MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oczyszczalnia na wiele lat - w Ostrowcu uroczyście zakończono rozbudowę kanalizacji (zdjęcia)

Anna ŚLEDZIŃSKA [email protected]
Pompownia ścieków.
Pompownia ścieków. Anna Śledzińska
W Ostrowcu zakończono największą inwestycję ostatnich lat. Kosztowała 64 miliony złotych, ale uzyskano dużą dotację unijną. Dzięki temu skanalizowane jest prawie całe miasto.

[galeria_glowna]
Zwiedzaniem zmodernizowanej oczyszczalni ścieków, zakończono rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na realizację projektu wydano ponad 64 miliony złotych.

Projekt "Uporządkowanie gospodarki wodno- ściekowej w aglomeracji Ostrowiec Świętokrzyski" rozpoczął się w 2009 roku, dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości prawie 38 milionów złotych. Ciężar jego realizacji wzięła na siebie spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja. Miasto dołożyło około 26 milionów.

KRĘGOSŁUP JUŻ JEST

- Zakończyliśmy już budowę kanalizacji sanitarnej o długości prawie 25 kilometrów, na terenie osiedli Gutwin, Częstocice i Koszary, a także przebudowę magistrali wodociągowej o długości prawie 2 kilometrów- mówi Zdzisław Foremniak, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji.- Nie wykonaliśmy tylko niektórych odtworzeń nawierzchni drogowych, które powstaną dopiero po wybudowaniu przykanalików.

Budowa sieci nie była dla mieszkańców łatwa ani przyjemna. W wielu uliczkach całkowicie zerwano nawierzchnie, naruszono tereny posesji. Skanalizowano jednak kilkadziesiąt ulic na terenie miasta, których mieszkańcy do tej pory byli zmuszeni korzystać z przydomowych szamb. - Wybudowaliśmy kręgosłup, który stwarza możliwość podłączenia kolejnych dzielnic i nowych osiedli- dodaje Zdzisław Foremniak.- Realizujemy kolejne inwestycje, które pozwalają mieszkańcom odległych miejsc podłączać się.

CAŁKIEM NOWA OCZYSZCZALNIA

Ponad 27 milionów złotych kosztowała modernizacja oczyszczalni ścieków- największy i strategiczny kontrakt w ramach projektu. Zlikwidowano wyłączone z eksploatacji osadniki i złoża biologiczne, zmodernizowano piaskowniki, pompownię, zagęszczacze grawitacyjne, w których zbudowano biofiltr, osadniki, stację odwadniania i zagęszczania osadów, stację dmuchaw, pompownię osadu recyrkulowanego i zagęszczonego, komorę fermentacyjną zamkniętą, budynek operacyjny wraz z klatką schodową, zbiornik osadu przefermentowanego, odsiarczalnię i ujęcie biogazu, kotłownię, rozdzielnię i budynek administracyjny.

- Od podstaw wybudowaliśmy dwukomorowy piaskownik poziomy, zamkniętą komorę fermentacyjną, stację zagęszczania i odwadniania osadu, zbiornik biogazu, zbiorniki osadu nadmiernego i zagęszczonego- wylicza Zdzisław Foremniak.- Przepustowość oczyszczalni wynosi obecnie ponad 16 tysięcy metrów sześciennych na dobę, a to wystarczy na wiele lat.

W planach jest jeszcze budowa trzeciego bioreaktora i kanałów sanitarnych o łącznej długości 380 metrów.

ŁATWO NIE BYŁO

- Można by nakręcić film o tym, jak staraliśmy się o środki na tę inwestycję- mówił na konferencji podsumowującej prezydent Ostrowca Jarosław Wilczyński.- Cieszyliśmy się kilka razy, bo zaczęło się od preumowy, a potem skreślono nas z listy. Ponownie trzeba było się starać o dofinansowanie, na szczęście spotkaliśmy wiele życzliwych osób, które nam pomogły. Dzisiaj mogę dziękować tym, którzy byli zaangażowani w realizację projektu, ale przede wszystkim mieszkańcom, bo ta inwestycja do łatwych nie należała, a utrudnienia trwały wiele miesięcy.

Jarosław Wilczyński podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i realizację projektu, szczególnie swojemu byłemu zastępcy Jarosławowi Górczyńskiemu. - Ponad półtora roku starań i wyjazdów do ministerstw, uporczywe pukanie do wielu drzwi przyniosło efekt- mówi obecny poseł.- Wodociągi to obecnie najlepsza spółka w mieście i mam nadzieję, że będzie przygotowana na korzystanie z kolejnych środków, które pojawią się w najbliższych latach. Spora część pieniędzy z nowego Funduszu Spójności trafi do samorządów, więc trzeba być gotowym.

Realizacja całego projektu jeszcze się nie zakończyła, planowana jest do końca kwietnia 2015 roku. Wtedy gmina będzie musiała się wykazać osiągnięciem założonego we wniosku celu- podłączeniem do sieci większości posesji w skanalizowanych dzielnicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie