Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od zera do milionera - ciekawe warsztaty na Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa w Kielcach

Redakcja
Witold Zajączkowski - dyrektor Domu Maklerskiego BOŚ
Witold Zajączkowski - dyrektor Domu Maklerskiego BOŚ
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych przedsiębiorczych studentów uczelni, Koło Młodych Ekonomistów "€conomus" działające w Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa w Kielcach zorganizowało warsztaty "Od zera do milionera. I Ty możesz zostać rekinem giełdowym".

Warsztaty poprowadzili pan Witold Zajączkowski - dyrektor Domu Maklerskiego BOŚ oraz pani Agnieszka Dróżdż - specjalista do spraw rynków kapitałowych firmy Echo Investment.

- Celem tych warsztatów było dostarczenie wiedzy studentom na temat inwestowania, na temat poruszania się po rynku giełdowym, jak pieniądze mogą pracować dla nas - powiedziała pani Agnieszka Dróżdż.

Młodzi i aktywni studenci mogli uzyskać poradę jak zostać przedsiębiorcą, jak inwestować i konstruować własny biznes plan, w rezultacie jak otworzyć i kształtować własną działalność finansową, czyli jak z małej ryby stać się grubą rybą, tytułowym rekinem giełdowym. Prezentacje, dostarczona wiedza merytoryczna i materiały, realizowane zadania skierowane wprost do studentów poparte własnymi przykładami prowadzących na pewno wzbogaciły świadomość finansową młodych uczestników warsztatów.

Według pana Witolda Zajączkowskiego, istotne jest zapoznanie się z zasadami, którymi kieruje się rynek kapitałowy. Nie należy od razu liczyć na porywające efekty, ważne jest zdobywanie wiedzy, która w połączeniu z odrobiną szczęścia, pozwoli osiągnąć wielki sukces i spełnić aspiracje. Stosowną wiedzę ekonomiczną można przyswoić na studiach. Niemniej jednak sama teoria nie wystarcza. Kiedy patrzy się na olbrzymi budżet amerykańskich rekinów giełdowych, takich jak Warren Buffett, może warto dać wiarę, że sen może się ziścić? Należy pamiętać, że giełda to "brawurowa jazda", można wypłynąć na szczyt lub wszystko zaprzepaścić. Wzloty i upadki są jednak potrzebne, gdyby panowała wieczna hossa, giełda byłaby po prostu bezbarwna i nijaka. Czy mimo poczucia ryzyka warto grać? Na co więc powinni zwrócić uwagę młodzi inwestorzy, którzy zamierzają w przyszłości zarabiać tam pieniądze? Na te i inne pytania odpowiedział w naszej krótkiej rozmowie pan Witold Zajączkowski prowadzący warsztaty "Od zera do milionera".

Marzena Nowak: * Jakie są pana refleksje na temat warsztatów i spotkania ze studentami?

Witold Zajączkowski, dyrektor Domu Maklerskiego BOŚ: - Cieszę się z zaproszenia do współpracy, że jest taka potrzeba w środowisku studenckim poznawania rynku kapitałowego giełdy. Czy chciałbym być wykładowcą? Po części już to robię i muszę przyznać, że bardzo lubię pracę ze studentami.

* Na czym polega praca maklera? Jaki jest klucz do sukcesu w tej profesji?

- Makler to osoba, która pośredniczy w transakcjach zakupu i sprzedaży towarów, usług lub papierów wartościowych np. akcji. Powszechnie jednak zawód maklera kojarzy się z osobami pracującymi na giełdzie papierów wartościowych. Są to ludzie reprezentujący członków giełdy, czyli przede wszystkim firmy inwestycyjne działające we własnym imieniu lub imieniu klienta.

* Czy inwestowanie jest bezpieczne? Jak i w co skutecznie inwestować?

- Musimy wiedzieć, co to jest w ogóle dobra inwestycja. Inwestowanie może być bezpieczne i może być niebezpieczne, to zależy od tego, w co inwestujemy, jak inwestujemy i z jakim kapitałem.

* Kim są polscy inwestorzy, jaką grupę społeczną stanowią? Czy jest to środowisko elitarne, czy każdy może próbować sił w tej dziedzinie?

- Pomnażanie kapitału to domena ludzi, którzy mogą pochwalić się ustabilizowaną i atrakcyjną pozycją zawodową. Nasi spekulanci są przede wszystkim ludźmi wykształconymi. Coraz więcej jest ludzi młodych. Możemy tutaj wyodrębnić dwie grupy inwestorów - długoterminowych i fundamentalnych, czyli osoby kupujące spółkę przynajmniej na rok lub więcej, oraz grupę zajmująca się spekulacją, która sama w sobie jest niezbędna na rynku. Brak spekulantów, krótkoterminowych graczy, którzy nawet grają na minuty, czy na godziny powoduje, że rynek jest płytki.

* Każdy potencjalny inwestor, gracz marzy, aby stać się Warrenem Buffetem. Ale czy każdy może zostać tytułowym rekinem giełdowym? Jakie umiejętności, cechy, predyspozycje są potrzebne? Czy istnieje przepis na przysłowiową "grubą rybę"?

- Amerykański psycholog Van Tharp napisał książkę "Giełda, wolność i pieniądze. Poradnik spekulanta", w której zebrał cechy i predyspozycje psychiczne najlepszych traderów amerykańskich. I takie główne cechy, które wymienia to m.in.: żelazna dyscyplina, konsekwencja, nieuleganie emocjom, stanowczość, analityczny umysł matematyczny, silna osobowość… Tharp pokazuje nam, jak należy prowadzić skuteczną grę między dwoma trudnymi do opanowania żywiołami - naszymi emocjami i rynkiem.

* Większość młodych ludzi w pewnym etapie życia zastanawia się jak zarobić duże pieniądze. Czy inwestycje to jest dobry sposób na przyszłość? Czy istnieje recepta na sukces dla początkujących?

- Ci najlepsi na rynku przynajmniej raz zbankrutowali, to jest chyba recepta na sukces w przyszłości, chociaż mało optymistyczna. Początkowy sukces jest najgorszym nauczycielem, natomiast porażka, jeżeli potrafimy wyciągnąć z niej wnioski, pozwala nam na wejście na wyższy poziom.

* Czego życzyłby i jakiej rady udzieliłby pan młodym inwestorom?

- Przysłowiowego szczęścia, okupionego doświadczeniem. Początkowe dobre zyski powodują, że za bardzo zaczynamy wierzyć w siebie, w swoje możliwości i umiejętności, podczas gdy tak zazwyczaj nie jest.

* Dziękuję za rozmowę.
Marzena NOWAK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie