Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obrońcom Westerplatte. W Kielcach Oddano hołd walczącym w 1939 roku mieszkańcom regionu [ZDJĘCIA]

Tomasz Trepka
We wtorek, 7 września 2021 roku z inicjatywy Społecznego Komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach” odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc, którzy we wrześniu 1939 roku bronili Westerplatte.

Główna część obchodów rozpoczęła się mszą świętą w Bazylice Katedralnej w Kielcach. – Dziś sięgamy pamięcią do pierwszych dni września 1939 roku. Tak jak dziś był dzień 7 września 1939 roku. O godzinie 10.45, po tygodniowej walce, major Henryk Sucharski nakazał przerwać ogień. Westerplatte stało się symbolem bohaterskiej obrony całej Polski – przypomniał podczas homilii ksiądz biskup Marian Florczyk, inicjator powołania do życia Społecznego Komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach”. – Wśród tych wielkich bohaterów wywołujemy żołnierzy z naszej świętokrzyskiej ziemi. Wspominając tamte dni przemierzamy szlak z Kielc na Westerplatte – wspomniał.

Upamiętniajmy bohaterów Westerplatte
Po zakończeniu mszy w kieleckiej katedrze uczestnicy uroczystości przeszli na plac przed Wojewódzkim Domem Kultury, na murach którego zamontowana jest tablica Obrońcom Westerplatte, gdzie zostały złożone kwiaty. – Bardzo dziękuję młodzieży, że tak licznie stawiła się na uroczystościach. Mam nadzieję, że inicjatywę księdza biskupa Mariana Florczyka, aby to wydarzenie i bohaterów z Kielecczyzny, którzy walczyli na Westerplatte upamiętniać. Wierzę również w to, że bez względu na to, jak będą się zmieniały osoby na stanowiskach, każdego roku to wydarzenie będzie godnie świętowane– mówiła Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. Dodała również, że obecność w uroczystościach przypominających udział mieszkańców regionu w obronie Westerplatte stanowi piękny hołd dla ojczyzny. – Trudno myśleć o przyszłości, jeśli nie upamiętniamy przeszłości – zakończyła wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Wszyscy uczestnicy uroczystości zgodnie podkreślali, że udział młodzieży w tych uroczystościach jest nie do przecenienia. – Niezmiernie się cieszę z tak dużej obecności młodzieży, bo to właśnie wam mamy przypominać o bohaterstwie tych, którzy z Kielc wyruszyli, by we wrześniu 1939 roku bronić ojczyzny. Oni byli polskimi Spartanami. Nie musicie szukać bohaterów w innych kulturach. Ucząc was, kim oni byli i z czego wyrośli liczę, że to będą wzory, na których możecie oprzeć swoje życie – zwrócił się do młodzieży Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski.

Z Kielecczyzny na Westerplatte
Na zakończenie uroczystości pod Wojewódzkim Domem Kultury o Westerplatczykach z regionu przypomniał Jakub Mularczyk z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

– Prawie pół załogi na Westerplatte stanowili żołnierze z Kielc, Starachowic, Buska, Jędrzejowa oraz innych miejscowości i wsi – powiedział. 80 żołnierzy znalazło się na północy kraju.

Ci, którzy przeżyli trafiali do obozów jenieckich. Niektórzy podejmowali mniej lub bardziej udane próby ucieczki. – Niektórzy ze względu na stan zdrowia byli zwalniani z obozów. Jednym z nich był Ignacy Skowron, który następnie dołączył do Armii Krajowej – przyznał historyk. Po wojnie część została zmuszona do opuszczenia kraju, innych jako przedwojennych oficerów spotkały represje. Jedną z takich osób był Leon Pająk. – Był jedną z najważniejszych osób w trakcie obrony Westerplatte. Postrzelony walczył o życie, a po zakończeniu wojny rozpoczął prace w kieleckiej Hucie „Ludwików”. W 1953 roku został zwolniony z powodów politycznych – zakończył.

Przy grobach kieleckich Westerplatczyków
Na zakończenie uroczystości, zgromadzeni udali się na Cmentarz Stary w Kielcach, gdzie zapalono znicze na grobach Westerplatczyków z regionu świętokrzyskiego. Dzisiejsze wydarzenie odbyło się pod patronatem Społecznego Komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach”. Został on utworzony z inicjatywy księdza biskupa Mariana Florczyka. W jego skład wchodzą: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Kuria Diecezjalna w Kielcach, Wojewódzki Dom Kultury, Ochotnicze Hufce Pracy, 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Prezydent Miasta Kielce oraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty.

Był to jeden z elementów wydarzeń upamiętniających kieleckich Westerplatczyków”. Jak przypomniał ksiądz biskup Marian Florczyk, 4 września z Kielc wyruszyły na rowerach osoby, które o przybyciu 600 km oddały hołd broniącym się bohaterom z września 1939 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie