Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oczko wodne w ogrodzie

Agata Kowalczyk
Ogrodowe zdroje zapewniają relaksujący szum wody, poprawiają mikroklimat i uatrakcyjniają wygląd kącika wypoczynkowego.
Ogrodowe zdroje zapewniają relaksujący szum wody, poprawiają mikroklimat i uatrakcyjniają wygląd kącika wypoczynkowego. Libet
W czasie upalnych dni doceniamy posiadanie w ogrodzie oczka wodnego. Można je zastąpić źródełkiem, które jest prostsze do wykonania i łatwiejsze w utrzymaniu.

Ogrodowe, miniaturowe zdroje zapewniają przyjemny dla uszu i relaksujący szum wody. Poprawiają też mikroklimat, są poidełkiem dla ptaków i owadów oraz uatrakcyjniają wygląd naszego kącika wypoczynkowego.

Lokalizacja

Podobnie jak oczka wodnego, źródełek nie powinno się lokalizować w części frontowej ogrodu, gdzie tylko przechodzimy albo przystajemy na chwilkę. Najlepiej urządzić je w spokojnym miejscu, gdzie lubimy wypoczywać lub przyjmować gości. Dobre są szczególnie miejsca przy tarasie czy altance.

Budowa

Źródełko z powodzeniem można zrobić samemu. Jego konstrukcja jest bardzo prosta. Potrzebujemy pojemnika z tworzywa lub betonowy kręgu, jeśli źródło ma bić w ogrodzie, pompy wodnej, igielitowej rurki, folii, kratownicy i ozdobnych kamieni. Te materiały można bez trudu kupić w sklepach ogrodniczych albo akwarystycznych.

Zaczynamy od wykopania dołu, w którym ma się zmieścić wcześniej przygotowany pojemnik. Brzegi wykopu obkładamy folią, którą wpuszczamy do zbiornika - po niej będzie spływać woda. Zamiast pojemnika, zwłaszcza jeśli chcemy mieć duże źródełko, możemy zastosować betonowy krąg. Wówczas dno wysypujemy piaskiem (wystarczy warstwa o grubości od 5 do 10 centymetrów) i wykładamy specjalną folią PCV do oczek wodnych, którą trzeba wywinąć nad ściany kręgu.

W zbiorniku umieszczamy pompę. Najczęściej stosuje się elektryczne urządzenia zanurzeniowo-fontannowe lub akwariowe, które stale muszą znajdować się pod wodą. Zazwyczaj wystarczająca jest pompa o mocy 40-70 W i wydajności do 2500 litrów na godzinę. Wcześniej powinniśmy zadbać o poprowadzenie do zbiornika przewodu elektrycznego z hermetycznym gniazdkiem.

Kamienie

Na pojemnik lub betonowy krąg należy nałożyć kratownicę, na przykład ze stali zbrojeniowej. Wielkość jej oczek powinna być dobrana tak, aby kamienie czy żwir użyte do jej zamaskowania nie wpadały do środka pojemnika. W centralnej części układamy największy kamień z nawierconym otworem - można je znaleźć w dużych centrach ogrodniczych lub samodzielnie wykonać wiertarką udarową. Rolę dużego kamienia może spełniać też stare koło młyńskie, ale dla niego cała konstrukcja musi być odpowiednio mocniejsza.

W otwór w kamieniu wprowadza się cienką rurkę igielitową, której drugi koniec zamocowany jest do pompy. Całość obkładamy kamieniami, obok sadzimy kępę ozdobnych traw lub karłowy klonik palmowy, malowniczo zwisający nad wodą.

Pielęgnacja

Pracy przy źródełku jest niewiele. Co 2-3 tygodnie trzeba oczyścić filtr pompy, gdyż zatykają go zanieczyszczenia i zmniejszają jakość pracy. W czasie upałów trzeba uzupełniać wodę, której ubywa wskutek parowania. Dla małego źródełka nie ma sensu robić osobnego zasilania w wodę, wystarczy uzupełniać ją z węża lub wiadrem.

Przed zimą wodę usuwamy z pojemnika, wyjmujemy pompę, konserwujemy ją i przechowujemy w ciepłym pomieszczeniu. Aby wyjąć pompę z pojemnika, w kratownicy trzeba wyciąć otwór. W małych źródełkach można ją podnieść, w dużych już nie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie