MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odchudzanie z głową

Beata Alukiewicz
Przygotowując niskokaloryczne potrawy trzeba zadbać o to, aby miały one jak najwięcej składników odżywczych.
Przygotowując niskokaloryczne potrawy trzeba zadbać o to, aby miały one jak najwięcej składników odżywczych. archiwum
Otyłość to nie tylko problem estetyczny, ale przyczyna wielu chorób. Dlatego warto zrzucić zbędne kilogramy, ale rozsądnie.

Jesteśmy otyli. Może nie wszyscy z nas, ale nadwaga oficjalnie została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za epidemię XX i XXI wieku. Zbędne kilogramy na pewno nie dodają urody. Ale znacznie większy wpływ mają na nasze samopoczucie.

- I niestety, niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę - mówi doktor Grażyna Majcher-Witczak, diabetolog. - Tymczasem zbędne kilogramy, obok palenia papierosów i siedzącego trybu życia, to podstawowy czynnik większości schorzeń. Dlatego już od najmłodszych lat, ba od dziecka, trzeba zwracać uwagę na to, co się je i czy utrzymuje się prawidłowa wagę.

Czym grozi tłuszczyk?

Sięgnij po poradnik

Więcej informacji, rad, odpowiedzi na pytania pacjentów dotyczących diet odchudzających, a także mnóstwo jadłospisów i przepisów można znaleźć w kolekcji książek "Skuteczne diety", które można nabyć z "Echem Dnia". Dokładnie za tydzień, w środę proponujemy książkę "Diety odchudzające".

Zbędne kilogramy, to przede wszystkim nadciśnienie, miażdżyca, a w rezultacie zawał i udar oraz cukrzyca. O tym większość z nas już wie. Ale już na przykład pacjent, który przychodzi do lekarza i żali się na bolący kręgosłup rzadko kiedy ma świadomość, że w dużej mierze odpowiada za to jego nadwaga. Albo, że gdyby nie zbędne kilogramy nie musiałby się dorobić żylaków. Nie cierpiałby na stawy. A kłopoty z zajściem w ciążę? A zaburzenia miesiączkowania czy problemy z potencją?

To wszystko wina zbędnego tłuszczu. Bo tłuszcz zaburza naszą gospodarkę hormonalną. I powoduje - paradoksalnie - że u pań wzrasta ilość hormonów męskich, a u panów żeńskich. Dalej: dochodzi do tak zwanego stłuszczenia wątroby. A wątroba to organ odpowiedzialny za usuwanie z organizmu wszelkich toksyn. Gdy nie pracuje normalnie, jesteśmy systematycznie zatruwani. Więc wysiada nam wszystko.

Udowodnione jest, że nadmiar tłuszczu sprzyja zachorowaniom na raka jelita grubego, trzonu macicy, piersi, prostaty, przełyku, żołądka. A wszystko dzieje się dlatego, że tłuszcz nie jest jakąś tam sobie substancją czy tkanką, ale narządem wydzielającym mnóstwo substancji, które mają wpływ na działanie całego organizmu.

Centymetr i do roboty

- Najbardziej groźna jest tak zwana otyłość brzuszna - ostrzega doktor Witczak. - Mamy wówczas do czynienia z tak zwanym tłuszczem brunatnym w trzewiach i to on w dużej mierze odpowiada za wadliwą pracę naszych organów. A szczególnie niebezpieczne są dwa okresy w życiu, kiedy ta otyłość brzuszna nam zagraża: u pań okres po ciąży i menopauzy, u panów - andropauzy.

Kiedy w ogóle możemy mówić o otyłości brzusznej? Rygory są dość ostre - już wówczas, kiedy obwód pasa u pań jest większy niż 80 centymetrów, a u panów niż 91 centymetrów. Tak więc bierzemy centymetry i do roboty. Czyli do odchudzania. Jak to zrobić? Przede wszystkim z głową. Z głową, to znaczy, że zmieniamy sposób żywienia, a nie przestajemy jeść. Rezygnujemy z ciężkostrawnych, tłustych mięs i zastępujemy je rybami i innymi owocami morza, jak najwięcej spożywamy warzyw i owoców, białe, chrupiące bułeczki zastępujemy ciemnym, pełnoziarnistym pieczywem, a torty, ciastka i kremówki - galaretkami owocowymi.

Zamiast codziennie jeść ziemniaki - przerzucamy się na ciemny ryż i kaszę gryczaną. Ograniczamy spożycie soli i alkoholu.
Natomiast nie wykluczamy określonych grup produktów z posiłków. Nie tędy wiedzie droga do odchudzania, czasami może to tylko zaszkodzić, a efektów żadnych. Bo na przykład nie jedząc w ogóle mięsa pozbawiamy się żelaza i witaminy B 12.

Rezygnując zupełnie ze spożywania tłuszczy, będziemy mieć problemy z hormonami. Nie mówiąc już o tym, że efekt chudnięcia osiągniemy na krótko, a potem wrócimy do poprzedniej wagi. Dlatego, jeżeli już zaczynamy się odchudzać, to dobrze jest skorzystać z profesjonalnych diet, opracowanych przez specjalistów. Ich gwarancją jest nie tylko utrata wagi, ale zapewnienie organizmowi wszelkich niezbędnych witamin i mikroelementów. A przede wszystkim przepisy są tak opracowane, że dania są smaczne, o czym można się przekonać wykorzystując menu z kolekcji "Echa Dnia" - Skuteczne diety. I nie zapominajmy przy tym o aktywności fizycznej. Na nic wszelkie rewolucje pokarmowe, kiedy naszym jedynym wysiłkiem jest dojście od klatki schodowej do garażu czy parkingu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie