Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oceniamy radnych Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Jak pracowali? [ZAGŁOSUJ]

Paweł Więcek
W ramach akcji "Mała ojczyzna - duża sprawa" oceniamy radnych Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Jak sobie radzili? W piątek, 20 października rozpoczęliśmy głosowanie. Zakończy się ono w poniedziałek, 30 października o godzinie 21.

PRZEJDŹ DO: OCENY RADNYCH SEJMIKU WOJEWÓDZTWA I SPRAWDŹ AKTUALNY RANKING

W sejmiku województwa świętokrzyskiego zasiada 30 radnych. Absolutną większość ma Polskie Stronnictwo Ludowe - 17 mandatów. Objęli je: Piotr Żołądek (przewodniczący klubu radnych PSL), Arkadiusz Bąk, Ewelina Bień, Wojciech Borzęcki, Krzysztof Dziekan, Grzegorz Gałuszka, Izydor Grabowski, Adam Jarubas, Tadeusz Kowalczyk, Beata Napierała, Dariusz Pankowski, Mieczysław Sas, Małgorzata Stanioch, Wiesław Stępień, Andrzej Swajda, Leszek Wawrzyła, Bogusława Wypych.

Stronnictwo tworzy koalicję z Platformą Obywatelską, która obecnie dysponuje dwiema szablami (Jan Maćkowiak oraz Grigor Szaginian), choć w 2014 roku do regionalnego parlamentu wprowadziła trzech swoich przedstawicieli. Z formacją pożegnał się jednak Grzegorz Świercz - aktualnie niezrzeszony.

Ośmiu radnych reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość. To: Andrzej Pruś (przewodniczący klubu radnych PiS), Bartłomiej Dorywalski, Janusz Koza, Mieczysław Gębski, Tomasz Zbróg, Marek Strzała, Waldemar Wrona, Grzegorz Socha.

Henryk Milcarz oraz Sławomir Marczewski w sejmiku województwa są głosem Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Od wyborów samorządowych z 2014 roku w regionalnym parlamencie zaszły delikatne zmiany personalne. W związku z objęciem mandatów poselskich w 2015 roku przez Kazimierza Kotowskiego i Krystiana Jarubasa (obaj PSL) oraz Andrzeja Kryja i Bogdana Latosińskiego (obaj PiS) ich miejsca zajęli odpowiednio: Ewelina Bień i Dariusz Pankowski oraz Grzegorz Socha i Tomasz Zbróg.

Przewodniczącym sejmiku jest Arkadiusz Bąk (PSL). Wiceprzewodniczący: Tadeusz Kowalczyk (PSL), Andrzej Pruś (PiS) oraz Grigor Szaginian (PO).

W sejmiku działają następujące komisje: Rewizyjna, której przewodniczącym jest Krzysztof Dziekan (PSL), Samorządu Terytorialnego - Bartłomiej Dorywalski (PiS), Rolnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska - Wojciech Borzęcki (PSL), Zdrowia, Polityki Społecznej i Spraw Rodziny - Sławomir Marczewski (SLD), Strategii Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą - Grzegorz Gałuszka (PSL), Edukacji, Kultury i Sportu - Grzegorz Świercz (niezrzeszony), Budżetu i Finansów - Bogusława Wypych oraz Statutowa - Andrzej Swajda (PSL).

Główną oś sporu w sejmiku wyznaczają różnice polityczne między Polskim Stronnictwem Ludowym i Platformą Obywatelską a Prawem i Sprawiedliwością. W przypadku podejmowania przez regionalny parlament jakichkolwiek stanowisk czy apeli do rządu radni Prawa i Sprawiedliwości zawsze albo głosują przeciw, albo nie biorą udziału w głosowaniu. Tak było między innymi w kwestiach wsparcia dla rybactwa śródlądowego, udzielenia pomocy finansowej rolnikom, których plony ucierpiały w wyniku przymrozków czy zmobilizowania władzy centralnej do budowy dróg ekspresowych na terenie regionu.

Radni Prawa i Sprawiedliwości zarzucają rządzącej koalicji PSL-PO „przejadanie” środków z budżetu samorządu. Krytykują również za malejące wpływy z podatków od przedsiębiorstw. Ludowcy podkreślają, że nie tylko samorząd województwa odpowiada za tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi biznesu. Zwracają w tym kontekście uwagę na rolę między innymi czynników rządowych.

Miniony rok upłynął pod znakiem okrajania samorządu województwa przez władzę w Warszawie z wpływu na funkcjonowanie i obsadę stanowisk w takich instytucjach jak Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach czy Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Przeprowadzona przez obóz Prawa i Sprawiedliwości centralizacja była mocno krytykowana przez PSL i PO. PiS z kolei mówiło o konieczności dostosowania działalności tych podmiotów do kierunków wyznaczonych przez rząd. W związku z tym przeprowadzono zmiany kadrowe na stanowiskach kierowniczych w tych instytucjach.

Mimo różnic i niesnasek sejmik sprawnie podejmuje decyzje w najważniejszych kwestiach. Z prostej przyczyny - koalicja Polskie Stronnictwo Ludowe - Platforma Obywatelska ma zdecydowaną przewagę podczas wszystkich głosowań nad Prawem i Sprawiedliwością, co pozwala jej z łatwością przeprowadzać swoje projekty uchwał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie