało przy schronisku w Dyminach, koło nich suszarka, a z przeciwnej strony kolejne BMW (beżowe).

No i 3 x ~ 400zł mamy 1200 za 5 minut.

 

Po co się narażać firmom transportowym i kontrolować np. tonaż tirów. Kontrole tylko teoretyczne. A tabuny przeładowanych tirów zapierdzielają na trasie Morawica Chęciny. 

zgłoś
M
Mieszkaniec

no Burmistrz Jędrzejowa się w końcu obudził a jak w środku wsi budują wlot na obwodnicę siedział cicho

zgłoś
R
Rico

Wstawic 15t rzeczywistej i sie zrownowazy zaladowane pojada objazdem a puste przez Brzeziny do czasu wybudowania obwodnicy to najlepsze rozwiazanie

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3