Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oceniamy radnych gminy Klimontów

Redakcja
Trwa akcja "Mała ojczyzna, duża sprawa". Rozpoczynamy głosowanie na najlepszych radnych gminy Klimontów.

Było referendum w sprawie odwołania wójta, głośna na cały kraj awantura o Brunona Jasieńskiego, wreszcie zamieszanie wokół mandatów radnych. Obecną kadencję Rady Gminy Klimontów trudno uznać za nieciekawą.

Dwa lata temu odbyło się referendum w sprawie odwołania wójta Ryszarda Bienia. Na czele grupy inicjatywnej stanął radny Kazimierz Polit. Padło wiele zarzutów, z jednej strony o niegospodarność, dyktatorski sposób rządzenia i niewykorzystywanie funduszy unijnych, z drugiej - o prywatne porachunki. Ostatecznie referendum, przeprowadzone 24 sierpnia 2008 roku, okazało się nieważne, gdyż do urn poszło za mało mieszkańców.

Duży rozgłos zyskał skierowany na ręce przewodniczącego rady wniosek Instytutu Pamięci Narodowej o zmianę nazwy ulicy Brunona Jasieńskiego. Nazwę tę autorzy wniosku uznali za "formę gloryfikacji (…) zbrodniczej ideologii komunistycznej" i "wyraz lekceważenia pamięci ofiar totalitaryzmów". Historycy z Instytutu Pamięci Narodowej wypomnieli Jasieńskiemu, urodzonemu w Klimontowie poecie, współtwórcy futuryzmu polskiego (1901- 1938), między innymi przynależność do sowieckiej partii komunistycznej oraz związki "z wieloma pierwszoplanowymi postaciami sowieckiego reżimu".

Radni nie byli jednomyślni w ocenie wniosku Instytutu Pamięci Narodowej, komisja spraw społecznych opowiedziała się za zmianą patrona ulicy. Ostatecznie, gdy sprawa stała się głośna, prezes Instytutu Pamięci Narodowej… przeprosił władze Klimontowa za Brunona Jasieńskiego, przyznając, że apel o zmianę nazwy ulicy był błędem pracowników kierowanej przez niego instytucji.

Rada przeżywała zamieszanie związane z mandatami Bożeny Pietrzyk i Józefa Mazura. Sprawę wywołał były wójt Bogusław Mrozowski, przeciwnik obecnych władz Klimontowa. Zwrócił on uwagę na fakt, że prawo nie pozwala łączyć funkcji radnego z prowadzeniem działalności na majątku należącym do gminy (radni kierują stowarzyszeniami, które prowadzą szkoły podstawowe). Sprawa otarła się o wojewodę i sąd.
W klimontowskiej radzie większość mają przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego, zasiadają w niej również osoby związane z Prawem i Sprawiedliwością oraz bezpartyjne. Przewodniczący Rady Gminy Jan Rębacz zaznacza jednak, że nie ma w niej podziałów partyjnych.

Najważniejsze inwestycje ostatnich czterech lat to: uruchomienie kąpieliska w Szymanowicach i budowa nowoczesnego boiska "orlik" w Klimontowie.

Wybieramy najlepszego radnego w Klimontowie - zasady

Mamy dwa sposoby głosowania, które w końcowym wyniku ważą po połowie. Głosujemy za w sondzie internetowej na WWW.ECHODNIA.EU/SANDOMIERZ oraz poprzez SMS. Jeśli chcesz zagłosować poprzez SMS wyślij SMS pod numer 71466 o treści SSA.imię i nazwisko radnego. Na przykład SSA.Jan Kowalski. Cena SMS 1,22 złotego z VAT. Zwycięzca klasyfika-cji w internecie otrzyma 15 punktów, drugi - 14, trzeci - 13... ostatni - 1. Podobnie punkty będą podzielone w klasyfikacji SMS. Suma punktów zdecyduje o kolejności radnych i wyłoni najlepszych. Trójkę najlepszych radnych przedstawimy na łamach "Echa Powiśla". Głosowanie zakończy się we wtorek 9 listopada o godzinie 24.

Radni gminy Klimontów
Jerzy Cukrowski, Tomasz Ferens, Zbigniew Frejlich, Wacław Gach, Ewa Gajewska, Stanisław Kawecki, Maria Kogut, Marek Kordyka, Piotr Lipiec, Józef Mazur, Edyta Michta, Bożena Pietrzyk, Kazimierz Polit, Anna Rębacz, Jan Rębacz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie