Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obraz na Bramie Warszawskiej w Opatowie wisi już sto lat. Mieszkańcy o tym pamiętają. Zobacz zdjęcia

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Uroczystość w kolegiacie świętego Marcina w Opatowie.
Uroczystość w kolegiacie świętego Marcina w Opatowie. Fot. Tomasz Różalski- Opatowski Ośrodek Kultury
W poniedziałek, 15 sierpnia w kolegiacie świętego Marcina w Opatowie, odbyły się obchody setnej rocznicy zawieszenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Bramie Warszawskiej.

Jubileusz zawieszenia obrazu na Bramie Warszawskiej w Opatowie

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej na opatowskiej Bramie Warszawskiej, zawiesił 15 sierpnia 1922 roku ksiądz Szymon Pióro. Było to wotum dziękczynienia za „Cud nad Wisłą”, zwycięską bitwę Polaków w wojnie polsko- bolszewickiej, która rozegrała się 15 sierpnia 1920 roku.

Setna rocznica zawieszenia obrazu, była w Opatowie obchodzona bardzo uroczyście. Rozpoczęła ja msza w kolegiacie świętego Marcina, z udziałem władz miasta, powiatu, służb mundurowych oraz przedstawicieli opatowskich szkół, której przewodniczył biskup senior Edward Frankowski.

Na zakończenie eucharystii biskup dokonał ponownego zawierzenia miasta oraz rodzin obu opatowskich parafii Matce Bożej Częstochowskiej. Następnie miał miejsce okolicznościowy program słowno- muzyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży, podopiecznych Opatowskiego Ośrodka Kultury.

Wystąpili: Martyna Baran, Anastazja Prus, Natalia Szydlak, Julia Korycińska, Julia Gawlik, Marti Wójcik, a także zespół "Sopran" w składzie: Maja Gorazd- śpiew, Weronika Kucharska- flet poprzeczny, Michał Bugała- gitara. Opiekę artystyczną sprawowały Magdalena Szemraj i Ewa Jasińska.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości.

Owocem jubileuszu będzie także peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej wśród rodzin kolegiackiej parafii.

Brama Warszawska, została ufundowana przez właściciela Opatowa, kanclerza wielkiego koronnego na dworze króla Zygmunta Starego, Krzysztofa Szydłowieckiego. Jest jedyną pozostałą z czterech bram - niegdyś wznosiły się nad miastem jeszcze: Krakowska, Lubelska i Sandomierska i wraz z murami obronnymi stanowiły system obronny kupieckiego miasta.

Brama Warszawska zbudowana została z kamienia na planie kwadratu w latach 1520 - 1530. Jest to budowla obecnie jednokondygnacyjna z drewnianym stropem - pierwotnie była wyższa. Wieńczy ją, stylizowana na renesansową, zrekonstruowana attyka, a w dwóch ścianach znajdują się dwa otwory kluczowe strzelnic. Nad arkadową bramą wjazdową widnieje dobrze zachowany herb rodziny Szydłowieckich - Odrowąż - trzymany przez smoka, a nad nim - obraz Matki Bożej zawieszony na bramie przez księdza Szymona Pióro w roku 1922 w rocznicę bitwy zwanej w historii "Cudem nad Wisłą". Wizerunek został wykonany częściowo z drzewa, prawdopodobnie lipowego, oraz blachy. Całość jest złocona. W kolorze ciemnym są: twarze, dłonie i stopa Dzieciątka. Jest też kartusz wykonany z miedzianej blachy. Przedstawienie uległo lekkiej degradacji, więc potrzebne były poprawki. Podjął się ich opatowski artysta Adam Hanuszkiewicz. Całość wyczyścił, ale też poprawił złocenia na obrazie oraz go uszczelnił. Ponadto stary zapis dat 1920 – 2008 został zastąpiony nowym 1922 – 2022.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie