Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ochrona roślin. Kluczowe rozpylacze opryskiwacza

lima
Jeden z najnowocześniejszych opryskiwaczy - Europa 3024. Jest zaopatrzony w automatyczny rozwadniacz boczny i cztery rodzaje rozpylaczy.
Jeden z najnowocześniejszych opryskiwaczy - Europa 3024. Jest zaopatrzony w automatyczny rozwadniacz boczny i cztery rodzaje rozpylaczy. archiwum
Bardzo ważną rolę w podawaniu cieczy opryskowej pełnią rozpylacze. Warto dostosować odpowiedni rodzaj tego elementu oprykiwacza do roztworu i pogody. Przypominamy po krótce na co warto zwrócić uwagę przed wyjazdem w pole.

Podawanie oprysku zaczynamy od solidnego rozprowadzenia środka w wodzie. - Wiele z nowych modeli opryskiwaczy wyposażonych jest w rozwadniacz boczny, który wykonuje taką pracę automatycznie. Jest to bezpieczniejsze dla wykonującego zabieg - wyjaśnia Krzysztof Surowiec, specjalista z firmy Kisiel w Górnie pod Kielcami.

 

Bardzo ważną kwestią jest dobór rozpylaczy tak do rodzaju podawanego środka, jak pogody. Wyróżniamy cztery najważniejsze. Podstawowy najczęściej wykorzytywane jest  do środków chwastobójczych, a stosowany w umiarkowanych warunkach pogodowych. Drugi rodzaj rozpylacza wytwarza drobne krople, a  posłuży w roślinach, które wymagają całkowitego pokrycia, jak przy podawaniu środków grzybobójczych. Trzeba pamiętać koniecznie, że wymaga bezwietrznych warunków. Rozpylacz z grubą kroplą z kolei przydatny jest, gdy trzeba podać oprysk, a wieje wiatr, ale gdy siła wiatru nie przekracza 4 m/s (Ustawa z 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin).  Czwarty rodzaj to rozpylacz do podawania nawozów płynnych, jak RSM, czyli nawozu azotowego w formie wodnego roztworu saletrzano-mocznikowego. RSM jest coraz popularniejszy wśród rolników ze względu na efektywność działania, płynna forma przyśpiesza przyswajanie azotu przez rośliny.

 

- Wszystkie cztery modele rozpylaczy są wbudowane w model Europa 3024. Efektywnej i oszczędnej pracy służy też nawigacja satelitarna, dzięki której środek jest nakładany równomiernie, nie ma możliwości nałożenia jednej dawki na drugą - dodaje ekspert. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie