Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oceniamy radnych powiatu kazimierskiego w trzecim roku kadencji. Kto najlepszy? [ZAGŁOSUJ]

Adam Ligiecki
W listopadzie minie trzeci rok działalności radnych - kto radził sobie najlepiej? Trwa kolejna edycja akcji „Mała Ojczyzna - Duża sprawa”, w ramach której oceniamy i prowadzimy dyskusję - o tym, kto u władzy się sprawdził, a kto zawiódł nasze oczekiwania. Teraz bierzemy pod lupę radnych powiatu kazimierskiego.

Głosowanie rozpoczęło się w piątek, 17 listopada, a zakończy się w poniedziałek, 27 listopada o godzinie 21. Zwyciężają radni z największą liczbą głosów. Pierwszą trójkę zaprezentujemy w piątek, 1 grudnia.

PRZEJDŹ DO: GŁOSOWANIA I SPRAWDŹ AKTUALNY RANKING

Ziemia kazimierska postrzegana jest jako twierdza ludowców, która nie kruszeje. Patrząc na wyniki wyborów samorządowych, 16 listopada 2014 roku, trudno się z tym nie zgodzić. Podobnie jak w poprzednich kadencjach, wyraźną większość mandatów zdobyło Polskie Stronnictwo Ludowe.

Ugrupowanie to zdobyło aż jedenaście z piętnastu mandatów w Radzie Powiatu. Dwie „szable” dzierży Porozumienie Samorządowe 2014, po jednym radnym wprowadziły do parlamentu Prawo i Sprawiedliwość oraz Lewica Razem.

Jeśli chodzi o personalia, powiało świeżością. Blisko połowa - siedmiu radnych - to debiutanci: Marian Gruszka, Andrzej Kuliś, Andrzej Nocoń, Michał Szczerba, Jerzy Włosowicz i Włodzimierz Wiertek, chociaż ten ostatni ma w swoim CV także... posłowanie w Sejmie. Ponadto Jarosław Miszczyk wrócił do powiatowego parlamentu po przerwie.

Parytet? Czemu nie, ale w tej radzie. Zdecydowaną przewagę mają panowie, tylko dwa mandaty należą do kobiet.

Kazimierscy ludowcy potrafią dzielić się władzą. Mimo miażdżącej przewagi w układzie sił, stanowisko jednego z wiceprzewodniczących piastuje od lat Krzysztof Klimek, należący do konkurencyjnego - przynajmniej w teorii - ugrupowania Porozumienie Samorządowe 2014. Podczas sesji nie daje się zauważyć, by istniała tu opozycja. Projekty uchwał zatwierdzane są (prawie) hurtem, jak po sznurku.

Jak wygląda dobiegająca powoli końca kadencja 2014-2018 powiatowego samorządu? Temat numer jeden - to wody siarczkowe i termalne. Ogromne złoża „gorącego złota” kipią pod ziemią - rzecz w tym, jak umiejętnie skorzystać z tego skarbu natury. To wspólne zadanie powiatu i gminy, chociaż na efekty trzeba jeszcze poczekać. W ostatnim czasie powiat realizował natomiast ważne inwestycje drogowe. Dużo mówi się o budowie odkrytego basenu termalnego w Kazimierzy, o międzyregionalnej ścieżce rowerowej. Równie ważne są bieżące działania w dziedzinie oświaty, kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie