Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od wtorku egzamin gimnazjalny! Oto ostatnie rady dla uczniów. Przeczytaj!

Piotr BURDA
W jeden dzień trudno nadrobić zaległości z kilku lat nauki, ale można przygotować się psychicznie do egzaminu. Dzięki uprzejmości nauczycieli - doradców metodycznych z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach przygotowaliśmy wskazówki "last minute" dla zdających egzamin.

DATY I MAPA

Na początek historia i wiedza o społeczeństwie.

- To pierwszy z gimnazjalnych egzaminów, traktowany jako "rozgrzewka"- mówi Dorota Batóg, doradca metodyczny z historii i wiedzy o społeczeństwie. Nauczycielka zwraca uwagę na chronologię.

- W teście nie będzie pytań ściśle sprawdzających znajomość dat. Będą za to pytania w których trzeba uszeregować wydarzenia w kolejności. Znajomość dat będzie więc niezbędna - podkreśla Dorota Batóg. Kolejna rzecz to umiejętność odczytywania mapy.

- Uczniowie mają z tym problem. Bardzo istotne jest tu odczytanie legendy, która znajduje się przy mapie. Jeśli uczeń nie przeczyta legendy nie jest w stanie poprawienie odpowiedzieć. Wielu o tym zapomina w egzaminacyjnym stresie - mówi Dorota Batóg. Podobnie dzieje się z ilustracjami. Zwykle odpowiedź znajduje się w opisie i nie wszyscy to zauważają.

- Nie należy się też przerażać ilością stron testu, tylko spokojnie rozwiązywać "zadanie po zadaniu" - mówi nauczycielka.

CZYTAMY DO KOŃCA

Po teście historycznym przyjdzie czas na język polski. Tu pojawia się odwieczne pytanie - czy znów będzie rozprawka? Pojawiła się w ubiegłym roku.

- Może być i w tym roku, ale nie można nastawiać się wyłącznie na rozprawkę. Bo może się pojawić też opowiadanie i trzeba być na to przygotowanym - mówi Jolanta Kuklińska, doradca metodyczny z języka polskiego. W każdej sytuacji trzeba sobie najpierw sporządzić w głowie plan wypracowania.

- Nie polecam pisania "na żywioł". Musi być zachowany schemat pracy ze wstępem, postawieniem tezy, argumentacją i wnioskami. To jest oceniane przez egzaminatora - podkreśla Jolanta Kuklińska. I rzecz bardzo istotna - dokładne czytanie poleceń.

Egzamin gimnazjalny 2013. Tu znajdziesz odpowiedzi i arkusze pytań

- W stresie wielu uczniów czyta pierwszą część polecenia. Trzeba je przeczytać dokładnie od początku do końca, nawet kilkakrotnie. To znacznie ułatwia udzielenie prawidłowej wypowiedzi - mówi Jolanta Kuklińska. Test z języka polskiego sprawdza bowiem rozumienie tekstu i znajomość języka polskiego. Nawet najlepszy umysł nie popisze się swoimi umiejętnościami, jeśli nie doczyta tekstu do końca.

PRZYRODNICZE PRZYPADKI

Nie tylko w przypadku języka polskiego czytanie ze zrozumieniem jest kluczowe. Podobnie jest w przypadku przedmiotów przyrodniczych. Od testu z tych przedmiotów zacznie się drugi dzień egzaminu. W przypadku biologii istotne jest formułowanie problemu badawczego.

- Poprawnie sformułowany problem badawczy powinien być w formie zdania pytającego - przypomina Anna Szlesińska, doradca metodyczny z biologii. Należy także poprawnie wyciągnąć wnioski.

- To jest istota nauk przyrodniczych - mówi Anna Szlesińska. Pytania z biologii będą miały charakter "zamknięty. Także pytania z chemii będą "zamknięte".

- W próbnym egzaminie gimnazjalnym słabo wypadły zadania z interpretacją tabeli rozpuszczalności i wykorzystywanie tabeli rozpuszczalności układu okresowego do charakterystyki układu chemicznego - mówi Joanna Kimla, doradca metodyczny z chemii. Warto przypomnieć sobie popełnione wtedy błędy.

W przypadku chemii dużą rolę odgrywają umiejętności rachunkowe, potrzebne między innymi do obliczeń stężeń procentowych. Często prosty błąd rachunkowy niweczy wcześniej wykonaną pracę.

- To dlatego tak ważna jest koncentracja i czytanie ze zrozumieniem - podkreśla Joanna Kimla.

POTĘGI I LICZBY RZYMSKIE

Wreszcie test z matematyki, druga część środowego egzaminu. Umiejętności matematycznych nabywa się przez ciągłe ćwiczenia i nie można tego nadrobić w jeden dzień. Jednak można podać radę "ostatniej szansy".

- Proponuję powtórzyć działania na potęgach o wykładniku ujemnym. Jest z tym spory problem - mówi Barbara Sękalska, doradca metodyczny z matematyki. Warto też skupić się na zadaniach w stylu "uzasadnij, że jeżeli liczba jest podzielna przez 14 i 15 to jest tez podzielna przez 21".

- Warto też powtórzyć zapisy liczb w systemie rzymskim. To nowość na egzaminie gimnazjalnym - mówi Barbara Sękalska. Jej zdaniem, test z matematyki jest w dużej mierze testem na inteligencję. Dlatego niektóre zadania, z pozoru skomplikowane, są banalnie łatwe.

- Czasem uczniowie wykonują do nich obliczenia, a po dokładniejszym przeczytaniu okazuje się, że wystarczyło tylko podstawić liczby - mówi nauczycielka matematyki. Powraca tym samym zasada o której była mowa wcześniej - czytanie ze zrozumieniem.

PRZEJRZYJ ARKUSZE

Wreszcie w czwartek ostatni dzień egzaminu, testy z języków obcych. Tu już trudno o jakieś powtórki w ostatniej chwili. Egzamin sprawdza bowiem rozumienie języka obcego, którego zdecydowana większość uczniów uczyła się przez dziewięć lat. Warto jednak zajrzeć do testów z wcześniejszych egzaminów gimnazjalnych i egzaminów próbnych. Dzięki temu nie będzie zaskoczenia.

EGZAMIN Z "ECHEM DNIA"

W tym roku egzamin gimnazjalny startuje we wtorek, 23 kwietnia. O godzinie 9 rozpoczyna się część humanistyczna egzaminu. Na początek uczniowie napiszą test z historii i wiedzy o społeczeństwie. Po krótkiej przerwie wrócą do ławek na test z języka polskiego. Około godziny 13 opublikujemy arkusze egzaminacyjne i będziemy rozwiązywać je "na żywo" na naszym portalu WWW.ECHODNIA.EU/EDUKACJA.

Podobnie będzie w środę, 24 kwietnia. Odbędzie się wtedy część matematyczno przyrodnicza egzaminu. Zacznie się od testu z przedmiotów przyrodniczych, po czym gimnazjaliści rozwiążą test matematyczny. Tuż po jego zakończeniu opublikujemy arkusze i odpowiedzi.

W czwartek, 25 kwietnia zaplanowano część językową egzaminu. O godzinie 9 rozpocznie się egzamin na poziomie podstawowym, a dwie godziny później egzamin rozszerzony. Na naszym portalu WWW.ECHODNIA.EU/EDUKACJA opublikujemy arkusze i odpowiedzi z języka angielskiego i języka niemieckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie