Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oblężenie dziecięcej Ortopedii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Tworzą się kolejki. Zobacz film

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
Kilkadziesięcioro dzieci z różnego typu urazami przyjmują dziennie w poradni ortopedzi dziecięcy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Ma na to wpływ sezon wakacyjny. Niestety, w związku z takim oblężeniem, do placówki wpływają liczne skargi związane z długim oczekiwaniem na wizytę.

Oblężenie dziecięcej Ortopedii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym

- Z uwagi na pojawiające się skargi pacjentów, informujemy, że długie okresy oczekiwania na wizytę są wynikiem bardzo dużej liczby zgłaszających się do poradni dzieci. Są tu kierowani pacjenci z całego województwa. Odsyłane są dzieci z tak odległych miejscowości jak: Sandomierz, Kazimierza Wielka, Włoszczowa - wymienia Anna Mazur-Kałuża, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

Doktor Piotr Zając, kierownik pediatrycznego oddziału Ortopedii podkreśla, że lekarze w poradni nie są w stanie zaopatrywać tak dużej liczby chorych. - Obowiązkiem ortopedów dziecięcych jest w pierwszej kolejności zapewnienie kontynuacji leczenia dzieciom, które były hospitalizowane w oddziałach Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii. Natomiast pacjenci, którzy mają udzieloną pomoc w ramach Izby Przyjęć, mogą zgłosić się do każdej poradni specjalistycznej, która ma zawartą z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę na udzielanie świadczeń - podkreśla

Patrycja Aleksandrowicz, radca prawny, pełnomocnik do spraw praw pacjentów w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach przypomina o braku zasady rejonizacji świadczeń zdrowotnych. Reguluje to z przepis art. 29 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Tym samym pacjent, a w przypadku osób małoletnich jego przedstawiciele ustawowi albo opiekunowie, mają prawo do wyboru podmiotu leczniczego, w tym poradni specjalistycznej. Lekarze apelują, by w przypadku dzieci z terenu województwa, wybierać poradnie ortopedyczne bliżej miejsca zamieszkania, co pozwoli z pewnością na skrócenie długiej listy oczekiwań na przyjęcie.

Patrycja Aleksandrowicz przypomina również o tym, że na miejsce chorego w kolejce oczekujących ma wpływ podział pacjentów na przypadki pilne i stabilne.

Odległe terminy przyjęć, dla przypadków stabilnych, są wynikiem bardzo dużej liczby zgłaszających się do Poradni Ortopedycznej dzieci. - Na sytuację te, ani szpital, ani lekarze nie mają wpływu - podsumowuje Anna Mazur-Kałuża.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie